Valkā parādus nevienam nenorakstīs 17

Valkas novada domes vadību joprojām māc bažas par lielo parādnieku skaitu, it īpaši, kā ekonomiskās krīzes laikā tikt galā ar parādiem, kas iedzīvotājiem sakrājušies par komunālajiem pakalpojumiem.

 

"Precīzas statistikas nav, jo skaitļi nepārtraukti mainās, taču kopējais komunālo maksājumu parāds ir vairāk nekā 400 tūkstošu latu gan fiziskajām, gan juridiskajām personām," informē Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs. Pagastos ir daudz nekustamo īpašumu parādnieku. Valkā to ir ievērojami mazāk.

 

Skolām parādu mazLieli parādi bija bērnudārzam "Pasaciņa", jo vecāki laikus nenorēķinājās par bērnudārzu. "Pēdējo izdruku vēl neesmu saņēmusi, tā būs nākamnedēļ. Ievērojamas summas ir tiem parādniekiem, kuru bērni jau aizgājuši mācīties uz skolu.

 

Mazāk nekā uz abu roku saskaitāmiem cilvēkiem šī parādu summa ir gandrīz 700 latu," stāsta bērnudārza vadītāja Laila Ozoliņa. Šiem parādniekiem jau ir izsūtītas brīdinājuma vēstules, ka pret viņiem likuma noteiktajā kārtībā vērsīsies parādu piedzinēji.

L. Ozoliņa teic, ka pašreizējo bērnudārznieku vecāku parādi nav lieli un katrs cenšas visu nomaksāt laikus. Viņa atbalsta tos vecākus, kuri, nespējot samaksāt, iet pie sociālā dienesta darbiniekiem un slēdz līgumus par parādu nomaksas grafiku vai saņem pienākošos pabalstus.

Savukārt Valkas mākslas skolas direktore Maruta Stabulniece apliecina, ka šajā skolā parādnieku praktiski nav. Valkas mūzikas skolas direktors Guntis Freibergs teic, ka septembrī vecāki maksājuši labi, taču pēdējo datu uzskaitvedes slimības dēļ viņam vēl nav.

 

No nekā nekas nerodasValkas novada domes priekšsēdētājs ir izdevis rīkojumu, ka par parādu piedziņu ir atbildīgi attiecīgo dienestu vadītāji. Tieši viņiem jārunā ar pakalpojumu saņēmējiem un jāpanāk, lai parādi tiešām tiktu samaksāti.

 

Otrs rīkojums ir parādu piedziņas kārtību. Atbildīgajai amatpersonai pārrunās ar parādnieku jāsastāda nomaksas grafiks. Ja tas netiek pildīts, tad turpmāk ejams tiesiski noteiktais ceļš. "Nelietosim drakoniskas metodes. No nekā nekas nerodas. Mēs nesūdzēsim tiesā cilvēkus, kuri nevar samaksāt objektīvu iemeslu dēļ, taču kārtība būs stingra," sola K. Albergs.

Situācija ar apkuri ir sarežģīta. Domes pamatprincips - siltuma ražotājiem nedrīkst palikt parādā, jo kurināmais ir jāpērk.

Viņš uzskata, ka iespējami tikai divi ceļi - vai nu samaksāt, vai lūgt attiecīgus pabalstus sociālajā dienestā. Pakalpojumu sniedzēju neinteresē, no kurienes nāk nauda, taču viņam tā ir jāsaņem vienā vai otrā veidā. Mehānisms jau ir iedarbināts un daudzi iedzīvotāji to jau sapratuši.

 

Nav jākautrējas lūgt palīdzībuSociālais un citi dienesti morāli netraumē cilvēkus, kuri objektīvi nespēj samaksāt. "Iespējams, ir cilvēki, kuri kautrējas lūgt palīdzību sociālajam dienestam. Kautrība ir nevietā. Kādu laiku parādu piedziņa bija atstāta novārtā, bet nu sistēma pamazām sakārtojas," apliecina K. Albergs.

 

Viņš saprot, ka daudz parādnieku nespēj samaksāt pašreizējās ekonomiskās situācijas dēļ valstī, taču ir arī tādi, kuri saņem labu atalgojumu, bet nemaksā. Diemžēl starp tiem esot arī domes darbinieki.

 

Ar komunālajiem pakalpojumiem ir tāpat kā ar banku kredītiem. Tos nepiedos. Izvairīšanās nemaksāt neko nedos. Visprātīgāk ir censties saprātīgi sarunāt par parādu apmaksas iespējām, jo galda pretējā pusē sēdošie saprot cilvēkus, kuri ir palikuši bez ienākumiem.

Komentāri 17

x

Apnicis lasīt par parādniekiem.Nogrieziet radiatorus viņu dzīvokļos,tad uzreiz nauda atradīsies!

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 18:52

Maksataja

Tieshi taa,nost,citiem ar sakostiem zobiem un pusbadaa jamaksaa,bet domes darbiniece sanem pabalstu un brauc uz Italiju atpusties....pie kaajas dzivokla parads.

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 20:27

maksātājai

Pateici A,saki arī B. Kura ir tā domes darbiniece? Šādi tu nomelno visas...

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 20:33

to maksātājai

Jā, pasaki, kas tad šobrīd ir tik bagāts, ka nemaksā par dzīvokli, bet brauc uz Itāliju.Griba šos varoņus uzzināt.

pirms 11 gadiem, 2009.10.27 21:01

baksa

vai jums cienitas maksatajas un nemaksatajas nav neviena butne iemacijusi, ka citu macinjos liist un aprunat cilvekus ir negliti? cik patetiski!!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 01:49

x

baksa,mēs nelienam citu maciņos,bet par preci ir jānorēķinās pilnā apjomā.Lūk,nemaksātāju dēļ arī mums maksātājiem ir jācieš!Kāpēc?

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 08:08

Nu jā

taču ,ja par pakalpojumu jāmaksā "pilnā apjomā" ,tad arī pakalpojumu pienākas saņemt "pilnā apjomā".Mūsu mājā jau 3.dienu pusmājai auksti radiatori,bet atbildīgie dienesti tikai brīnās - kas tad nu ATKAL?

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 08:37

paradu piedzineja

kada x pec? un par ko ciesh nabaga aprunataja?

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 09:19

maksaataajs

paradu piedzineja slikti straadaa,ja Valkaa ir tik liels paraads.

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 09:52

PVN

komentētājam: to x 28.10.2009. 09:56:07
Varu Tev piekrist, ka tarifi pa augstu, bet nepiekrītu, ka no tā dzīvo Dome.. viņi tieki maksā cilvēku parādus, nevis pelna!!

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 10:57

ai

Citēju no Valkas novada mājas lapas "Par īstermiņa aizdevuma ņemšanu valsts kasē apkures sezonas nodrošināšanai".
Tas nozīmē,ka procentus maksās tikai tie,kuri norēķināsies par apkuri,bet paŗējie sildīsies pa velti.
Streikojam un nemaksājam neviens.Viena valsts,viens likums visiem!

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 12:53

ēsma

Man interesē, vai piedzīs arī tos parādus par bērnudārza bēniem, kuri jau iet skolā bet parādā palikuši krietnu summiņu.

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 14:38

Cilveks

Lai berndarza un dzivokla parads gaida ,man vajadzeja televizoru ,rakstamgaldu ,draugam un berniem est ,ka ari polshu,es gribu dzivot.

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 16:06

Drīzāk paliks tikai domes vadība un pārējie būz bezdarbieki :D

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 16:20

īgņām

Domes darbinieki algu saņem par darbu nevis zog. Ja neziniet, ko dara,tas nenozīmē,ka neko nedara.Beidziet vienreiz nolaist tvaiku par savām neveiksmēm. Un ja nepatīk īrētā dzīvoklī šis un tas, meklējiet citur dzīvesvietu! Nevariet, nav naudas? Ejiet strādāt vai pārdodiet, piemēram datoru!

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 20:25

Valka