Valkas zupas virtuve labvēļu atbalstu nesaņem 10

Sākoties rudenim, Latvijā pieaug pieprasījums pēc bezmaksas siltā ēdiena. Šajā sezonā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzfinansējumu vairāk nekā 72 tūkstošu latu apmērā visos Latvijas reģionos plānots atbalstīt 37 zupas virtuves. Diemžēl atbalstu nesaņems Valkas zupas virtuve.

Toties finansiālo palīdzību saņems nodibinājums "Fonds "Saules kalns"" Smiltenes novadā un reliģiskās organizācijas "Pestīšanas armija" Sedas ārpostenis.

Atbalsts tiem, kuriem neklājas viegliFinansiālo atbalstu saņēmušas tās zupas virtuves, kuras pašas pieteicās pēc palīdzības."Atbalstītās zupas virtuves plāno vidēji mēnesī izsniegt gandrīz 70 tūkstošus porciju un papildu pārtikas pakas trūcīgajiem iedzīvotājiem. Salīdzinot ar aizvadīto gadu, plānotais atbalsts trūcīgajiem būs gandrīz trīs reizes lielāks," informē fonda mediju attiecību speciāliste Dagnija Dižbite.

Borisa un Ināras Teterevu fonds dibināts pirms gada ar mērķi veicināt kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā. Savukārt privātmecenātu Teterevu ģimene vēlas ar sava fonda darbību izplatīt un veicināt labdarības idejas Latvijas uzņēmēju vidū. Šo fonda projektu "Kopgalds - siltas maltītes atbalsts" īsteno un administrē fonds "ziedot.lv".

Fonda vadītāja Rūta Dimanta uzskata, ka zupas virtuvju darbība ir būtisks atspaids ikvienam, kuram pašlaik dzīvē neklājas viegli. Viņa novērojusi, ka iecienītākie ēdieni ir dārzeņu, zirņu, biešu un frikadeļu zupa, borščs un rasoļņiks, dārzeņu sautējums un makaronu ēdieni. Savukārt pārtikas pakas, kurās ietilpst nepieciešamo pārtikas produktu grozs vienam mēnesim, sagatavo līdzņemšanai.

Vasarā maz ēdājuZupas virtuve Valkā darbojas jau vairākus gadus. Sākotnēji to izveidoja uz bijušās Valkas slimnīcas virtuves bāzes, bet līdz ar slimnīcas reorganizāciju labdarības virtuve mainīja savu atrašanās vietu.

Pašlaik trūcīgās personas zupas šķīvi iztukšo noteiktā laikā kafejnīcā bijušās poliklīnikas telpās. To, kāpēc Valkas zupas virtuve nav saņēmusi mecenātu atbalstu, "Ziemeļlatvijai" nemācēja pateikt neviena novada Sociālā dienesta amatpersona. Arī Valkas zupas virtuvē karsto virumu gatavo no vietējo labvēļu un ārzemju latviešu ziedojumiem.

Valkā zupas talonus izsniedz novada Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļas vadītāja Iveta Poriete. Viņa atgādina, ka uz taloniem var pretendēt tikai tās personas, kurām piešķirts trūcīgās personas statuss. Ir bijuši gadījumi, kad zupas virtuves pakalpojumus izmanto krīzes situācijā nonākuši cilvēki vai ģimenes. Statistikas dati liecina, ka septembra beigās Valkā reģistrēti 693 trūcīgie, tostarp 243 bērni (novadā kopumā - 1334 trūcīgās personas).

I. Poriete informē, ka augustā zupas virtuves pakalpojumus izmantojušas septiņas, bet septembrī - vien trīs personas. Tas izskaidrojams ar to, ka vasarā un visu septembri cilvēki bez darba dodas pelņā mežā. Toties oktobra sākumā arvien biežāk trūcīgie meklē sociālo palīdzību, kā arī sāk interesēties par nakšņošanas iespējām vietējā nakts patversmē.

Komentāri 10

Alita

Nezinu laiki laikam mainījušies, cik zinu agrāk visā pasaulē zupas virtuve ir darbojusies no labdarības principa un nekad nav izmantoti nekādi taloni. Žēl ka tik labu darbu pārvērš birokrātijā un pazūd labdarības princips. Cik zinu ir zupas virtuves ko ir izveidojuši pāris aktīvī baznīcu pārstāvji un tur nevienam papīrus neprasa par to kas viņš ir, vienkārši pabaro un priecājas ka cilvēks kaut ko vismaz dienā ir paēdis. Nedomāju ka Valkā ir tik lielas rindas lai nevarētu izsalkušos cilvēkus nevarētu bez papīriem palaist.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 11:28

kika

Zupas virtuves jēga nav atlasīt cilvēkus un dot talonus, tās ir domātas ikvienam, kuram konkrētajā brīdī aptrūcies maizes rieciens, kaut viņš garām ejot nācis no citas Latvijas malas. Neticu, ka, esot Rīgā, no tās zupas virtuves tiktu patriekts valcēnietis. Daudzi studenti tur izmanto zupas virtuvi un neviens neprasa, vai trūcīgs un kur deklarēts.
Valkas sociālais dienests pārāk vieglprātīgi izrīkojas ar novada līdzekļiem un dala trūcīgo statusu pa labi un kreisi. Vajadzētu painteresēties pagastos pie vietējiem iedzīvotājiem, tur jums tādus stāstus pastāstītu par personām, kuras strādā, bet skaitās bez darba un ir trūcīgas un ir ģimenes, kas saņem pat simtam pāri ikmēnesi, bet patiesībā kāds no ģimenes regulāri strādā, kaut nelegāli, bet fakts. Visi jau to zina, bet jūtas bezspēcīgi, jo taisnīgumam netic.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 12:10

eh

Taloni izdomāti tāpēc, lai sociālā dienesta dāmām būtu ar ko nodarboties un lai vēl vairāk pazemotu tos, kam klājas grūti!!!

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 14:19

korķis

Zupas virtuvei jābūt pieejamam ikvienam, strādojošai ģimenei, kurai kāda iemesla dēļ pirms algas ir švaki ar naudu, lai var aiziet un burciņā paņemt saviem bērniem siltu ēdienu

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 14:57

zinu

Ja zupas virtuvi izveido privātpersona vai kāda organizācija, pie viņiem var nākt pēc zupas jebkura persona, gan trūcīga gan bagāta. Sociālais dienests zupas virtuvei piesaista ziedojumus, līdz ar to dienesta ziņā paliek tas, ka zupu dod trūcīgajām personām. Kas liedz cilvēkiem ar šo statusu aiziet uz dienestu. Man pazīstams cilvēks vasaras sākumā gāja pēc zupas, jo bija beigušās skolas brīvpusdienas un līdz ogu laikam ģimenē bija problēmas. Arī Rīgā ir pašvaldības zupas virtuves, bet ļoti daudz ir draudžu izveidotas zupas virtuves. Kas jums kādam liedz nodarboties ar šo labdarības veidu, rakstīt projektus un piesaistīt līdzekļus.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 16:54

;;

Vai pareizāk nebūtu, ja šos projektus rakstītu sociālie darbinieki, pagaidām nevienu projektu nav realizējuši, tikai dala naudu.

pirms 9 gadiem, 2011.10.04 19:53

sociālā darbiniece

Raksta autores un lasītāju zināšanai-raksta virsraksts ir nekorekts, jo pēc tā var saprast, ka kaut kas ir prasīts, bet nav saņemts. Pirmkārt- Valkas zupas virtuve naudu nevarēja saņemt, jo to nav prasījusi. Otrkārt- mecenātu projekta pieprasījumus drīkstēja sniegt tikai nevalstiskās organizācijas, kāda nav Sociālais dienests. Treškārt- Valkas pilsēta pirmā Vidzemes reģionā atvēra zupas virtuvi, jo šo palīdzību neuzņēmās neviena no pilsētā esošām nevalstiskām organizācijām. Zupas virtuvei līdzekļi tiek piesaistīti no ziedotājiem. Vēl rakstā ir neprecizitātes, jo netika aptaujātas visi sociālie darbinieki. Rakstā nav pieminēts, ka ir gadījumi, kad pēc zupas virtuves palīdzības griežas ģimene vai viena persona, kad pietrūkst līdzekļu līdz algas dienai. Valkā zupu dod, nevajag celt ažiotāžu ap lietām, kuras nepārzināt. Tā kā Alita un Kika visas iespējas jums darboties šajā jomā.

pirms 9 gadiem, 2011.10.05 08:58

sociālā darbiniece2

Ieteikums raksta autorei, nemeklēt sensāciju tur kur tās nav un pirms rakstīt par kādu tēmu painteresēties par visām niansēm. Uz iepriekš minēto palīdzību varēja pieteiktie NVO, nevis pašvaldības. Valkā zupu nodrošina pašvaldība, kura pērk šo pakalpojumu no uzņēmējas. Brīvs lauciņš tiem kas komentē nepārzinot esošo situāciju.Taloni ir nepieciešami divu iemeslu dēļ, lai zinātu cik aptuveni porcijas zupas būs nepieciešams vārīt, kā arī lai būtu uzskaite un varētu norēķināties par saņemto pakalpojumu. Katra zupas porcija maksā naudu. Valkā Zupas virtuve nav labdarības iestāde, bet pakalpojums ko nodrošina pašvaldība.

pirms 9 gadiem, 2011.10.05 09:46

kika

Sabiedrībai maz zināms, ko vispār dara sociālais dienests, tāpēc tādi pārpratumi. Normāli cilvēki tikai sarunās izsaka neapmierinātību, ka tiek pabalstīti slinķi un dzērāji, tāpat kā laukos brīvpusdienas ēd veselas skolas, kaut vecāki ir labi situēti, vienkārši prot iesmērēt vajadzīgos dokumentus. Ka pabalstus saņem personas, kas nelegāli piestrādā un sociālie darbinieki to zina. Bez iemesla nevienam neuzklūp.

pirms 9 gadiem, 2011.10.07 10:24

Valka