Valka prot uzņemt talantus

5. Starptautiskais Jauno zvaigznīšu festivāls Valkā ir noslēdzies. Vairākas dienas pie mūzikas skolas plīvoja piecu valstu karogi. Nu jau tie ir noņemti, taču palicis daudz tīkamu atmiņu un jūra pozitīvu emociju.

Jauniešiem pirkstiņi kustas ātrāk,

taču pieredze nāk ar gadiem

Jaunie pianisti Pāvels un Pjotrs Markovi un viņu pedagoģe Olga Zrjaņina no Krenholmas (Igaunija) Jauno zvaigznīšu festivālā piedalās jau otro reizi. "Mums ļoti patīk organizatoru saprotošā attieksme pret jaunajiem talantiem. Tas ir tik aizkustinoši, turklāt šis festivāls ir lieliski organizēts," priecājas pedagoģe. Viņa uzskata, ka tas ir nozīmīgs stimuls labi spēlēt. Šādos saietos jaunie mūziķi strauji pilnveidojas, klausās citus un dibina jaunas pazīšanās ar citu valstu mūziķiem.

Labs starts lieliem sasniegumiemUz citu mūziķu fona izcēlās šarmantais vijolnieks no Budapeštas Zoltans Šandors. Viņam ir tikai 11 gadu, taču četru gadu laikā, kopš puisis spēlē vijoli, ir paspējis sekmīgi piedalīties vairākos starptautiskos konkursos. Jaunā mākslinieka skolotāja Eva Acsne Szili "Ziemeļlatvijai" atzina, ka par festivālu sagatavotais informatīvais materiāls ir lieliem starptautiskiem konkursiem atbilstošs. "Šādi pasākumi ir labs starts augstiem sasniegumiem," pārliecināta pedagoģe. Jautāta par Zoltana talantu, koncertmeistare Agnese Arato atbildēja, ka ar puisi viss ir kārtībā un viņam ir ne tikai labi vijolnieka dabas dotumi, bet arī vēlme pilnveidoties.

Jāaizstāv savas pilsētas krāsasNoslēguma koncerta izskaņā spēlēja arī Ziemeļlatvijas kameransamblis kopā ar jaunajiem talantiem vijolnieku Janeku Niklaviču no Rīgas E. Dārziņa mūzikas vidusskolas, mežradznieku Māri Evelonu un vijolnieku Z. Šandoru. Ansambļa vadītājs Valdis Drulle uzskata, ka visi jaunie mūziķi ir ceļā uz profesionālo mākslu. "Protams, jauniešiem pirksti neapšaubāmi kustas ātrāk nekā vecajiem, tomēr jāsaprot kāda lieta - tādā vecumā vēl pietrūkst pieredzes un mūzikas izpratnes. Iespējams, šis vecums ir piemērots lielu meistaru kopēšanai līdz brīdim, kad varēs demonstrēt savu mūzikas saprašanu," analizē mūziķis un priecājas, ka Valkā ieradies tik daudz talantīgu bērnu. V. Drulle piebilst, ka valcēniešiem vairāk jādomā, kā parādīt savus bērnus, lai gan viņiem vēl nav tik augstas meistarības. Viņš plāno turpināt sadarbību un palīdzēt talantīgākajiem Valkas jaunajiem mūziķiem.Pērn festivālā Valkas krāsas sekmīgi aizstāvēja marimbists Guntars Freibergs.

Skaņdarbi atklājas citā plaknēValkas domes priekšsēdētāja Unda Ozoliņa vērtē, ka arī šogad Cimzes dienas ir izdevušās. Nākamās būs jubilejas - 30. reizi. Kad īpašs akcents liekams uz jaunajiem talantiem. U. Ozoliņa uzskata, ka visi dzirdētie skaņdarbi atklājas citā plaknē, nevis ja tos atskaņotu pieaugušie. "Esam pierādījuši, ka Valka ir ne tikai pilsēta, kur sākas Latvija, bet arī Cimzes pilsēta, kas prot uzņemt jaunus, talantīgus māksliniekus no citām valstīm," pārliecināta domes priekšsēdētāja. Domes Izglītības nodaļas vadītāja Līga Veinberga izteica vien vēlējumu, lai nākamreiz būtu lielāka skatītāju interese ne tikai par noslēdzošo koncertu. Festivāla galvenajam organizētājam Guntim Freibergam ir tikai viens kritērijs - lai visi tā dalībnieki būtu apmierināti. Šoreiz tā ir noticis.

Valka