Valkas novadā uz vienu deputāta vietu – trīs kandidāti

6.aprīlī beidzās termiņš deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanai gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 5. jūnijā. Valkas novada vēlēšanu komisijā iesniegti trīs apvienotie deputātu kandidātu saraksti – Vidzemes partijas, “Latvijas attīstībai” (līderis Vents Armands Krauklis), “Jaunās Vienotības”, Latvijas Zemnieku savienības (līderis Viesturs Zariņš) un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (līderis Juris Žurovičs).

Otrdien pulksten 16 novada vēlēšanu komisija saņēma Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” ‒ “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” deputātu kandidātu sarakstu. Novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Rolands Rastaks informē, ka sarakstu iesniedza deputātu kandidāti – SIA “JU Serviss” valdes loceklis Juris Žurovičs, novada domes jaunatnes lietu speciāliste Romina Meļņika un Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas skolniece Valērija Sermus.  

Apkopojot visu trīs deputātu kandidātu sarakstos kandidējošo skaitu, jāsecina, ka kopumā uz Valkas novada domes 15 deputātu krēsliem pretendē 46 kandidāti. Matemātiski rēķinot, uz vietu vietu – trīs kandidāti. Secinājums – vēlēšanās konkurence, salīdzinot ar Smiltenes novadu, nebūs sīva.  

Kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā www.cvk.lv pieejamā publiskā informācija, nacionāļu sarakstā ir desmit deputātu kandidāti. Šajā sarakstā līderpozīciju ieņem vīrieši, tie ir seši jeb 60 procenti, attiecīgi 40 procenti jeb četras ir sievietes. Salīdzinot ar abiem pārējiem deputātu kandidātu sarakstiem, šis atšķiras ar skaitliski mazāko kandidātu skaitu (abos pārējos ir maksimāli pieļaujamais kandidātu skaits – 18) un kandidātu vidējo vecumu – 34,2 gadi. Tas norāda, ka šajā sarakstā kandidē gados jauni cilvēki. Jaunākajam kandidātam ir 18, bet vecākajam – 70 gadi. Četri kandidāti ir ar augstāko izglītību, četri – ar vidējo, bet diviem ir pamatizglītība – deviņas klases. Salīdzinot ar diviem iepriekšējiem sarakstiem, šajā startē divi Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 12. klases skolēni. Savukārt Vidzemes partijas, “Latvijas attīstībai” sarakstā ‒ neviens, bet “Jaunās Vienotības”, Latvijas Zemnieku savienības ‒ viena Valkas J. Cimzes ģimnāzijas 12. klases skolniece. 

Izpētot trešo iesniegto deputātu kandidātu sarakstu, atklājas, ka šajās vēlēšanās nestartēs vairāku sasaukumu deputāts Aivars Sjademe, kurš bija viens no aktīvākajiem opozīcijas deputātiem. A. Sjademe darbojas Sociālo lietu un Attīstības lietu komitejās. Šajās vēlēšanās nekandidēs arī A. Sjademes domubiedrs Aivars Gailis. Viņš ir Saimniecisko lietu komitejas loceklis.

Novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs R. Rastaks informē, ka nākamajā pirmdienā pulksten 15 plānota vēlēšanu komisijas sēde, kurā izlozēs, kādā secībā vēlēšanu dienā, 5. jūnijā, tiks sakārtotas vēlēšanu zīmes.

Pirmdien, 12.aprīlī, notika Valkas novadā reģistrēto sarakstu secības izloze.

Saskaņā ar izlozi saraksti tiks kārtoti sekojošā secībā:

Nr.1 “Vidzemes partija”, "Latvijas attīstībai";

Nr.2  Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK";

Nr.3  “Jaunā vienotība”, "Latvijas zemnieku savienība".

Valka