Vecajā raķešu bāzē viss notika kā īstā ugunsgrēkā

Kādreizējās padomju armijas raķešu bāzes teritorijā pie Valkas notika starptautiskās Latvijas un Igaunijas ugunsdzēsības un glābšanas dienestu mācības "Tallents 2008".

 

Tajās piedalījās Valkas un Valgas ugunsdzēsēji un ātrās reaģēšanas brigāde no Tartu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Valkas brigādes komandieris Andris Vējiņš pastāstīja, ka mācībās vajadzēs operatīvi apdzēst imitētu ugunsgrēku, izglābt no piedūmotām telpām divus cietušos un likvidēt ugunsgrēkā radušos ķīmisko vielu noplūdi.

 

Atstātie vecie padomju armijas grausti bija kā radīti, lai mākslīgi izraisītais ugunsgrēks neatšķirtos no īsta. "Viss notiek kā mūsu ikdienā. Scenārijā bija plānots, ka no piedūmotās vides igauņu glābēji iznes vienu cietušo, bet latviešu ugunsdzēsēji otru. Tā kā mūsējiem dūmu piepildītajās telpās izdevās pirmajiem atrast cietušo, viņi devās palīgā igauņu kolēģiem," stāsta A. Vējiņš.

 

Viņš piebilst, ka šādas kopīgas mācības ar kaimiņvalsts kolēģiem nostiprina arī profesionālo sadarbību, kas tik bieži nepieciešama pierobežas apvidū.

 

Interesi izraisīja Tartu ātrās reaģēšanas brigādes demonstrējumi un grupas tehniskais aprīkojums. Brigādes pirmā vienība spectērpos devās ugunsgrēkā cietušajā ēkā un noskaidroja, kāda ķīmiska viela noplūdusi, pēc tam otrā vienība devās likvidēt noplūdi, bet trešā savāca noplūdušo vielu.

 

 

Iznākot no ēkas, ikvienam komandas loceklim kolēģi ar īpašu mazgājamo ierīci noskaloja iespējamās ķimikāliju atliekas no tērpa. "Igaunija ir iegādājusies septiņus šos speciālā aprīkojuma jaunākos un modernākos komplektus un viens no tiem ir Tartu brigādei. Tā kā Tartu Valkai atrodas tuvāk kā Rīga, tad ķīmiskas avārijas gadījumā mēs pēc palīdzības varēsim vērsties pie Tartu brigādes," stāsta A. Vējiņš. Viņš uzskata, ka sadarbības izveidošana ir lielākais šādu mācību ieguvums.

 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere informē, ka mācības Igaunijas un Latvijas pierobežas rajonu operatīvajiem dienestiem un pašvaldībām saskaņā ar Latvijas un Igaunijas glābšanas dienestu sadarbības līgumu notiek jau piekto gadu. Tādas jau ir bijušas Alūksnes, Valmieras, Valkas un Limbažu rajonā.

Valka