Valkā uz dabas takas – atkal vandaļi 10

Pirmdien Valkas novada domes pārstāvji atklāja, ka jaunizveidotajā atpūtas takā pie Pedeles upes atkal ir uzdarbojušies vandaļi.

 

Objektā ieradās pašvaldības izpilddirektors Guntis Bašķis, domes priekšsēdētāja vietniece Unda Ozoliņa, Attīstības un projektu vadības nodaļas projektu koordinators Eduards Ivļevs un projektu vadītājs Ernests Lībietis.

 

Kā darvas piliens medūKā traips uz baltas lapas upes krastā pie takas, kas veidota no koka dēlīšiem, izcēlās apgāzts soliņš un tam apkārt no zemes izrauti un nomesti koka dekori. Savukārt kāpnēm, kas ved kalnā uz skatu vietu, bija salauzti divi pakāpieni. To, ka arī skatu torņa nojumē uzturējušies nevis apkārtnes vērotāji, bet dzērāji, apliecināja visur izmētāties izsmēķi, uzkodu iepakojumi un tukšas alkohola pudeles.

U. Ozoliņa atzīst, ka ieraudzītais skumdina. "Es apzinos, ka to cilvēku, kas par mūsu paveikto priecājas, ir ievērojami vairāk, bet, tēlaini izsakoties, šis darvas piliens sabojā visu medus mucu. Atliek cerēt, ka ar laiku visi cilvēki sapratīs - tas viss ir veidots viņiem, viņu priekam un atpūtai.

 

Kādreiz publiskajās tualetēs ātri tika nozagts arī izliktais tualetes papīrs. Tagad šī problēma vairs nepastāv. Domāju, ka pēc laika arī šādas lietas vairs nenotiks. Protams, pēc katras laušanas un demolēšanas mums nākas lūgt objekta būvniekus sapostīto salabot," saka U. Ozoliņa.

Diezgan dīvaina situācija. Tie cilvēki, kas, vēlēdamies iedzīvotājiem nodrošināt patīkamu atpūtu, ir ieguldījuši darbu un līdzekļus, ir spiesti maksāt vēl par vandaļu postījumu novēršanu.

 

Sastādīti vairāki protokoliVēlējos uzzināt, vai policija vainīgos ir noskaidrojusi. Valsts policijas Vidzemes reģiona Valkas iecirkņa priekšnieks Vadims Žīgurs stāsta, ka konkrētā nodarījuma veicēji nav atrasti, tomēr policija atpūtas taku ir iekļāvusi savas patrulēšanas maršrutā un regulāri ierodas objektā.

 

"No atpūtas vietas vairākas reizes esam aizdzinuši iereibušas personas, kuras uz soliņiem lietoja alkoholu. Ir sastādīti arī protokoli par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā," saka V. Žīgurs. Viņš neapstiprina baumas, ka vandaļi varētu būt ieradušies no Igaunijas, jo tam nav pierādījumu, bet tādu iespēju pieļauj. "Katrā ziņā igauņiem skatu tornis un labiekārtotā krastmala atrodas pat tuvāk nekā daļai mūsu pilsētas iedzīvotāju," saka V. Žīgurs.

 

Koka celiņi liek diskutētAtkārtota huligānu uzdarbošanās Pedeles krastā gan nav vienīgā problēma, kas parādījusies mazliet mazāk par mēnesi pirms takas pirmā posma svinīgas atklāšanas. Daži aptaujātie valcēnieši, īpaši gados vecāki, "Ziemeļlatvijas" veiktajā aptaujā atzinās, ka baidoties pa koka dēlīšu taku staigāt tūlīt pēc lietus, jo varot slīdēt un krist. Savukārt "Ziemeļlatvijas" interneta portālā lasītāju forumā kāds portāla apmeklētājs iesaka noēvelēt kāpņu margas, kas ved uz lapeni kalnā, jo pašlaik varot ātri ieraut skabargu.

Dažas nepilnības projektā saredz arī G. Bašķis. "Tās ir manas personīgās domas, bet uzskatu, ka koka celiņu izveidošana nav labākais variants. Arī pa koka kāpnēm lietus laikā doties augšā kalnā ir diezgan riskanti. Savukārt pa minētajiem celiņiem droši ir staigāt tikai siltā un sausā laikā. Kad sāksies rudens lietavas un piesals, tad daudziem slīdēs kājas un būs kritieni.

 

Koka celiņi vairāk iederētos dabas takās nevis pilsētā. Projektā uz takas stāvākajās vietās nebija paredzētas margas. Es panācu, ka vismaz pašās visstāvākajās vietās tās ierīko, jo nedod Dievs, ja pa nogāzi apledojuma laikā kāds velsies lejā. Arī soliņš, pēc manām domām, kalna galā ir pārlieku augsts," savos iespaidos dalās G. Bašķis.U. Ozoliņa skaidro, ka Pedeles krastmalā ir izveidota dabas taka, ko ziemā var arī neizmantot un netīrīt. "Šī nav iela.

 

Arī Gaujas Nacionālajā parkā ir takas, kuras ziemā netīra un tās apklāj sniegs. Varbūt, ja būs vajadzība, pirms Ziemassvētkiem notīrīsim kāpnes, kas ved uz skatu vietu kalnā, lai cilvēki var uzkāpt un papriecāties par apkārtni. Turklāt galvenokārt jau šī atpūtas vieta ir domāta izmantošanai vasarā," saka U. Ozoliņa.

E. Lībietis stāsta, ka Pedeles labiekārtošanā vairāk uz pilsētvidi bija virzīts igauņu projekts, tādēļ tur ir asfaltēti celiņi. "Mēs vairāk vēlējāmies radīt dabai iespējami tuvāku un dabiskāku vidi, tādēļ nolēmām izmantot koku. Pa asfaltu cilvēki nepārtraukti staigā, bet te varētu būt pārmaiņas, kas atnācējiem vairāk liktu sajust dabu," saka E. Lībietis.

Visā garumā atpūtas un dabas taka paredzēta no Igaunijas robežas līdz Zāģezeram. Pirmo posmu no tilta līdz tiltam celtnieki sāka veidot no jūnija. Takas izveidošana paredzēta projektā "Valkas - Valgas atraktivitātes veicināšana".

Komentāri 10

...

zeel, ka wisu skaisto sabojaa...bet taa jau ir Valka...

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 08:58

samanta

Ak, Dies! Vai tiešām Valka ir nolādēta? Nekas nav vajadzīgs, visu saposta, iznīcina! Varbūt var policijas patruļas tur pastaigāt? Vandāļus vajadzētu sodīt ar ievērojamu naudas sodu, ja nenomaksā, lai sakopj, kaut, visu pilsētu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 09:43

Wapu

Käpnes ir lieliskas, katram jāsamēro savi spēki, kad par tām staigāt!

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 11:48

..

Laikam tikai filmaas vairs ir taadas darbiibas no policistu puses, ka paarkaapeejus ker un notikumus izmeklee, kaut kaa nekur nevar izlasiit vai dzirdeet, kaa policija pie mums izmeklee saadus gadiijumus. Varbuut es kluudos, lai nu taa buutu, bet man skiet, ka neizmeklee nekaa, ja pie rokas kaadu pieker, tad tas skaitas atklats noziegums.

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 12:10

viesis

cik šis pasākums ir izmaksājis, vai kāds zina? es domāju - teritorijas iekārtošana?

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 15:19

viesim

Būtu jāpajautā Ozoliņai un Lībietim...

pirms 11 gadiem, 2009.09.15 19:43

kkk

zeel, ka wisu skaisto sabojaa...bet taa jau ir Valka...

pirms 11 gadiem, 2009.09.16 00:09

!

Skumdina vandāļu darbība, bet vienam nepiekrītu - šī taka būtu daudz varāk apmeklēta, ja būtu asfaltēta tāpat kā Igaunijā, tad pilsētas iedzīvotāji varētu tur pat centrā nodarboties ar sportu - skriet vai braukt ar riteni...tagad tas nav iespējams un pa ielu vai trotuāru arī nav patīkami skriet, jo jāsatraucas par mašīnām un citiem gājējiem. tagad arī mazie bērni pat sausā laikā nevar pārvietoties pa tādu celiņu, jo ķeras kājas. teikšu tā - mazliet nepārdomāti un nedroši no vairākiem aspektiem, diemžēl :(

pirms 11 gadiem, 2009.09.18 15:21

Njaa

Policija ir uzdevumu augstumos. Paaris reizes esmu vakaraa gaajis uz turieni pastaigaaties, un katru reizi esmu redzeejis meitenes no pashvaldiibas policijas apstaigaajot apkaartni.

pirms 11 gadiem, 2009.09.18 15:31

Valka