Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkas novada vadītājs to dēvē par skandālu 14

Atsauvoties Valgas mēra aicinājumam, īsā laikā Valgā deklarējušies 15 Latvijas iedzīvotāji. Valkas pašvaldība, savukārt, ir sašutusi par šādu dvīņu pilsētas rīcību, otrdien raksta "Latvijas Avīze".

Novembra vidū Valgas mērs Ivars Unts uzrunāja Valgā strādājošos latviešus deklarēties Igaunijā. Kā ēsma tika solīta kvalitatīva, daudzpusīga un lēta veselības aprūpe, dažādi atvieglojumi un, pateicoties latviešu algas ienākuma nodokļa procentam, uzlabojumi pašvaldības infrastruktūrā. Pieraksts dzīvoklī Igaunijas pusē gan ir tikai iespējams tad, ja tur ir draugi vai radi.

"Starptautiskajā praksē šādu aicinājumu varētu nodēvēt arī par skandālu," tā par kaimiņpilsētas kampaņu saka Valkas novada vadītājs Kārlis Albergs.

Gados vecāki valcēnieši priecājas par iespēju iegūt arī šajā ziņā. Avīze raksta, ka vecuma pensija Igaunijā ir ne vien lielāka kā Latvijā, bet vēl papildu labums nāk no 2. līmeņa uzkrājuma. Igaunijas darba ņēmēji pensiju 2. līmenī novirza 2 procentus no bruto algas.

Tas nozīmē, ka 2. līmeņa fondos kopā nonāk 6 procenti, jo četrus veido sociālā nodokļa daļa. Sakarā ar ekonomisko krīzi nedaudz vairāk par gadu gan jaunas iemaksas pensiju 2. līmenī nav veiktas, taču nolemts, ka 2011. gadā tās būs 3 procenti, bet 2012. gadā atjaunos 6 procentus. Igaunijā 2. līmeņa pensiju naudu ļauts arī mantot piederīgajiem.

Valgas pašvaldības vadītājs Ivars Unts jautāts, vai aicinājums darīt labu kaimiņiem nācis no tīras sirds vai pamatā tomēr ir aprēķins Valgai iegūt kādu labumu, saka: "Gan, gan. Pirms izteicām piedāvājumu deklarēties, domājām un aplēsām visu ilgi. Mūsu nodoms nav, un to arī negribam, tagad pārvilināt Latvijas iedzīvotājus uz Igauniju.

Taču, analizējot vismaz divsimt strādājošo Valgā un pierakstīto Valkā ieguvumus un zaudējumus, secinājumi bija skarbi. Ieguvums tikai viens - darbs. Pārējo: nodokļu atvieglojumus, dažādus Valgā pierakstītiem cilvēkiem nodrošinātus pabalstus un atlaides, medicīnisko aprūpi, šeit strādājošie latvieši var norakstīt zaudējumos. Tad arī tapa aicinājums, un man prieks, ka tam atsaukušies jau vismaz 15 mūsu pusē strādājošie Valkas iedzīvotāji."

Unts arī salīdzina - ja latvietis vai igaunis strādā Valgā, bet ir pierakstīts Valkā vai, piemēram, Tartu, tad algas nodokli pilnā apjomā saņem Tallina. Turpretī, ja šis strādājošais pierakstīts Valgā, ievērojamu procentu no nodokļa saņem tieši Valga. "Tas nozīmē, ka mums budžetā ir vairāk naudas, ko novirzām tieši infrastruktūras uzlabošanai. Arī latvietim taču patīk iet pa labiekārtotām ietvēm, atpūsties skaistos parkos un tamlīdzīgi," piebilst Unts.

Kā Valgas pašvaldības vadītājs, tā deklarācijas lietu speciāliste norāda arī uz šķērsli - ar gribēšanu tikt par Valgas iedzīvotāju vien nepietiek. Pieraksts dzīvoklī Igaunijas pusē iespējams, ja ir draugi vai radi. Pašvaldība neko piedāvāt nevar un, pat ja varētu - tad darījums vairs nebūtu likumisks.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs uzsver, ka Valgas aktivitātes uzskata par nekorektām. "Mums katru mēnesi notiek kopīgas abu pilsētu vadības un speciālistu apspriedes un ne vārds netika teikts par šādu kampaņu. Mēs par to uzzinājām no preses.

Protams, Valka ar tās iedzīvotāju deklarēšanos Igaunijā nepaliks nabagāka, izvēle jau paliek cilvēku pašu ziņā, bet starptautiskajā praksē šādu aicinājumu varētu nodēvēt arī par skandālu. Tā neglīti sanāk - vārdos esam viena pilsēta divās valstīs, bet darbos, kad "paša krekls tuvāks", lēmumi tiek pieņemti pa kluso," viņš saka.

Savukārt Latvijas Ārlietu ministrija informē, ka tās rīcībā ir neoficiāla informācija par Valgas pašvaldības sākto kampaņu ar mērķi veicināt pilsētā strādājošo cilvēku, tajā skaitā arī Latvijas iedzīvotāju, reģistrēšanos Valgas iedzīvotāju statusā.

"Uzskatām, ka Latvijas iedzīvotājiem ir tiesības brīvi izvēlēties savu dzīves vietu, arī izceļojot uz ārvalstīm, ievērojot Latvijas un attiecīgās ārvalsts tiesību aktos paredzēto kārtību. Vienlaikus dzīves vietas deklarācija Valgā vai citviet ārvalstīs nav tieši saistīta ar Latvijas iedzīvotāju pāriešanu citu valstu pilsonībā," uzskata ministrija.

Komentāri 14

piksi

Nu ko Tu tēlo Alberg, ka rūp Valkas iedzīvotāju labklājība. Ja viss būtu ok, vai tad Valkas iedzīvotāji tā rautos uz Valgu? Zinot Tevi varu teikt Tevi vienmēr ir rūpējusi Tava labklājība. Nepaliec nu smieklīgs.

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 14:11

ALLDO

Nekorekta ir Alberga kundziņa aizbildināšanās,ko tad tā satraucies, ja nav patiesība?

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 15:56

skatieties uz sevi

Albergs uzzināja no preses! Un ko tad viņš gribēja, ja attiecības ar Valgu ir palikušas tikai formālas? Kā nāca pie varas tā attiecības sabojāja. Un nav ko pārmest igauņiem, ja mēs būtu viņu vietā, darītu tāpat, nav ko tēlot baigi ētiskos!

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 20:09

dusma

Gribētu saprast, kas tur slikts,ja kāds valcēnietis dzīvos drusku labāk kā līdz šim? Jeb tas arī būs nodevējs? Bet šis nodevējs nesaņem domes priekšnieka algu + pensiju + vēl naudu kādās padomēs... Un tāpēc nevajag runāt par skandāliem,ja pašam vēders pilns un pāri!

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 20:29

es

Neblamējies nu Alberg, bet strādā, ja reiz esi izrāvies uz mēra amatu

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 22:03

valcēnietis

Kā tas notiek ? Ziemellatvija informējiet,es ar ģimeni arī gribam deklarēties EE.

pirms 8 gadiem, 2010.12.14 23:48

Apse

Manuprāt,Valka būtu jāpievieno Igaunijai,tas būtu pozitīvs risinājums Valkas iedzīvotājiem.

pirms 8 gadiem, 2010.12.15 11:24

Avots

piksim
Un tagad pastāsti par savu "pieticīgo" un par valcēniešu labklājibas norūpējušos Kraukli. Un kā viņa laikā Valgas iedzīvotāji deklarējās Valkā.

pirms 8 gadiem, 2010.12.15 12:10

Līga B

Tagad ieejat visi draudzīgi: http://www.city24.ee
in apskatieties dzīvokļu cenas Valgā.. un tad ieejiet salīdziniet tās ar dzīvokļu cenām ss.lv VALKĀ!!
Kura ir krīzes skarta pilsēta??
Varbūt igauņiem varam piedāvāt NI??

pirms 8 gadiem, 2010.12.15 16:13

yy

ja butu iespeja igaunija dabut darbu,daudzi parceltos uz Valgu.

pirms 8 gadiem, 2010.12.15 16:21

Avotam

Ko grauz atkal Kraukli!Tavs jautājums Piksim ir bezjēdzīgs, tā vispār nav.Piebildīšu, ka Kraukļa laikā ar igauņiem tiešām bija koleģiālas attiecības, nevis izlikšanās, kā tagad. Skatoties TV 3 redzam arī simboliski- tur jauns cilvēks, kas domā kā palīdzēt savai pilsētai, mums vecs vīrs, kas stāsta pasakas vai plāta rokas...

pirms 8 gadiem, 2010.12.15 22:17

Avots

Tātad "grauzt" Albergu drīkst, bet Kraukli ne?
Un kādi vēl ir Kraukļa sasniegumi, bez koleģiālām attiecībām ar igauņiem? Cik igauņu deklarējās Valkā?

pirms 8 gadiem, 2010.12.16 12:01

piksi

Avotam

Nu liecies vienreiz mierā Kraukļa laiks jau sen vairs nav un pat neesmu pieminējusi savā komentā Kraukli. Tagad iet konkrēti runa par Alberga kungu. Gan padomijas laikā bija izlecējs " ar savu petriotismu" kabatās, gan tagad Brīvās Latvijas lielais patriots. Ne jau Albergs ir par Valkas iedzīvotāju labklājību, bet gan svarīgākais ir viņa kabatas (naudas ziņā) saturs.

pirms 8 gadiem, 2010.12.16 14:03

Valka