Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Peldētājiem Salainī pašiem jāizvērtē savi riski!(Papildināts!) 8

Šorīt saņēmām satrauktu telefona zvanu. Kāds vīrietis mūs informēja, ka Valkas novada Zvārtavas pagasta Salaiņa ezerā novērojis neredzētu skatu. Viss ezera dienvidu krasts klāts ar zaļu, biezu un smirdīgu masu.

Ko līdzīgu savā mūžā neatcerās redzējis arī ezeram tuvējo māju "Ezernieku" saimnieks, kurš pie ūdenstilpnes dzīvo jau ilgu laiku. Vaicāts, vai redzētā masa nav aļģes, vīrietis telefonsarunā secina, ka "zaļās putras" ir tik neredzēti daudz, ka viņaprāt, tās nevarētu būt aļģes. Ūdensrozes tajā izskatoties spilgti baltas, skats esot ļoti neierasts. 

Zvanītājs nobažījies par zivīm, tāpēc uzskata, ka noteikti ir jāveic ūdens analīzes. Zaļā masa ezerā manīta jau apmēram nedēļu.
Ziemellatvija.lv sazinājās ar Zvārtavas pagasta pārvaldnieku Raiti Priedi, kā arī Valkas novada atbildīgo speciālistu Eduardu Dzilnu, un noskaidrojām, ka šobrīd ir grūti pateikt, kas šis ir par piesārņojumu. To varēs noskaidrot tikai pēc tam, kad tiks veiktas ūdens analīzes

R. Priede zina stāstīt, ka iedzīvotāji šo masu, gan nelielākā vairumā, redzējuši arī citviet Salainī, tikai šobrīd to vēji sadzinuši D krastā. Jau nākamajā nedēļā tiks ņemti ūdens paraugi analīzēm, kā arī ezera krasti apsekoti vizuāli. Kad būs zināmi rezultāti, par tiem informēs sabiedrību. Līdz tam katram cilvēkam pašam ir jāizvērtē riski, kādiem tas pakļauj savu veselību, peldoties ūdenstilpnē vai lietojot uzturā tur noķertās zivis. 

Papildinājums: Šodien, 7. augustā, pulksten 15.50 saņēmām ziņu, ka ķīmisko analīžu veikšana plānota nākamās nedēļas sākumā. Savukārt šobrīd tiek apsekots ezers, un speciālistiem nosūtītas tā fotogrāfijas. Ja būs iespējams vizuāli noteikt piesārņojuma raksturu, par to paziņosim. Sekojiet informācijai!

Savukārt iedzīvotājiem lūgums līdzīgos gadījumos nekavējoši informēt atbildīgās institūcijas, lai pārbaudes pasākumus varētu organizēt savlaicīgi! 


Zināšanai

Dabas aizstāvji uzsver, ka tā dēvētā aļģu ziedēšana ir dabiska parādība, taču nemainīgi augstās gaisa un ūdens temperatūras dēļ, kā arī pārmērīgā uzturvielu daudzuma dēļ zilaļģes var savairoties īpaši lielā koncentrācijā.

Kā vienu no galvenajiem zilaļģu vairošanās iemesliem pētnieki min pārmērīgu lauksaimniecības zemju mēslošanu, jo neizmantotās uzturvielas pa upēm un citiem ūdensceļiem pakāpeniski nonāk ūdenstilpnēs.

Zilaļģes ir toksiskas, un ar tām piesārņots ūdens ir bīstams arī cilvēka veselībai.

Pēc peldēšanas vietā, kur sastopamas zilaļģes, uz ķermeņa var parādīties ādas apsārtums un izsitumi, var būt acs gļotādas kairinājuma simptomi, kā arī vispārējs vājums. Vēlākā laikā var attīstīties tādas veselības problēmas kā slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, caureja, spontānas muskuļu saraušanās, dermatīts, nelieli ādas apdegumi un alerģiskas slimības.

Cilvēku vidū lielākā riska grupa ir mazi bērni un vecāki cilvēki, kuru jutība ir paaugstināta. Pieaugušie ar nopietnu saindēšanos saskaras reti, visbiežāk iegūstot ādas iekaisumus, acu iekaisumus, kakla un galvassāpes. Ūdenstilpē, kurā konstatēta potenciāli toksisko aļģu klātbūtne, ir aizliegts peldēties, zvejot zivis, kā arī lietot ūdeni mājdzīvnieku dzirdināšanai.

Par aļģu attīstību vecinošiem faktoriem tiek uzskatīta ūdens temperatūra virs 16 grādiem, stāvošs ūdens, bezvēja laiks un augsta organisko vielu un fosfora koncentrācija.

 

Komentāri 8

Viktorija

Pašiem jāvērtē risks? Tad jau laikam starp amatpersonām biologu-speciālistu nav, kaut gan saucas dažādos dabas aizsardzības amatos.
Vai kauns nav? Vai nevajag kaunēties?

pirms 4 gadiem, 2015.08.07 12:57

//

Ja ezers ir publisks, tad atbildība jāuzņemas attiecīgajiem speciālistiem. Analīzes jātaisa nekavējoties, nevis jāgaida cita nedēļa,īpaši, ņemot vērā, ka saglabājas karstums, kas mikrobus vairo. Zivis droši vien slāpst nost.

pirms 4 gadiem, 2015.08.07 14:31

Lai pagaida,

cilvēkam nav vērtības.

pirms 4 gadiem, 2015.08.07 20:06

ir ok

mīļie tapēc ir oficialas pludmales par ko atbild glābēji utt.... bet ja paši izaiciniet likteni tad...

pirms 4 gadiem, 2015.08.07 20:12

londa

Tāpēc jau Latvijā notika viena traģēdija, kur visi cerēja uz kaut kādām atbildīgām personām, kad skanēja trauksmes signalizācija.
Tikai un vienīgi pašiem ir jādomā par savu drošību un veselību.

pirms 4 gadiem, 2015.08.07 21:13

peldētāja zuzzana

Vakar nopeldējos Salainī, pumpu nav, jūtos labi! Ziedēšana kā katru gadu, moš bišķi vairāk duļķains kā citu gadu, bet nekas traģisks.

pirms 4 gadiem, 2015.08.11 01:26

Dēle

To ezeru piegānijuši vietējie zombie killing-zemnieki

pirms 4 gadiem, 2015.08.11 12:35

Zvārtavas pagasts