Valkā: Mākslas dienas ir domāšanas svētki 1

Sestdien Valkas novadpētniecības muzejā atklāja rajona mākslinieku 10. darbu izstādi. Pirmā izstāde notika 1993. gadā, kad Mākslas dienu bums bija pierimis, bet Cimzes fonds sagādāja iespēju grupai mākslinieku strādāt jaunrades namā "Dzintari".

Augstu paceltā latiņa

novadpētniecības muzejā ir noturēta

 

Ja pirmā izstāde notika mākslas skolā, tad visas turpmākās ir bijušas muzejā un notiek ik pārgadu. "Katru gadu ir vērojams kaut kas atšķirīgs. Piemēram, šajā izstādē astoņi autori piedalās pirmoreiz, bet visās ir piedalījušies seši," stāsta izstādes kuratore Ligita Drubiņa.

 

 

 Pavisam šajā izstādē redzami 30 autoru darbi - tikpat cik pagājušajā reizē. Ekspozīcijas iekārtotāja Maruta Stabulniece, tuvojoties šiem mākslas svētkiem medijos dzirdējusi un redzējusi daudz raidījumu ar izklāstu, ko valstij ir devušas Mākslas dienas kopš 70. gados tās sākās ar Ļeņina saukli "Māksla pieder tautai" un "māksla mākslai". Viņa ir pārliecināta, ka Mākslas dienas, tāpat kā Dziesmu svētki, Latviju ļoti tuvināja neatkarības atgūšanai.

 

 

Pirmo reizi šajā izstādē piedalās strencēniete Daiga Strautiņa. Viņa joko, ka no izstādes kuratores saņēmusi aicinājumu piedalīties un nebija kur sprukt. Atlika vien paklausīt, jo arī piemērots darbs par Strenču plostniekiem bija gatavs. Daiga uz plosta nav bijusi, jo esot bail, taču no krasta noskatīties, cik klusi tas slīd, ir fascinējoši un dod īstu baudījumu. Bijušas gan problēmas ar ierāmēšanu, taču brālis ir galdnieks un viņš izpalīdzēja.

 

Pirmo reizi šajā pasākumā piedalās arī mākslinieku grupas "Pazarh" vīri. Arī viņi uzskata, ka ekspozīcija izstaro gaišumu un labestību. Jautāti par pirkšanu un pārdošanu, viņi atbild, ka iegādāties mākslas darbus, ja ir līdzekļi, nav nekas nosodāms. Reti ir tā, ka daudzu autoru izstādē patīk viss, bet šī nu esot tā reize. "Visi darbi ir viegli, un redzams, ka veidoti tīrām rokām. Es jūtu, ka Latvijā notiek kaut kas ļoti pozitīvs un tas dīvainā kārtā izbrīna pozitīvā nozīmē," pārliecināts grupas dalībnieks Aleksandrs.

 

Līva Doršs mācās Latvijas Kristīgajā akadēmijā Bībeles mākslas nodaļā. "Esmu ļoti aizrāvusies ar mākslu. Cītīgi sekoju paziņojumiem par darbu nodošanu un tā nu esmu te," smaida Līva.Mākslas akadēmijas maģistrante Elīna Palma ir atradusi savu lauciņu ainavu glezniecībā, un viņas darbi tirgū ir pieprasīti.

 

 

Otrdien Mākslas dienu ietvaros pulksten 18.00 Rīgā "ArtComStudio" darbnīcas galerijā "PārDaugava" atklāj viņas pirmo personālizstādi "Gadalaiki". Tā būs apskatāma līdz 4. maijam.

 

 

Mākslas dienām allaž ir piemitusi īpaša aura. "Sākotnēji mākslas izstādes bija tautas cienītas un labi apmeklētas. Pie izstāžu zāļu durvīm bija rindas. No darbiem nebūt nedvesa padomju režīma noskaņas," stāsta M. Stabulniece. Valkā savus darbus ir rādījušas daudzas izcilas personības, piemēram, Džemmas Skulmes izstādi atklāja Raimonds Pauls. Ne vienā vien Valkas iestādē kopš tā laika ir palicis kāds vērtīgs mākslas darbs.

 

Šā gada mākslas dienu motto ir "Mākslas dienas - Tirgus māksla". Tas ir laikmeta zīmols. Iekārtojot šo izstādi viņa ir sapratusi, ka Valkas rajona māksliniekus tas nav skāris, jo ekspozīcija ir neticami gaiša un viegla. Visus darbus bijis apbrīnojami viegli izkārtot, un katrs autors no darbu krājuma ir iedevis visu skaistāko.

Komentāri 1

skatītājs

Patiešām žēl, ka raksta autors, nepārvalda uzrakstīto informāciju. Vai neatceras, vai nenoskaidro, kā tad tur ar tām mākslas dienām īsti ir. Lai gan par kultūru un mākslu raksta vienmēr, bet šo gadu laikā tomēr nav spējis iegaumēt, kuri autori patiešām piedalās pirmo reizi un kuri nē...
Varbūt ir vērts paņemt rokās papīra lapu un rūpīgi pierakstīt autorus, kas piedalās izstādēs un cik reizes?
Kad jāatceras sevi un savu mākslas darbību popularizēt avīzē, tad atceras 150% faktus no savas dzīves, plus vēl piepušķo lasītājiem, lai skaistāk un dižāk pats izskatās uz citu fonu. Viss jau būtu labi, ja vien informācija tiktu atspoguļota gana godīgi un bez meliem, kas pašu iztaisa pārāku, ne kā reāli ir.

pirms 12 gadiem, 2008.04.15 19:28

Valka