Vijciema hokeja panākumu pamatā – dziļas un pamatīgas saknes

Aizvadītais gads hokeja klubam “Vijciems” bijis īpaši veiksmīgs – izcīnītas Vidzemes čempionāta zelta godalgas, saņemta Valkas novada “Gada komandas” godalga. Šādu panākumu pamatā ir lielā mīlestība un pašaizliedzība, ar kādu pret hokeju izturas Vijciemā. Par hokeja tradīcijām un ceļu uz sasniegtajiem panākumiem “Ziemeļlatvija” runāja ar Vijciema pagasta pārvaldes vadītāju Valdi Šaicānu.

“Hokejam Vijciemā ir dziļas saknes, to šeit sāka spēlēt pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad fizkultūras skolotājs Kokums sameistaroja bortus un sāka liet ledu,” par hokeja pirmsākumiem Vijciemā stāsta Valdis Šaicāns. “Sākotnēji hokeju spēlēja bērni, pamazām šim sporta veidam pievērsās arī pieaugušie. Hokejs pie mums ir ļoti iecienīts.”

Vijciemā ieliktie hokeja pamati ļāva vietējiem spēlētājiem sasniegt labus rezultātus visos laikos – gan padomju, gan arī pēc neatkarības atgūšanas.

“Astoņdesmitajos gados mūsu puikas ar labiem panākumiem cīnījās savulaik slavenajā turnīrā “Zelta ripa”, turnīra spēles notika arī Vijciemā. Mūsu jaunieši ir izcīnījuši medaļas arī Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiādē,” skaidro Šaicāns. “No bērniem un jauniešiem neatpalika arī pieaugušie, kas ar dedzīgu brāļu Jura un Kārļa Kalniņu atbalstu astoņdesmitajos gados cienījami cīnījās amatieru čempionātā “Vārpa”.”

Arī mūsdienās Vijciemā hokeja latiņa tiek turēta augstu, par ko liecina arī HK “Vijciems” uzvara pagājušā gada Vidzemes čempionāta pirmajā līgā, kas ir šī turnīra augstākais līmenis.

“Pie mums valda liels hokeja entuziasms, un vienībā ir labs komandas gars. Pretinieki ir teikuši, ka pret mums ir grūti spēlēt, jo mēs sitamies līdz pēdējai minūtei. Mums ir ļoti laba komanda!” ar Vijciema komandu lepojas pagasta pārvaldes vadītājs. “Pie mums spēlē ne tikai vietējie puiši, bet brauc spēlēt arī valmierieši, valcēnieši, no Kārķiem. Taču pārstāvēts ir ne tikai Valkas novads, pie mums spēlē arī puiši no Siguldas un Rīgas.”

Komandas komplektācija ir svarīgs faktors tās panākumu kaldināšanai, šajā procesā piedalās gan komandas galvenais treneris Juris Kalniņš, gan arī paši spēlētāji, ir arī tādi, kas pieteikušies paši.

“Esam savulaik ieņēmuši arī ceturto vietu pirmajā līgā, iepriekšējā sezonā palikām otrie, šogad, cīnoties ar Valmieras komandu “Woltec”, izdevās izcīnīt zelta medaļas. Sērijā līdz divām uzvarām rezultāts pēc divām spēlēm bija 1:1, tomēr izšķirošo spēli aizvadīt neļāva pandēmija, tāpēc turnīra rīkotāji pieņēma lēmumu zelta medaļas piešķirt abām finālsērijas dalībniecēm,” atceras Valdis Šaicāns. “No tām komandām, kas spēlē Vidzemes Olimpiskā centra turnīros, mēs esam viena no divām vissenākajām – mēs un “Smiltenes Vanagi.” Citas komandas ir vai nu beigušas pastāvēt, vai nomainījušas nosaukumu.”

Vijciems pagaidām nevar palielīties ar starptautiska vai valstiska mēroga zvaigznēm, tomēr ir spēlētāji, kas, pateicoties vecāku uzņēmībai, kuri ved savus bērnus uz treniņiem Valmierā, ir kļuvuši par laba līmeņa amatieru hokejistiem. Tādi ir Klāvs Bošs, Māris Hesse un Kristiāns Kalniņš.

Hokejs nav no lētākajiem sporta veidiem, un Valdis atklāj, ka lielākoties ekipējumu spēlētāji sev sagādā paši. Tomēr komandu katru gadu ar līdzekļiem atbalsta Valkas novada dome, kā arī pa laikam finansējumu izdodas iegūt, pateicoties projektiem.

“Pirms dažiem gadiem ievērojamus līdzekļus piešķīra biedrība “Lauku partnerība Ziemeļgauja” – ledus liešanai, formām, ekipējumam, krekliem. Pateicoties citam projektam, uzstādījām āra trenažierus un tikām pie jauniem, skaistiem hokeja krekliem,” skaidro Šaicāns.
Lai arī šogad Vijciemā ir uzliets ledus un atvērta publiskā slidotava, tomēr valstī noteikto ierobežojumu dēļ Vijciema hokejisti savā laukumā treniņus aizvadīt nedrīkst.

“Pateicoties tam, ka uz Valkas novadu attiecas īpašie valsts robežas šķērsošanas noteikumi, mūsu komanda reizi nedēļā brauc trenēties uz Valgu, kur to darīt nav aizliegts,” atklāj Valdis Šaicāns. “Valgas hokeja klubam “Lion”, pateicoties valsts atbalsta programmai, ir ļoti liels finansējums un labi attīstības apstākļi. Mēs par šādu valsts atbalstu varam tikai sapņot.”

Jautāts, vai Vijciemā sapņo par mākslīgā ledus halles celtniecību, pagasta pārvaldes vadītājs saglabā lietišķu skatījumu: “Savulaik Valkai bija sapnis uzbūvēt savu halli, tomēr tas netika realizēts, jo šāds solis nebūtu loģisks un lietderīgs – hokeja halles ikdienas uzturēšanas izmaksas ir lielas, kamēr iedzīvotāju blīvums nav pietiekams, lai tēriņi atmaksātos. Tas, par ko mēs sapņojam, ir ledus saldējamais paklājs.”

Vijciema pagasts