Valkas dome nosūta vēstuli valdības vadītājam

Aizvadītās nedēļas sākumā Valkas pilsētas dome nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Ivaram Godmanim.

 

"Valka ir viena no sešām unikālām pilsētām Eiropā, kas atrodas uz robežas. Tā ir pilsēta, kur sākas Latvija, tātad valsts vizītkarte," norādīts vēstulē. Tajā galvenokārt minētas būtiskas atšķirības, kas lielākoties radušās, Latvijas valdībai gada sākumā pieņemot paaugstināto pievienotās vērtības nodokli 21 procenta apmērā.

 

 

Tas pilsētā smagi ietekmē uzņēmējdarbību, - īpaši tirdzniecību, jo iedzīvotāji lētākas preces, piemēram, pārtiku un degvielu, un arī izmanto viesnīcu pakalpojumus iegādājas un izmanto Valgā. Līdz ar to pilsētā strauji sarūk uzņēmēju radīto darba vietu skaits, kas savukārt negatīvi ietekmē pārējos procesus pilsētā - pašvaldības budžeta izpildi, norēķināšanos par komunālajiem maksājumiem.

 

 

Vēstulē pieminēta arī būtiskā atšķirība starp ceļiem Igaunijā un Latvijā. Dome norāda, ka ar šim gadam piešķirto finansējumu nav iespējams kaut elementārā līmenī uzturēt 41 kilometru kopgarumā esošās pilsētas ielas.

 

 

Lai nenogremdētu Valkas ekonomisko attīstību un neveicinātu atšķirību starp abām kaimiņpilsētām, dome I. Godmanim lūdz

veidot īpašu atbalsta programmu pierobežas reģionu ekonomiskās attīstības veicināšanai;

novērst decembrī budžeta likumā pieņemtos šķēršļus pašvaldību un uzņēmējdarbības attīstībai, liedzot iespēju aizņemties nepieciešamos finanšu resursus investīciju projektiem;

garantēt pašvaldībai aizvadītā gada decembrī prognozēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa izpildi pilnā apmērā;

atjaunot ceļu fonda finansējumu aizvadītā gada līmenī; uzsākt darbu pie nodokļu sistēmas maiņas, nodrošināt pašvaldībām ieņēmumus ne tikai no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, bet arī no citiem, piemēram, daļu no pievienotās vērtības nodokļa.

Pieņemot lēmumus, konsultēties ne tikai ar Latvijas lielo pilsētu asociāciju, bet uzklausīt arī Latvijas Pilsētu savienības un pagastu apvienības viedokļus, jo dzīve un darbība lielajās pilsētās krasi atšķiras no pārējām Latvijas pilsētām un pagastiem.

 

Vakar vēstule bija lasāma arī populārā interneta vietnē www.delfi. lv. Tā rosinājusi samērā lielu komentētāju aktivitāti, kas lielākoties kritizējuši pašvaldības darbu.

 

"Valka ir kā mazā Venēcija - kad līst vai ir atkusnis, ielas un ietves ir kā kanāli, pa kuriem jāpārvietojas gumijas zābakos. Neizejama pilsētele. Valkā domā par izklaidi, festivāliem, jo iepriekšējais mērs (domāts Vents Armands Krauklis - I. K.) ir bohēmists.

 

 

Nu laiki mainījušies, izklaides jāiegrožo un pienākusi kārta reālai dzīvei, kad jādomā par izdzīvošanu. Kā pastāvēs pašvaldība, ja darbavietu nav, nodokļi neienāk un "oranžie" vairs neko nevar iedot," secina komentētājs ar niku "jā, nepatriots".

 

 

 Savukārt "cicerons" raksta: "Esmu bijis Valkā, bet uz ielām bruģi gan neesmu manījis. Ielas Valkā vispār ir briesmīgas. Parasti uz vasaras beigām bedres aizlipina, bet tas ir uz īsu laiku. Drīz atkal ielas kļūst neizbraucamas. Visi slavē Kraukli, bet nav māksla būt mēram un saņemt naudu no partijas. Pilsētā nepieciešams radīt tādu vidi, ka tur gribas dzīvot un nemeklēt labāku vietu."

 

Sazinoties ar Valkas domes priekšsēdētāju Undu Ozoliņu, viņa norāda, ka pēc vēstules nosūtīšanas vairāk tiek gaidīta valdības rīcība, nekā atbilde.

 

"Ziemeļlatvija" turpinās sekos līdzi šo notikumu gaitai, kā arī informēs lasītājus par saņemto atbildi.

Valka