Vecāki atzinīgi vērtē iespēju saņemt siltas pusdienas (viss raksts)

Attālināto mācību laikā vecākiem saviem skolas vecuma bērniem jānodrošina ne tikai iespēja mācīties mājās, bet arī sātīgas ēdienreizes. Regulāra gatavošana mammām prasa laiku un enerģiju, tāpēc vecāki atzinīgi izsakās par Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas skolēniem piedāvāto iespēju – siltas pusdienas saņemt ģimnāzijas kafejnīcā “Sprints”.

“Paldies kafejnīcas pavārītēm par garšīgo ēdienu. Noteikti uzrakstiet par šo atbalstu vecākiem, jo mums, kuri dzīvo mājās ar jaunāko klašu skolēniem, jābūt ne tikai skolotājiem, bet arī pavāriem. Ikdiena nogurdina, tāpēc iespēja ne tikai par ēdināšanas taloniem, bet arī pašiem iegādāties siltu un garšīgu ēdienu, atvieglo mājas soli. Galvenais, ka bērniem garšo un viņi apēd visu. Īpaši jāuzteic iespēja izvēlēties veselīgos, daudzveidīgos zaļos salātus,” “Ziemeļlatvijai” stāsta vairākas mammas.

Šonedēļ “Ziemeļlatvija” devās uz SIA “Rozi” (īpašniece Ruta Hommika) piederošo kafejnīcu “Sprints”, kur katru darbdienu jau no pulksten 10 līdz pat 15 var saņemt siltu ēdienu. Maltīte līdznešanai tiek piedāvāta arī pārējiem apmeklētājiem. 

Tatjana Oskina, kura kafejnīcā strādā jau 17 gadus, atzīst, ka ar kolēģēm ir noilgojušās pēc bērniem un skolotājiem. Taču viņas priecājas, ka šajā sarežģītajā laikā var strādāt un gatavot gardas maltītes. Apmeklētājiem ir pietiekami liela otro ēdienu un salātu izvēle. Vajadzības gadījumā ēdiens tiek gatavots vēl papildus, ja konkrētajā dienā kafejnīcu apmeklē daudz cilvēku. Vidēji dienā kafejnīcu apmeklē aptuveni 200 cilvēku. Ja pusdienas tiek iegādātas par talonu 1,42 eiro vērtībā, var izvēlēties makaronus ar Boloņas mērci un piedevām, kartupeļus ar kotleti un balto vai sarkano mērci un salātiem, bērnu uzturā atļautajiem cīsiņiem un pat saldo – pankūkām.   

Ar ikvienu apmeklētāju – vai tas būtu bērns vai pieaugušais – visas darbinieces laipni aprunājas, palīdz izvēlēties kādu no ēdieniem, kā arī iesaka ierasties ar saviem traukiem, jo vienreizlietojamais siltumizturīgais trauks maksā 15 centus. Darbiniece rēķina, ka nedēļas laikā par vienreizlietojamiem traukiem būtu jāmaksā 75 centi, tāpēc naudas taupīšanas nolūkos apmeklētāji lūgti ņemt līdzi savus traukus. Kafejnīcas darbinieces novērojušas, ka jaunāko klašu bērnu vecāki izvēlas atšķirīgāku ēdienu nekā vecāko klašu skolēni. Piemēram, mazie labprāt grib kartupeļus ar kotleti, mērci un salātiem, makaronus ar piedevām, savukārt lielie – dažāda veida karbonādes ar piedevām. 

Pēc silta ēdiena uz kafejnīcu ieradusies arī piecu bērnu mamma valcēniete Jekaterina. Mājās mācās pirmklasnieks un ceturtās klases skolnieks, bet pārējie apmeklē bērnudārzu. Pašlaik mazie ir apslimuši, un mamma nevar tos vest uz dārziņu, jo to paredz stingrie noteikumi. Mamma abiem skolniekiem paņēmusi pusdienas, izmantojot talonus, bet pati iegādājusies ēdienu mazākajiem. 

“Kā tad būs, ka lielie ēdīs un mazie skatīsies. Bērniem ēdiens garšo, bet ir bijušas reizes, kad ēdiena ir par maz. Pusdienu porcija, kas maksā 1,42 eiro, ir maza. Bērni grib vēl ēst. Reizēm pati kaut ko piepērku klāt. Reizēm fiziski nav laika, lai pagatavotu pusdienas, jo vienai meitai stundas beidzas, otrai tikai sākas. Tikai vēlu vakarā vēl kaut ko pagatavoju,” stāsta daudzbērnu mamma. Viņa gan pašlaik atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā, bet ārkārtējās situācijas laikā mājas dzīve prasa lielu enerģiju un pacietību.

Siltas pusdienas kafejnīcā iegādājušās arī Linda Zirne un Sanda Kuratņika. Jaunietes dzīvo netālu no sporta halles, tāpēc izvēlas atskriet pēc garšīgā un ierastā ēdiena, nevis gatavot pašām. Turklāt lielāko dienas daļu prasa attālinātās mācības.

Pēc pusdienām savai mazmeitiņai – trešklasniecei Darjai – pakaļ atnācis vectētiņš Jurijs. Viņš ne tikai rūpējas par siltu pusdienu sagādāšanu, bet arī palīdz mazmeitai mācīties, jo abiem vecākiem jābūt darbā.

“Visu, ko vajag, daru. Redzu, ka mazmeitai ļoti gribas iet uz skolu, jo ir apnicis sēdēt tikai mājās,” atzīst Jurijs.

Vairāk iespējams apskatīt ŠEIT.

Kā ir šobrīd? Informē Valkas novada domes Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes nodaļas vadītājs Rolands Rastaks 

“No 25. janvāra 1. līdz 4. klašu audzēkņiem mācību process notiek attālināti, tādēļ Valkas novada pašvaldība skolēniem, kuri mācās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā, nodrošina ēdināšanu siltu pusdienu veidā. Vecākiem uz nedēļu tiek iedoti pusdienu taloni – 1,42 eiro vienam izglītojamajam par vienu mācību dienu. Tajā skaitā 0,71 eiro apmērā no valsts budžeta dotācijas brīvpusdienu nodrošināšanai, otra puse – 0,71 eiro – pašvaldības daļa. 

2020. gada 1. septembrī novada dome pieņēma lēmumu, ka visiem 5.–6. klašu skolēniem tiek dotētas pusdienas viena eiro apmērā, pārējo daļu piemaksā vecāki. Arī tiem 7.–9. klašu skolēniem, kuri dzīvo novada pagastos, izņemot Valkas pagastā, bet mācās ģimnāzijā, pašvaldība par vienu ēdienreizi dotē vienu eiro, pārējo sedz vecāki. 

Ērģemes pamatskolā visiem 5.–9. klašu skolēniem pašvaldība vienām pusdienām dotē eiro, pārējo piemaksā vecāki. Pagastu bērniem, kuri mācās Valkā, pēc silta ēdiena obligāti nav jābrauc uz Valku, savus pusdienu talonus viņi var atprečot vietējā veikalā. Tikai ir noteikums – ir jāiegādājas veselīga pārtika, nevis, piemēram, saldumi un saldinātie dzērieni. Atļauto preču saraksts ir sagatavots. Savukārt aptuveni 20 valcēnieši, kuri mācās Ērģemes pamatskolā, talonus var atprečot Valkā, veikalā “Oļupe”.

Novada domes Sociālais dienests piešķir brīvpusdienu talonus novadā deklarētajām ģimenēm, kuras atbilst sociālā atbalsta statusam, tostarp arī daudzbērnu ģimenēm.”

Valkas pilsēta