Valkā: Klusais sapņotājs un vērotājs

Šāda tematiski vienota izstāde, kas daudzveidīgi pārstāv visas Gustava Šķiltera daiļrades šķautnes, Latvijā ir veidota pirmo reizi.

 

 

Valkas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē aplūkojama Gustava Šķiltera akvareļu, skulptūru un grafikas darbu izstāde "Jau miglas tēli kopā lasās..." no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Tā tapusi ilgstoši sadarbojoties šā muzeja kolekcijas glabātājai Guntai Madlinskai ar Valkas muzeja krājuma glabātāju Aiju Priedīti.

 

Valkā izstādes kuratore ir A. Priedīte. Viņa to raksturo kā ļoti emocionālu un smalku darbu kopumu. Ekspozīcija tikko atvērta, bet interese par to jau parādījusies - nāk gan individuālie apmeklētāji, gan bērnu grupiņas, piemēram bērnu un jauniešu intereša centra Rūķu skola pedagoģes Jolantas Dudzinskas pavadībā. Mazuļi attēlos centās saskatīt pazīstamus pasaku varoņus - rūķi, dārgumu glabātāju un citus. Mazuļi sprieda, kuras bildes viņiem patīk vislabāk. Izstāde apskatāma līdz 30. martam.

 

 

Talants izpaužas daudzpusīgiG. Šķilters ir dzimis Rūjienas tuvumā kalēja ģimenē 1874. gadā. Viņš ir pirmais latviešu profesionālais tēlnieks. Meistars patstāvīgo darbību uzsāka laikā, kad notika stilu un virzienu maiņa Rietumeiropas mākslā, kad akadēmisma tradīcijas šķita novecojušas, bet jaunas vēl tikai radās. Mākslinieka talants izpaudās ļoti daudzpusīgi ne tikai tēlniecībā un lietišķajā mākslā, bet arī akvareļglezniecībā, stājgrafikā un miniatūrgrafikā, kas apliecina viņu kā lielisku zīmētāju.Mākslinieks ir aizrāvies arī ar literatūru - rakstījis stāstus un dzejoļus, kā publicējis rakstus par mākslu. Tēlnieku noteikti var pieskaitīt pie vadošajiem latviešu jūgendstila meistariem. Viņš ir izveidojis lieliskus tēlniecības un lietišķās mākslas darbus, kas mūsdienās ir uzskatāmi par klasiskiem jūgendstila piemēriem latviešu mākslā.

 

 

Balstās uz tautas mitoloģijuG. Madlinska mākslinieku raksturo kā savrupu personību ar noslieci uz romantismu un sapņainību. Visas savas radošās darbības laikā viņš bija uz iekšu vērsts romantiķis, klusais sapņotājs un vērotājs.Lielākā daļa izstādes "Jau miglas tēli kopā lasās..." darbu tematika balstās latviešu tautas mitoloģijā - pasakās, teikās un tautas dziesmās, kā arī alegorijās un simbolos. Darbos ir izmantoti dažādi tehniski paņēmieni, kas vislabāk atbilda mākslinieciskās ieceres realizēšanai. Šodien šie noskaņām un emocijām bagātie darbi mums sniedz gan garīgu saskari ar pagājušo laikmetu, gan ļauj pilnīgāk izprast G. Šķiltera daiļradi un personību. Laikā, kad lielākoties visa mūsu dzīve pakļauta intelektam un prātam, šādi dvēseliski meklējumi skatītājam varētu sniegt jaunas atklāsmes un pārdzīvojumus.

Valka