Valka varētu būt pirmā pilsēta valstī, kur uzstādīs PET pudeļu pieņemšanas automātus 6

Vakar Valkā Latvijas tūres ietvaros viesojās valstī pazīstamais Cūkmens, lai skaidrotu un pārliecinātu, cik kaitīgi ir piesārņot vidi ar PET pudelēm.

Dabas piesārņojums ar plastmasas pudelēm ir apmēram 80 procentu no kopējā atkritumu daudzuma. Kāpēc? Tāpēc, ka šīm pudelēm pašlaik nav nekādas materiālas vērtības. Igaunijā šis jautājums ir pilnīgi atrisināts - tur uzstāda depozīta automātus, kuros par katru iemesto mazo pudeli cilvēks saņem divus santīmus, bet par lielo - četrus.

Daudz valcēniešu jau tagad zina, kuras PET pudeles var pārdot Valgā un to arī visnotaļ sekmīgi dara.

"Es joprojām šķiroju visus atkritumus, bet par plastmasas pudelēm ir īpašs stāsts - kad ar auto dodos uz kaimiņvalsti, neaizmirstu iekraut šīs pudeles. Cik tad nu te tālu," stāsta valcēniete Liliāna Vanaga.

Arī Una Veinberga sevi uzskata par caurcaurēm zaļu cilvēku. Ja ir iespēja atkritumus šķirot, tas noteikti jādara. Viņa šo iespēju izmanto no sākta gala un to darīšot arī turpmāk, neaizmirstot par depozītu automātu.

Kaspars Pabērzs no Ziemeļaustrumu atkritumu apsaimniekošanas organizācijas pastāstīja, ka Valkā pirmais solis plastmasas izstrādājumu savākšanā jau ir veikts, tos sametot īpašā dalīto atkritumu konteinerā, tādējādi kopumā mazinot izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu. Pilsētā ir izveidoti EKO punkti un EKO laukumi.

Cūkmena un pārējo ieinteresēto institūciju mērķis ir piešķirt pudelei reālu vērtību, turklāt līdzīgu visās Baltijas valstīs, lai, piemēram, valcēnieši neskrietu uz Valgu un otrādi. Ar Igaunijā izveidoto sistēmu ir iepazinies ne tikai Cūkmens, bet arī lauksaimniecības ministrs Mārtiņš Roze un vides ministrs Raimonds Vējonis.

Cūkmens lēš, ka būs vajadzīgs vismaz gads, lai panāktu vienošanos ar PET pudeļu izmantotājiem par to, ka viņiem jāuzstāda šie depozīta automāti, kur no tām varēs atbrīvoties. Igaunijā šos automātus apsaimnieko bezpeļņas organizācija. Gada apgrozījums ir apmēram 30 miljoni eiro.

Cūkmens ne tikai vāc parakstus savas misijas atbalstam, bet skaidro un plakātos demonstrē kā darbosies jaunā sistēma. Pašlaik lielākā problēma ir tā, ka vispirms ražotājiem jāievieš īpaša svītrkodu sistēma.

"Pašlaik plastmasa ir mūsu ienaidnieks, bet mēs vēlamies, lai tā kļūtu par mūsu draugu," skaidro dižais kārtības mīlis.

Zinātnieki domā, ka parastā PET pudele dabā sadalīsies pēc vismaz 100 gadiem, bet ir arī tādi plastmasas izstrādājumi, kuriem vajadzēs gandrīz tūkstoš gadu. Tas dabā rada milzīgu piesārņojumu. Ar depozīta automātu uzstādīšanu vien nepietiks.

Lai sāktu jaunu un tīrāku dzīvi, vide, tostarp arī upes un ezeri, ir jāatbrīvo no tām pudelēm, kas tur samestas neticami lielos daudzumos. Paredzēts rīkot vērienīgas talkas, jo īpaši iesaistot jauniešus, skolēnus un visus zaļi domājošus cilvēkus.

Komentāri 6

andris

Vispār jau Rīgā "Alfā" viens tāds aparāts jau kādu laiku ir uzstādīts. Vakar pat tur bariņš pusaudžu pie tā automāta ganījās ar savām pudelēm. Un kaut kādus santīmiņus arī maksā.

pirms 12 gadiem, 2008.07.31 15:01

alfa-alfa :DD

tieši to pašu gribēju teikt..
"Alfā" jau labu laiku kkas tml ir ;)

pirms 12 gadiem, 2008.07.31 16:16

Viedoklis

Ja jau Valgā ir iespēja nodot plastmasas pudeles, tad latvieša dabā būtu igauni iz*** :D:D:D

pirms 12 gadiem, 2008.07.31 21:05

F8

Lūuk uz ko jātiecas Valkai - uz zaļās pilsētas statusu. Nav ko būvēt kautkādas pseidolatviskas būves un kautkādas mistiskas gaisa pilis celt par tūrismu utml. Lūdzu - Valkā pirmais PET automāts LV (jo Rīga jau ir pati pa sevi valsts:). Lūdzu - Valkā pirmais sab.transp. autobuss ar videi draudzīgu degvielu. Tēraudskolai - saules baterijas - ES finansejumu var dabūt tam , tikai japrasa, jādarbojas. Nu piemēru netrūkst.

pirms 12 gadiem, 2008.07.31 21:44

Valceniete

Kur tas laiks---ka centigakie,vaceji,maisiem stiepa,veda ar riteniem uz kaiminzemi plastmasas pudeles...!ja Valka uzstadis tadu,tad vedis tur kur vairak maksas par to .!

pirms 12 gadiem, 2008.07.31 23:16

Stirna

Nu pudeļu pieņemšanas automāts Valkā būtu vienkārši fantastiski!Jau pasen metu tās šķirošanas konteineros, lai nebūtu jādedzina krāsnī vai jāved uz mežu, kas personīgi būtu pilnīgi nepieņemams.Un vai nauda galvenais?Droži ar būtu vedusi uz Igauniju pie kaimiņiem, ja būtu bijis laiks pētīt, kur tādi automāti vispār atrodas. Runā, ka paši igauņi jau arī par naudu tik cītīgi pudeļu lasītāji neesot. Un tomēr...ja padomā. Kad atceras to latviešu dokumentālo filmu par atkritumu apsaimniekošanu,kur nabaga putns lidoja ar polietilēna maisu pie kājas un tā arī nepacēlās gaisā..Un vispār,ko tik visu no t.s. atkritumus nesaražojam? Un tik rokam...Zemē?

pirms 12 gadiem, 2008.08.05 11:34

Valka