Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkas centra katlumāja ražo ne tikai siltumu, bet arī kvēpus 8

"Ziemeļlatvijas" redakcija saņēma vairāku Valkas centra daudzdzīvokļa namu iedzīvotāju sūdzības par kvēpiem, kas pa visām logu šķirbām iekļūstot mājokļos.

 

Netālu no Tālavas ielas daudzdzīvokļu mājām atrodas katlumāja, kuru apsaimnieko SIA "Valkas Bioenergo kompānija".

 

Cilvēki kvēpus arī ieelpo Tālavas ielas septītā nama iemītniece Māra Zeltiņa stāsta, ka līdz šim nekad nav jutusi traucējošos kvēpus. Reizēm manījusi nokvēpušu sniegu, bet šogad kvēpi esot visur - mājās uz palodzes, uz kājslauķa un uz automašīnas paneļa. Sieviete atklājusi, ka lupatu, kuru nolikusi kāju slaucīšanai, nevar vairs izskalot, jo tā ir pilnīgi melna no kvēpiem.

"Sliktākais, ka šos kvēpus cilvēki arī ieelpo," secina valcēniete. Gandrīz blakus centra katlumājai, kas atrodas Raiņa ielā 12 b, atrodas ēka, kurā izmitinājusies Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Valkas filiāle un mācību centrs "Buts".

NVA Valkas filiāles eksperte Linda Ščerbane arī novērojusi, ka šoziem kvēpi esot uzkrītoši daudz. Tie esot visur - uz sniega, uz cilvēka apaviem, logiem. To, ka kvēpu ir daudz, pierādot iestādes netīrā grīda. Uz tās visur var manīt melnas, apavu atstātas pēdas. L. Ščerbane brīnās, kā pilsētas centrā dzīvojošie uz saviem balkoniem var žāvēt veļu. Iespējams, tā visa nokvēp melna.

 

Netiek attīrītas dūmgāzesTehniskais speciālists Ivars Bērnavs, kurš SIA "Valkas Bioenergo kompānija" sniedz inženiertehniskos pakalpojumus, skaidro, ka zemo gaisa temperatūru dēļ katlumājā nācies iedarbināt trešo apkures katlu. To apkurina ar dīzeļdegvielu. Tas arī, iespējams, ir iemesls palielinātam kvēpu daudzumam. Ja abu ar šķeldu apkurināmo apkures katlu dūmgāzes attīra speciālas ierīces - multicikloni, tad šī apkures katla dūmgāzes netiek attīrītas.

 

Multicikloni dūmgāzes attīra 90 procentu apmērā. Diemžēl atlikušie desmit procenti nonāk apkārtējā vidē. Ja aiz trešā apkures katla būšot jāierīko ierīce, kas attīra dūmgāzes, tad siltuma ražošanas process sadārdzināšoties vairākkārt. Trešajā apkures katlā notiek tikai dīzeļdegvielas sadegšanas process, kā rezultātā rodas melni dūmi, līdzīgi kā tas notiek ar automašīnu, kuras bākā lej dīzeļdegvielu.

I.Bērnavs skaidro, ka arī mainīgais atmosfēras spiediens ietekmē katlumājas darbību un kurināmā sadegšanas procesu. Viņš sola, kad gaisa temperatūra vairs nebūs tik zema, tad dīzeļdegvielas apkures katls vairs netiks darbināts.

Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktore Inga Koļegova atgādina, ka šogad ziema ir aukstākā pēdējo 23 gadu laikā. Cilvēkiem ir jāizvēlas - vai nu dzīvot siltumā, vai arī kādu laiku paciest neērtības, kuras rada kvēpi. I.Koļegova pieļauj, ka kvēpi rodas no ar šķeldu kurināmajiem apkures katliem, jo tie pie šādiem klimatiskiem apstākļiem darbojas ar pilnu jaudu, tāpēc multicikloni nespēj attīrīt dūmgāzes.

 

Ja kā šķidro kurināmo izmantotu mazutu, nevis dīzeļdegvielu, tad varētu rasties palielināts daudzums melnu kvēpu. I. Koļegova mierina, ka kvēpi, kas rodas no šķeldas, cilvēka veselībai nav kaitīgi. Šoziem iestādes darbiniekiem esot bijis jāsakaras ar līdzīgām problēmām kādā bijušā Cēsu rajona pašvaldībā.

Otrdienas laikrakstā varēs lasīt publikāciju par siltuma tarifiem Valkas daudzdzīvokļu mājās.

Komentāri 8

es

muļķības,ka tas ir tikai šogad.Jau 4 gadus atpakaļ,kad vēl dzīvoju Valkā,Raiņa 12,apkures sezonā bija nokvēpušas visas palodes melnas

pirms 9 gadiem, 2010.01.24 16:45

zzs

Piekrītu es! Holandietim jau sen ir teiks, lai saved kārtībā savu saimniecību, bet nekā.Viņam viss ir pofig, ka tik dome naudu maksā par apkuri.

pirms 9 gadiem, 2010.01.24 18:28

Miza

"Ja aiz trešā apkures katla būšot jāierīko ierīce, kas attīra dūmgāzes, tad siltuma ražošanas process sadārdzināšoties vairākkārt" Nu normāls bizness Valkas stilā. Baidīt iedzīvotājus, ja daudz vaukšķēsiet, būs jāmaksā vēl vairāk. Biznesmenis jau savu naudu neguldīs normālas siltuma ražotnes izveidošanā. Ko var gribēt no ārzemnieka, kas bauru tautai gaismu nes.. Priecājamies labāk, ka vispār ir apkure :)

pirms 9 gadiem, 2010.01.24 20:20

arnolds

Kvepi visapkart bija jau manami pirms astoniem gadiem, kad pats dzivoju taja rajona.

pirms 9 gadiem, 2010.01.25 12:34

kvēps

Kāpēc izpilddirektors un pilsētas vadība nerīkojas, lai holandietis noregulē lietas uzņēmumā?
Deputāts Simulis apkures sezonas sākumā bija avīzes pirmajā lapā kā rūpi turošs par iedzīvotāju ērtībām. Kur nu ir?

pirms 9 gadiem, 2010.01.25 19:23

vilcene

Deputāti, aūūūūūūū
Apgalvojāt, ka pratīsiet būt labi saimnieki un savest VISU kārtībā. Nu tad uz priekšu beidzot. Neredzu Jūsu darba augļus, bet pusgads riņķī.

pirms 9 gadiem, 2010.01.25 19:26

kristaps

Valkas domei šai pilsētā nav nekādas varas pār holandieša biznesu...viss ir otrādi! Kaut kāds apsurds ar to siltumu jau kuro gadu!

pirms 9 gadiem, 2010.01.26 08:23

Valka