Valkas pašvaldība bez aizdevuma apkuri nespēj nodrošināt 67

Jau informējām, ka Valkas novada dome oktobra sēdē bija nolēmusi Valsts kasei lūgt 180 tūkstošu latu kredītu apkures sezonas nodrošināšanai. Tomēr Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome neatbalstīja kredīta piešķiršanu siltuma iepirkumam.

 

Atteikums pamatots ar attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos ierakstītajiem norādījumiem, ka kredītu nevar ņemt pakalpojuma veikšanai, kas šajā gadījumā ir siltuma nodrošināšana, to drīkst prasīt tikai kurināmā iegādei.

 

Pieļauta formāla neprecizitāteValkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs informē, ka atteikums vēl nenozīmē aizdevuma nepiešķiršanu un tātad arī apkures pārtraukšanu. "Noraidīta ir tā aizdevuma daļa, kuru mēs vēlējāmies dabūt siltuma iepirkumam. Vienkārši esam pieļāvuši dokumentāru neprecizitāti, jo Ministru kabineta noteikumos ir ierakstīts, ka kredītu var dabūt kurināmā iegādei, un ierēdņi, kas nosaka, vai aizdevumu piešķirt, stingri raugās uz prasības atbilstību noteikumos minētajam," saka K. Albergs.

Priekšsēdētājs atzīst, ka domes parādsaistības ir lielas, bet siltumenerģijas ražotājiem jāmaksā regulāri. Pašvaldībai ir nepieciešami apgrozības līdzekļi, lai varētu samaksāt SIA "Valkas Bioenergo kompānija" par apkures nodrošināšanu pilsētā.

 

Lai šos līdzekļus iegūtu, domes deputāti 26. novembra sēdē nolēma lūgt Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomei atļauju atlikt visu iepriekšējo kredītu pamatsummas maksājumus, kas kopā ir vairāk nekā 24 tūkstoši latu, līdz nākamā gada aprīlim.

 

Iedzīvotāju maksājumi nepieaugAr to gan pēc novada pašvaldības vadītāja domām nebūs pilnībā līdzēts."Jāpiebilst, ka arī, izmainot aizdevumu atmaksas grafiku, saglabātā summa nebūs tik liela, lai ar to varētu nodrošināt nepārtrauktu finanšu plūsmu lēmējvaras funkciju izpildei. Ir uzkrājušies lieli iedzīvotāju parādi par saņemtajiem pakalpojumiem, turklāt viņu maksājumi nepalielinās un tas ļoti dramatiski ietekmē budžetu," secina K. Albergs.

 

Viņš piebilst, ka par iedzīvotāju nomaksāto summu precīzi varēs zināt decembra beigās, jo apkure tā īsti pilsētā sākās no novembra, bet par izmantoto siltumenerģiju cilvēkiem ir tiesības maksāt visu decembri.

Par to, ka iedzīvotāju parādi tiešām ir lieli, "Ziemeļlatvija" informēja vēl pirms apkures sezonas. Sīkāk par šo tēmu kādā no nākamajiem numuriem būs intervija ar SIA "Valkas namsaimnieks" vadītāju Ivo Meļķi.

Lai iespējami ātrāk pašvaldība varētu dabūt finanšu līdzekļus, dome ir konceptuāli nolēmusi atbalstīt īstermiņa aizņēmuma 150 tūkstošu latu apmērā ņemšanu budžeta un finanšu vadības nodrošināšanai. Ja Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome atbalstīs aizņēmuma piešķiršanu, iegūtie līdzekļi tiks izmantoti tikai kārtējo maksājumu veikšanai, nevis algu izmaksai vai citiem mērķiem.

 

K. Albergs domā, ka naudu izdosies dabūt, neraugoties uz smago ekonomisko situāciju. "Tāda situācija nav tikai pie mums, bet vairākās pašvaldībās. Tomēr siltums iedzīvotājiem apkures sezonā ir jānodrošina un to labi saprot arī Rīgā. 150 tūkstošu latu kredītu esam lūguši piešķirt uz gadu. Nākamā gada laikā tas būs jāatdod, kā arī jāsamaksā Valsts kases noteiktie procenti pat aizdevuma izmantošanu," saka K. Albergs.

Komentāri 67

murgs

Godājamais Albergs tagad ir dimbā,jo īstenībā jau ne tikai apkures nodrošināšanai naudas nav,naudas nav vispār pat algām un līdz ar to secinājums viens.......

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 16:18

Juris

Apkuri nevajag,labāk novada darbiniekiem lielas algas.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 16:20

vasilits

Так Албеогсы иначе не умеют. Только в долг. Да и зарплата у них не плохая.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 18:58

to Jurim

Nu jau gan skepse.Varēji pataupīt šādus izteikumus, jo nemaz jau domes darbiniekiem tās algas nav tik lielas, lai Dievs dod, ka nedaudz virs vidējās valstī noteiktās sanāktu.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 18:59

Diemžēl MK noteikumiem komentāru nav. Tāpēc ir dažādas interpretācijas gan no vienas, gan otras puses. Ne jau vienmēr ministrijās ir tās gudrākās galvas.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 19:25

to 02.12.2009. 19:11:40

Vai tāpat kā Tu- ar pirkto diplomu?
Ja visi šeit vāvuļojošie būtu norēķinājušies par pakalpojumiem, novada domei nevajadzētu domāt par kredītu un aizņemties, lai nodrošinātu siltumu dzīvokļos, lai savukārt norēķinātos ar siltuma ražotājiem.Padomājiet par to!

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 19:25

zojka

Nu, nu, nu! Es ne tikai norēķinājos, es pat avansu maksāju. Lai tik apčakarē mani!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 19:44

zoijka

Malacis, tā turpināt! Vai tad kāds taisās Tevi ap***?Neceri:))

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 19:48

vasilits

Беда не в том,что клерки в крае получают большие зарплаты,а в том ,что этих клерков много,а толку от них ни какого.Албергс этих тунеядцев не разогнал ,да и не может. Он просто не умеет работать в кризисных ситуациях. Поэтому и не знает как зарабатывать деньги. Да вся наша правящая Валкским краем коалиция,за исключением парочки думающих депутатов -анахронизм, проще, пережиток тяжелого советского прошлого.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 20:01

vasilim

Zini, bija tik labi bez tevis, bez tavām muļķībām visu šo laiku.Nu esi labs, pazūdi no šejienes vēl uz kādu laiku.Nu esi mums piegriezies.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 20:10

A man gan patīk Vasījija komentāri! Tā tik turēt!

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 22:06

Putnuverotajs

Varbūt jādomā par māju siltumizolāciju un apkures sistēmu sakārtošanu. Ja kredīts būs jāatdod, tad jāštuko, kā perspektīvā maksimāli sataupīt. Siltums ir jātaupa, nevis jāražo.
Varam sākt katrs no sevis. Katrā daudzstāvu mājā ir dzvokļi kuriem ir auksti un kuriem ir par karstu. Ja ir par karstu nevajag laist siltumu ārā pa logu , bet apklāt daļu vai visu radiātoru ar audumu vai avīzi lai samazinātu siltumatdevi, tā sataupīsim latus kas izlido pa logu. Kā arī aizlīmēsim vai noblīvēsim koka logu rāmjus un stiklus . Palīdzēs arī ārsienu siltināšana no iekšpuses , ja ne ar minerālo vati , tad vismaz ar putoplasta tapetēm , kā arī follijas papīra ( der arī pārtikas ietinamā follija) ieklāšana aiz radiātoriem kas palīdzēs atstarot siltumu. Lai vaicas. Slīcēju glābšana ir ... nu Jūs jau zinat!

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 22:33

nesapratu domu

Ja man dzīvoklī ir ļoti karsti, tad klāt palagus uz radiatotiem, smakt nost, bet logus nē un nē vaļā? kas par absurdu! Ja ārā ir +5 grādi, kurināšana ir jāpiebremzē, beidzot jāsāk ar galvu domāt. Nevis- mēs uz pilnu katušku kurinam, jūs varat darīt ko gribat, i pa logiem, i pa durvīm siltumu laist ārā. Tātad, novembris bija izcili silts. Ļoti interesē, kāds būs cipars rēķinā.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 22:52

Putnuverotajs

Doma ir vienkārša, ja ir par karstu, tad apsegt karsto radiātoru ar dvieli lai nav tik karsts, jo ne jau radiātors sasilda telpu bet gais kas gar viņu cirkulē. Tiklīdz gais netiks pie karstās sildķermeņa virsmas temperatūra telpā pazemināsies. Savukārt apkures ūdens kas atdzisa Jūsu dzīvoklī "steigsies" pie kaimiņiem , kam varbūt ir par aukstu.
Saprotiet pareizi, tas nenozīmē, ka gripas laikā nav jāvēdina dzīvokļi. Esiet gudrāki , kā izliekaties.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 23:00

Putnuverotajs

Gala beigās arī apkures rēķini būs mazāki . Viens metrs nenopakotas loga špraugas apkures sezonas laikā atmosfērā izlaiž nepilnu Gigokaloriju siltumenerģijas, kuras cena ja nemaldos ir ap 30LVL . Tātad reiķinam paši.
Pienācis laiks kļūt par māju saimniekiem praksē nevis tikai juridiski. Vārot zupu vai lietojot dušu darbiniet ventilātorus vai nosūcējus , ja tādi ir . Jo mitru gaisu sasildīt ir grītāk , kā sausu.
P.s. Gramatikā man bija 3, bet fizikā 5. :-)

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 23:10

Putnuverotajs

Vecās vientrubu (virknes slēguma) apkures sistēmas ir diezgan stīvas no regulēšanas un sabalansēšanas viedokļa. Šī iemesla dēļ lai nodrošinātu pēdējam normālu temperatūru pirmajam tā jāpadod aukstāka. Ja karā radiātorā apkures ūdens atdod (vai zaudē ) 3-5 grādus , tad ūdens, kas ienāk piektajā stāvā +50, pie pirmā stāva var būt ap +30.
Šie visi ir kosmētiskie labojumi. Protams var taisīt ķirurģisku iejaikšanos un "karstajos dzīvokļos" amputēt 1/2 no radiātora.

pirms 11 gadiem, 2009.12.02 23:23

to nesapratu domu

nebrīnos, ka neko nesaprati. Droši vien "padomju laikos" esi sabāzis pilnu sienu ar radiatoriem, savādāk nevaru sprast, kāpēc neziņo pārvaldniekam, ka pa karstu. Pēc rēķina saņemšanas gan droši vien brēksi.
Bet ja nopietni, tad šāds mitrs laiks ir baigi sūdīgs mājām. Pie mīnus 2-3, bet sausa, būtu labāk.

pirms 11 gadiem, 2009.12.03 00:00

Kurmis

Ak Dievs, cik bagāta pašvaldība! Pašlaik īstermiņa aizdevumi no 6 mēnešiem līdz 1 gadam ir 13,2%, tikai procenti būs 24000 ls!!!!!!!!! Man tādas naudas nav lai atmaksāt šo aizņēmumu, tikai ar Alberga algu var šo aizņēmumu atmaksāt. Un mēs pirms dažiem mēnešiem runājām par krēslu pirkšanu Kultūras namam par 140 latiem :((((. Tad par apkūri neviens nedomāja. Murgs kaut kāds.

pirms 11 gadiem, 2009.12.03 00:02

Valka