Valkā pārmaiņas komunālo pakalpojumu saimniecībā 24

Šonedēļ Valkas domes deputāti pēc septiņu gadu darbības likvidēja domes pakļautībā esošo Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nodaļu un deva zaļo gaismu pašvaldības sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Valkas Namsaimnieks" darbības uzsākšanai.

 

SIA "Valkas Namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis atzīst, ka jau vairākus gadus domei izteicis priekšlikumu atdalīt Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nodaļu un izveidot atsevišķu struktūrvienību, kas nodarbotos ar daudzdzīvokļu namu un pašvaldības īpašumā esošo ēku apsaimniekošanu.

 

 

SIA "Valkas Namsaimnieks" izveidošana esot likumsakarīgs solis, jo pašvaldības funkcijās neietilpstot pilsētas dzīvojamā fonda apsaimniekošana. Līdz šim dome vairāku apsvērumu dēļ bija uzņēmusies šo papildus funkciju, jo deviņdesmitajos gados pilsētas komunālā saimniecība bija ne vien finansiāli bankrotējusi, bet jau uz sabrukuma robežas.

 

 

Tomēr viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bija nepieciešama jaunā SIA izveide, - pastāvošais interešu konflikts, jo līdz šim ne vienmēr namu apsaimniekotāji varēja pilnībā aizstāvēt un darboties iedzīvotāju interesēs.

 

 

I. Meļķis skaidro, ka līdz šim maksa par īri un nama apsaimniekošanu nonāca domes kopējā budžeta katlā. Tas apsaimniekotājiem neļāva pilnībā īstenot savus pienākumus, jo bija jārēķinās ar tā brīža domes budžeta iespējām. Līdz ar jaunā SIA izveidi, iedzīvotāju maksājumi nonāks tikai un vienīgi "Valkas Namsaimnieka" rīcībā, kas ļaus apsaimniekotājiem brīvi rīkoties, lai beidzot pilsētā sāktos reāla darbība ēku sakārtošanā un uzturēšanā.

 

 

Tāpat I. Meļķis norāda, ka nav arī īsti pareizi, ka pilsētā ir tikai viens siltuma ražotājs, piegādātājs un arī māju siltummezglu regulētājs. Jau nolemts, ka "Valkas Namsaimnieks" pārņems arī daudzdzīvokļu namu iekšējās komunikācijas - siltumvadus un arī ūdens un kanalizācijas sistēmas. Jau tuvākajā nākotnē māju siltummezglus regulēs pārvaldnieki.

 

 

Plānots, ka jau nākamnedēļ "Valkas Namsaimnieks" rīkos vairākas daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju sapulces, lai informētu par Eiropas Savienības atbalstītajiem projektiem, kas paredzēti daudzdzīvokļu māju siltumizturības palielināšanai.

 

 

Šajos projektos nevar piedalīties pašvaldības, tikai māju apsaimniekošanas biedrības vai arī to interešu pārstāvji. Jau pašlaik notiek vairāku māju, kurās ir ne mazāk kā 42 dzīvokļi, analīze. I. Meļķis atzīst, ka ieguldīt līdzekļus bankas kredīta veidā nelielās mājās ir neizdevīgi, jo būtiski paildzinās kredīta atmaksas termiņš, kā arī iedzīvotāji tik ātri neiegūst gaidīto komunālo maksājumu ietaupījumu.

 

 

I. Meļķis aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un, kopīgi darbojoties, atbalstīt iniciatīvu un dot piekrišanu kredīta ņemšanai māju siltināšanai. Valdes priekšsēdētājs piekrīt, ka iedzīvotāji nedrošās ekonomiskās situācijas dēļ baidās no kredītiem, bet jau tagad ir pieejami aprēķini par kredīta atmaksu, par ko informāciju saņems arī iedzīvotāji.

 

Unda Ozoliņa, Valkas domes priekšsēdētāja:- SIA "Valkas Namsaimnieks" izveidošana ir ir iesāktās

 reorganizācijas viens no rezultātiem, jo pašvaldībai

nav jānodarbojas ar nekustamā īpašuma apsaimniekošanu.

Lielākais ieguvums būs tas, ka SIA varēs piedalīties

ES finansētajos projektos mājokļu siltināšanai, jo

projektu iesniedzēja nevar būt pašvaldība, tikai mājokļu

apsaimniekotāju sabiedrības vai SIA. Līdz šim iedzīvotāju

 maksājumi nonāca domes kopējā budžetā un tos dalīja

starp četrām komunālās saimniecības nodaļām. Kā jau

tas ir ar kopējo maku, tad bieži vien tiem, kuriem klājās

grūtāk, vajadzēja aizņemties. Tagad maksājumi nonāks

tikai "Valkas Namsaimnieka" rīcībā.  

 Maija Puķīte, māju pārvaldniece:- SIA izveidi vērtēju pozitīvi, jo, iespējams, būs lielāka

kārtība māju apsaimniekošanā. Valdes priekšsēdētājs

varēs pieņem lēmumus pats, nerēķinoties ar domes

kopējo budžetu, jo līdzekļi būs pašiem. Ceru, ka arī

iedzīvotāji beidzot varēs saņemt konkrētas atbildes

uz neskaidriem jautājumiem par apkuri, jo līdz šim

tas tā nenotika.

 Erna Pormeistere, domes deputāte un reorganizācijas

 komisijas locekle:- Domāju, ka valdes priekšsēdētājam turpmāk būs brīvas

rokas un iespējas mudināt iedzīvotājus, lai arī viņi aktīvi

iesaistītos māju apsaimniekošanā. Šogad atvērs vairākas

valsts programmas, kas paredzētas māju siltināšanai,

tāpēc pavērsies plašs darba lauks gan pašiem iedzīvotājiem,

gan arī jaunizveidotajai SIA.

Komentāri 24

ieva

es domāju, ka atkal vairāk varēs zakt un muļķot Valkas iedzīvotājus ......

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 13:06

sese

Ja ir SIA ir kas pelna, un uz mūsu rēķina uzdzivojas!!!Briesmas, nu tik saksies veriet vien maciņus vaļā!

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 13:48

Dainis

Dāmas, Jūsu optimismam nav ne gala , ne malas. Vai tad tiešām jābrauc ar pajūgu tikai tādēļ, ka tam nav iespējams nozagt degvielu un smērvielas? Ja jau esat tik neuzticīgas dibinat Apsaimniekošanas kooperatīvus un saimniekojiet paši.

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 14:45

klerks

ja man dotu, es ņemtu, bet problēma tā, ka šis SIA ir domāts tikai izredzētajiem!

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 15:19

centra iedzīvotājs

Sen apsaimniekotājiem vajadzēja nodalīties no domes. Lai veicas jaunajam uzņēmumam.

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 16:15

iedzīvotāja

Sākumā biju neizpratnē, kāpēc reorganizē nodaļu, kuras darbi pēdējos gados tiešām ir redzami - mājām ieliktas jaunas durvis un logi, nomainīti jumti, izremontētas kāpņutelpas. Domāju, ka reorganizēt vajadzēja siltuma un ūdensvada nodaļas, kuras tikai čakarē smadzenes iedzīvotājiem. Taču pēc sarunas ar apsaimniekošanas nodaļas vadītāju un iedziļinoties apsaimniekošanas jautājumos, sapratu, ka Domes pieņemtais lēmums, par atsevišķas apsaimniekošanas organizācijas izveidošanu, ir pareizs, jo daudzi strīdīgi jautājumi (īpaši apkures) tiks sakārtoti. Mājā jābūt vienam saimniekam, kurš atbild par visiem saimnieciskiem jautājumiem, nevis viens atbild par ūdensapgādi, otrs par siltumu, trešais par apsaimniekošanu un t.t.
Lai veicas!

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 17:17

ievai

Ieviņ, latviski nav vārda ""zakt"". Ja tu runā par zādzībām, tad jāsaka "" zagt""!

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 20:45

Pēdiņas parasti arī neliek pa divām katrā pusē.

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 21:13

satrauktais

Labi, ka tas ir pašvaldības SIA ar zināmiem cilvēkiem, jo pilsētā gāja baumas, ka māju apsaimniekošanu gribot pārņemt politiķa VAK izveidotais SIA. Varu iedomāties kāda "apsaimniekošana" tad būtu.

pirms 12 gadiem, 2009.04.01 21:20

hihi

ne tikai baumas tās bij, VAK veidos konkurentus šim SIA, jo kā mēs zinām monopols nav gluži izdevīga situācija patērētājiem!

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 08:52

F8

labāk jau nu būtu turēties pie domes formējumiem, jo privātais SIA iegriezīs tādus skaitļus par apsaimniekošanu, kapitālisms kā nekā. Varbūt vienīgi neviens vairs nevarēs "zakt".

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 10:29

Domāju, ka tagad iedzīvotājiem sadarbojoties un atbalstot būs vieglāk realizēt māju apsaimniekošanas jautājumus. Nedrīkstam paši kūtri sēdēt pie datora un kritizēt, jāiesaistās!!

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 10:44

man silti

iesaistos! Man mājā ir karsti, jo saule visu dienu logos un pa dienu sakurina, plus logi nomainīti!Bet ko es varu teikt, ja mājā tomēr ir vairums tantuku, kas dzīvo pa dienu, un varbūt viņām ir auksti! Un es klusēju, atveru logu, bet neiebilstu tantukie, jo varbūt pēc gadiem 40 man ar tā gribēsies siltumiņu vairāk.
Bet es netaisos maksāt kreditu par papildus mājas siltināšanu, jo man būs tā vai tā jāver logi vaļā arī ziemā!!!
Un taisnība ir tiem, kas saka SIA ir SIA, kāds gribēs nopelnīt vienmēr, tāpēc 99.9%, ka apsaimniekošanas cenas paaugstināsies!

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 10:57

Dina

iists latvietis kas apgalvo......Man silti

negribeetu ar Jums cien sedeet uz ledus gabala. nu nekad!!!

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 12:51

man silti

Dinai
Kāpēc nē?
Es ar savu siltumu vēl Jūs sasildītu!
Neesmu jau nekāds ļaundaris, vnk ļoti labi saprotu kas tagad notiks, ja nebūs konkurentu šai iestādei, tad noteikti maksāsim par neko!

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 13:29

satrauktais

Man silti
Tomēr ir starpība, vai tas ir pašvaldības SIA vai kādas privātpersonas SIA. Un par to maksāšanu. Mums, kā dzīvokļa īpašniekiem, pašiem ir tiesības lemt par veicamajiem remontdarbiem, ēku siltināšanu un līdz ar to arī par apsaimniekošanas maksu. Vajaga tikai pašiem būt aktīvākiem un iesaistīties apsaimniekošanas jautājumu risināšanā.

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 15:07

man silti

es iesaistos, eju uz sapulcēm, izsaku savu viedokli, bet neuzspiežu to!Par to SIA tad jau redzēsiet!
Un tikai loģiski, ka gados vecākiem cilvēkiem ir pavisam cits viedoklis, tāpēc es (vienkārši saprotot arī viņus) nevēlos iet pret to, jo pati arī kādreiz varbūt tā uzskatīšu!:)

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 15:31

satrauktais

Bet, ja tāda neuzticība, tad iespēja pašiem veidot sabiedrību un izvēlēties apsaimniekotāju. Kur te ir problēma?

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 16:21

Dina

pagaidiet, pagaidiet!!!
kaadas tad mees attieciibaas buusim ja kluusiet par manu sildiitaaju???

pirms 12 gadiem, 2009.04.02 21:21

Valka