Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vijciems pirmajā novada kopdzīves gadā 1

Ir pagājis gads, kopš pašvaldību reformas un novadu izveidošanas. Vai ir kļuvis labāk, vai tas kaut ko devis pagasta iedzīvotājiem. To jautāju Vijciema pagasta pārvaldes vadītājai Mārītei Kalniņai.

"Sākumā bija liela neziņa un nesapratne, kā un ko īsti darīt. Uz daudziem neskaidriem jautājumiem precīzi nevarēja atbildēt arī novada domes speciālisti. Viņu domas dažkārt dalījās un trūka konkrētības. Cilvēki nāk un gaida tūlītējas atbildes. Visbiežāk tas attiecas uz zemes lietām. Tagad īpašuma nodokli tikai iekasējam nevis administrējam," situāciju raksturo pārvaldes vadītāja. Viņa piebilst, ka iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu klāsts nav samazinājies.

Vismaz reizi nedēļā M. Kalniņa dodas uz novada domi Valkā un tur nogādā arī nepieciešamos dokumentus, kas vajadzīgi pagasta iestāžu darbības nodrošināšanai. Ja nepieciešams, tad viņa izpalīdz arī iedzīvotājiem. Tiesa, tagad viss notiek lēnāk, jo uz novadu katru dienu neizbraukt. Tomēr vadītāja domā, ka cilvēki strukturālās pārmaiņas neizjūt. To jūt pagasta pārvaldē, jo ir samazinājies darbinieku skaits. Katra struktūrvienība (skola, feldšerpunkts, tautas nams, pagasta pārvalde) ir vienlīdzīgas iestādes.

Lai uzlabotu pagasta speciālistu darbu, pārvaldes vadītāja rosina viņus saaicināt kopā novadā un izstāstīt, kādā veidā katrs dokuments rakstāms, lai tas būtu pareizs. "Visi esam cilvēki, un vēlamies, lai attiecības starp speciālistiem un viņu priekšniekiem būtu aizvien labestīgākas," lakoniski komentē M. Kalniņa.

Gluži tāpat kā visiem, arī Vijciema pagasta budžets ir samazinājies, un katras iestādes vadītājs rūpīgi seko līdzi saviem izdevumiem. Iepriekšējā pagasta dzīvē katru gadu paveica kādu nozīmīgu vērienīgāku darbu. Arī atrodoties novadā, pērn uzstādīta ūdens atdzelzošanas iekārta centra artēziskai akai un uzbūvēta praktiski jauna kanalizācijas sistēma piecām centra daudzdzīvokļu mājām ar ievadu centrālajā kanalizācijas sistēmā. Šogad gaidāms liels un ilgi gaidīts pasākums - sporta zāles būvniecība.

"Bijām iesnieguši projektu tā būvniecībai, pēc tam atteicāmies, jo sapratām, ka finansiāli to nespēsim, taču novada domes deputāti mūs atbalstīja un tagad turpinām darbu pie projekta īstenošanas," stāsta pārvaldes vadītāja.

Pavisam drīz notiks darbu iepirkšanas konkurss un, domājams, jau septembrī varēs sākties būvniecība. Zāle atradīsies pie pamatskolas un būs pieejama ne tikai skolēniem, bet visiem pagasta iedzīvotājiem. Skolā šovasar plānoti tikai nelieli kosmētiski remonti. Investīciju plānā nākamajiem četriem gadiem iekļauta skolas jumta nomaiņa un fasādes krāsošana.

Vijciems ir sportisks pagasts. Tiesa, bērnu skolā kļūst mazāk, jaunieši dodas peļņā uz citām valstīm. 24. jūlijā notiks pagasta sporta svētki un tas katru gadu ir nozīmīgs notikums. "Uz šiem svētkiem allaž ierodas mūsu "īri, angļi un norvēģi". Vairāki jau ir ieradušies. Diemžēl kopumā jauniešu ir kļuvis mazāk. Ja kādreiz viņu iecienītajā atpūtas vietā pie depo piektdienu vakaros bija ap 20 un vairāk, tad pašlaik ierodas tikai daži," novērojusi pārvaldniece.

Neraugoties uz finanšu samazinājumu kultūrā, ir izdevies saglabāt visus mākslinieciskās pašdarbības kolektīvus. Par to liels gandarījums, jo šie cilvēki ziedo savu brīvo laiku un arī līdzekļus, lai pēc tam koncertos iepriecinātu citus. Te liels nopelns tautas nama vadītājai, jo viņai nebūt nav viegli saturēt kopā visus kolektīvus.

"Vijciemieši labprāt apmeklē vietējos kultūras pasākumus, taču nevēlas pieņemt novada vadības nostādnes, ka pagasta iedzīvotāji jāsēdina autobusā un jāved uz lielākiem pasākumiem novada centrā. Šiem cilvēkiem tomēr tuvākas ir savas mājas," pārliecinājusies pārvaldniece.

Gads jaunajos apstākļos ir pagājis. M. Kalniņa uzskata, ka nepieciešams laiks, lai aprastu ar jauno situāciju un iekļautos īstajā ritmā. Pamazām noplok neziņa par to, kas pašiem ir atļauts, piemēram, kaut ko iegādāties un kam šī atļauja jālūdz.

Komentāri 1

anna

Esmu biežs viesis Vijciemā - apbrīnojami cilvēki. :)

pirms 9 gadiem, 2010.07.15 15:06

Valka