Valkas domnieki uzskata, ka problēmas var radīt cilvēku maksātspēja 21

Rudens ir klāt, un tas liek iedzīvotājiem arvien vairāk domāt par apkuri un, protams, tās cenām. Vairāki valcēnieši "Ziemeļlatvijai" atzinās, ka tieši tādēļ baidās no ziemas, jo nezina, vai par visu spēs samaksāt.

Satraukums nav bez pamata, jo arī pērn daudzi nespēja norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem.

 

Ziemas tuvošanās baidaPensionārs Reinis Būda stāsta, ka pagaidām vēl nezina, cik lielas būs apkures cenas, bet par tām nevarot domāt bez satraukuma. "Mani baida apkures sezona. Pērn par sava 50 kvadrātmetru lielā dzīvokļa apsildīšanu mēnesī maksāju 35 līdz 40 latu. Tagad apmēram par tādu summu man ir samazināta pensija. Ja nespēšu tikt galā, tad tikpat daudz, cik man noņēma, arī nemaksāšu. Grūti bija izprast arī to, ka vasarā siltais ūdens pēkšņi kļuva dārgāks," saka R. Būda.

 

 

Arī pensionārs Gundars Šulcs atzīst, ka nav viegli nomaksāt visus komunālos rēķinus. "Pērnziem sievai vēl bija darbs, man normāla pensija, tad varējām izvairīties no iekļūšanas parādnieku sarakstos, kaut viegli nebija. Pagaidām par šīs apkures sezonas cenām vēl nekas nav zināms, bet ļoti ceru, ka visu izdosies nomaksāt," stāsta G. Šulcs.

 

Katlumājās - pēdējie remontiApkure kļuvusi par vienu no galvenajiem risināmajiem jautājumiem arī Valkas novada domei. Ceturtdien novada izpilddirektors Guntis Bašķis ar deputātu Agri Simuli un pašvaldības Siltumapgādes nodaļas vadītāju Nadeždu Korņējevu apbraukāja pilsētas katlumājas, lai iepazītos ar to gatavību apkures sezonai.

 

 

N. Korņejeva uzskata, ka pilsētas pašvaldības apsaimniekotās katlumājas darbam ir gatavas. Iekārtu remonti un apkope ir pabeigta, sagādāts arī kurināmais. Pēc viņas teiktā, no cilvēkiem pašiem būs atkarīgs, cik siltā dzīvoklī viņi vēlēsies dzīvot, aprēķinot savas finansiālās iespējas, jo pie namiem tagad ir uzstādīti siltummezgli, kas ļaus regulēt siltuma padevi.

 

Arī G. Bašķis uzskata, ka no tehniskā viedokļa apkures sezonai viss sagatavots. "Rūjienas ielas katlumājā palikuši vairs tikai sīki remontadarbi, kurus pašlaik strādnieki veic. Efektivitātes uzlabošanai šovasar ir uzstādīts siltuma skaitītājs. Ierīkots jauns dūmsūknis. Sagādāts arī triju veidu kurināmais - malka, šķelda un degviela.

 

 

Arī Domes bulvāra katlumājā darbam sagatavoti divi katli un sagādāta malka. Remonts vēl notiek Raiņa ielas katlumājā. Viens katls gan ir jau sagatavots kurināšanai," stāsta G. Bašķis. Viņš problēmas saredz iedzīvotāju spējā nomaksāt rēķinus, jo ir palielinājies bezdarbs, tādēļ jāmeklē iespēja samazināt tarifus. "Mums ir izdevies ievērojami lētāk nopirkt šķeldu. Iespējams, tas ļaus apkures maksu samazināt," spriež G. Bašķis.

 

Parādu nasta lielaTo, ka Valkā iedzīvotāju maksātspēja nav liela, apliecina ievērojamā parādu summa, kas sakrājusies par nenokārtotiem komunālajiem maksājumiem. SIA "Valkas namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Ivo Meļķis informē, ka kopējais parādu apjoms ir 450 tūkstoši latu. Pērn daži iedzīvotāji pauda neizpratni, kādēļ gluži vienādos daudzdzīvokļu namos maksa par apkuri ir atšķirīga.

 

 

 I. Meļķis skaidro, ka sērijveida celtajās mājās apkures cena nav bijusi un nebūs vienāda. Tāda tā nav arī citās pilsētās. "Cenu dažādība ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Lielākoties to nosaka tas, cik daudz siltumenerģijas patērē katrā mājā un dzīvoklī," norāda I. Meļķis.

 

Iedzīvotāji gan uzskata, ka cenu palielinājumu vairākās ēkās pērn izraisījuši arī siltuma zudumi, par kuriem vajadzējis maksāt. Gribēju zināt, vai šosezon tādi būs. I. Meļķis stāsta, ka kompleksa ēku siltināšana šogad nav veikta, bet vairākos namos nosiltināti bēniņi un nomainītas ārdurvis.

 

 

 Līdz apkures sezonas sākumam dzīvojamo māju ieejas mezglu sakārtošana, kas ietver ārdurvju un dažviet logu nomaiņu, paredzēta atsevišķiem namiem Merķeļa, Viestura, Rūjienas un Ausekļa ielā.

 

Vairāk nebūšot jāmaksāDaļai iedzīvotāju cerību devušas publikācijas masu medijos, ka šogad gaidāma apkures maksas krišanās. Domes speciālisti norāda, ka tas vairāk attiecas uz tiem, kuri telpas apsilda ar gāzi. Novada domes finanšu analītiķe Geņa Spiridonova informē, ka šogad apkures sezonā vienas megavatstundas cena noteikta 35,13 latu liela bez PVN, bet pērn tā bija 35,52 lati.

 

 

 Iedzīvotāji tomēr vēlas skaidri zināt, cik lielu summu viņiem vajadzēs maksāt par viena kvadrātmetra apsildīšanu. G. Spiridonova atbild, ka to nav iespējams precīzi aprēķināt. "Katrā mājā ir siltummezgli, kas uzrāda izlietotās siltumenerģijas daudzumu konkrētā namā. Pēc patērētā siltuma daudzuma arī nosaka maksas lielumu. Pašvaldības noteiktais istabas temperatūras standarts ir +18 grādu.

 

 

Viss būs atkarīgs no tā, kā pret siltumenerģijas taupīšanu attieksies paši iedzīvotāji. Jāatceras, ka temperatūras paaugstināšana par vienu grādu maksu palielina par četriem procentiem. Iesaku noregulēt telpās tādu temperatūru, lai nebūtu galīgi jāsalst, jo jāatceras, ka domei arī nenomaksāto parādu nasta ir ļoti liela. Ja tie palielināsies, nebūs naudas, par ko kurināt. Lielākas skaidrības labad varu pateikt, ka šogad, ja ziema būs apmēram tāda pati kā pērn, par apkuri vajadzēs maksāt tikpat daudz kā pagājušajā gadā," saka G. Spiridonova.

 

Pēc domes Norēķinu centra datiem, pērn Valkā, piemēram, par 62,7 kvadrātmetru trīsistabu dzīvokļa apkuri mēnesī vajadzēja maksāt 61,28 latus, par 51,5 kvadrātmetru divistabu dzīvokli - 48,22, bet 33,6 kvadrātmetru vienistabas dzīvokļa apsildīšanu - 31,46 latus.

Komentāri 21

jautājums

šķelda iepirkta lētāk, algas strādniekiem samazinātas, degviela, salīdzinoši ar pagājušo gadu ir nedaudz lētāka. Jautājums, kāpēc gala produkts - apkure- nav palikusi kaut nedaudz lētāka? (tos dažus santīmus nevar uzskatīt par samazinājumu).

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 09:11

ar jautājums

Kāpēc visā Latvijā taisās apkures cenas pazemināt par 30%, bet pie mums CENTĪSIES noturēt pērnās ziemas līmenī?

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 13:36

goga

Lielākā sāpe jau ir tā, ka holandietis ir parādā par iepriekšējo gadu piegādāto kurināmo vairākām firmām, iespējams reāls bankrots, kas izriet no tā, ka ļoti daudzi valcēnieši nav norēķinājušies par siltumu.Tā kā mīlīši- gaidam bargu ziemu un aukstus radiātorus!

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 14:43

Valkas domnieki nepieļauj domu, ka problēmas var radīt pārmērīgi augstie tarifi un darba vietu trūkums pilsētā?

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 16:15

xxxx

Domnieki jau var domās nepieļaut,ka būs problēmas ar apkuri,bet reāli tās būs un,manuprāt,
pietiekami lielas. Nu neskaidra tā bilde,ka citur samazinājas cena par apkuri,bet pie mums nē.
Laikam jau pārāk daudz naudiņas vajag domei.Tik daudz amatu,tādas algas!Viņiem jau arī nebūs problēmas samaksāt par apkuri, bet pārējiem?

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 16:57

valcēnieis

dome ar holandieti esot norēķinājusies 100%.

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 20:15

kaimiņš

Lai cik labi būtu nodomi cilvēkam, bet lielākā daļa nevarēs šoziem apkuri nomaksāt. 1. puse no Valkas iedzīvotājiem ir bezdarbnieki, 2. lielākā daļa "sēž"uz minimālās algas, par kuru pat ģimeni nevar pabarot, kādi vēl maksājumi, 3. Valkā, kā parasti, viss iet uz augšu, bet cenas nekrīt nekam. Nu ko, Domes darbinieki, atlikušie VID darbinieki..vēl daži citi, maksās par visiem. Žēl, ka tā. Es, labu prātu, maksātu pats par sevi, bet iespējas tādas nav.

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 20:20

jaunietis

Rakstīts bij ka katlumājas ir gatavas darbam un ir sagādāts kurināmais,bet Raiņa katlumāja izskatās strādās ar svaigu gaisu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 20:34

Ja nu

TO nu ja 19.09.2009. 18:45:14
dzeeraaju kraukli tak k-kaa jaauztur :D

NU JA,ka tu esi prātu izdzēris

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 21:01

goga

Jā dome norēķinājās, kaut gan iedzīvotājiem lieli parādi, bet holandietis to naudiņu tālāk neiegulda norēķinos par pagājušā gada iepirkto kurināmu.Tur jau tā lieta, un , ja izsludinās viņa maksātnespēju, var iestēties bezsiltums visas ziemas garumā.

pirms 11 gadiem, 2009.09.19 23:41

zane

Problēma jau ir mūsu algās un pensijās. Šķiet, ka mūsu valstī ir vienas no zemākām algām un pensijām Eiropā, bet precēm un pakalpojumiem cenas ir Eiropas līmenī un pat augstākas.

pirms 11 gadiem, 2009.09.20 10:07

kaimiņš

Nu esmu dumjš :), par kādu holandietu runājat? Kas ir tas sliktais?

pirms 11 gadiem, 2009.09.20 10:30

kaimiņam

Nu holandietis Ebings, kurš apkurina centru un stendera katlu māju, kurš girb pārņemt visas pilsētas apsildīšanu un celt kooģenerācijas staciju, bet... laikam jau teorētiski ir bankrotējis.

pirms 11 gadiem, 2009.09.20 21:23

maxis

zanei..
Eiropā viss ir, kā minimums, uz 1/3 lētāks nekā Latvijā, bet algas... Tur pat prasts pensionārs dzīvo labāk kā mūsu vidusslānis.

pirms 11 gadiem, 2009.09.20 21:25

bauma

Dzirdēju,ka Kārlis slēgšot nost VISU nost mājām,kur tie lielākie parādi...

pirms 11 gadiem, 2009.09.21 22:15

Valka