Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valkas pagastā palu ūdeņi dažviet apturējuši satiksmi

Šogad pavasara pali nav pārgājuši lielos plūdos un apdraudējuši iedzīvotāju un māju drošību, bet daudzviet pamatīgi sabojājuši mazos lauku ceļus.

 

Valkas pagasta padomes priekšsēdētājs Guntis Bašķis spriež, ka nopietns pagasta ceļu remonts būs nepieciešams vismaz astoņās vietās. "Īstā vainīgā ir ziema. Šoziem gaisa temperatūra bieži mainījās.

 

 

Atkušņus nomainīja sals un iznākumā daudzviet ceļu caurtekas ir aizsalušas. Ledus tajās lēni kūst. Savukārt pēdējās dienās strauji uznākušais siltums, kad nelielus mīnusus nomainīja plus 10 un 12 grādi, sniegu pārvērta palos un to ūdeņi, neatrazdami ceļu caurtekās, plūst pāri brauktuvēm un bojā tās," stāsta G. Bašķis.

 

Viņš rēķina, ka katras izskalotās caurtekas remonts prasīs apmēram tūkstoš latu. Pēc viņa domām, savulaik kļūdas pieļāvuši arī ceļu ierīkotāji, kuri daudzviet brauktuvju malas atstājuši augstākas. Tagad ūdens no laukiem gāžas pāri brauktuvju smilšu segumam un izskalo to.

 

Kopā ar priekšsēdētāju braucam skatīties palu nodarīto kaitējumu. No Smiltenes - Valkas šosejas nogriežamies uz Zīles - Beku ceļa, kas ved uz zemnieku saimniecību "Krastiņi". Lai braucēji lieki netērētu degvielu, turpinot ceļu, tā sākumā lēmējvara uzlikusi "Stop" zīmi. Mēs turpinām braukt un pēc dažām minūtēm nokļūstam strupceļā.

 

 

Priekšā ir īsta upe, kuru šķērsot būtu riskanti pat ar džipu. Otrpus pāri ceļam plūstošajai straumei redzamas "Krastiņu" ēkas. Skaidrs, ka saimniekiem te ceļš uz šoseju ir nogriezts. Zemnieku saimniecības "Krastiņi" īpašnieks Tālis Lārmanis stāsta, ka vēl uz Valku iespējams aizbraukt pa otru ceļu. Attālums neesot īpaši lielāks.

 

 

"Tā te notiek katru trešo gadu. Kaičupītei šad tad ienāk prātā plūst pāri ceļam. Arī mājlopu ganības atrodas zem ūdens. Tas nav skāris tikai kādu pushektāru," stāsta T. Lārmanis. Pēc viņa novērojuma, šogad pali nav lielāki kā iepriekšējos gados. Nopietnākas problēmas nākotnē draud sagādāt Gauja, kura Zīles mežā ir piegrauzusies jau gluži tuvu lielceļam.

 

 

T. Lārmanis stāsta, ka vienu gadu tā ceļam pavirzījusies tuvāk pat par deviņiem metriem. "Nākotnē upe šo ceļu aprīs. Tas ir gluži skaidrs," apliecina T. Lārmanis.

 

Savukārt ceļš uz Stoķu kapiem ir pilnīgi slēgts. Pali tam pāri izrāvuši platu grāvi, pa kuru straumēm gāžas ūdens. G. Bašķis stāsta, ka uz kapiem tas ir vienīgais ceļš. "Paldies dievam, aiz ūdeņu izrautā grāvja nav māju, bet cilvēki Lieldienu brīvdienās nevarēs nokļūt pie apglabātajiem tuviniekiem kapsētā.

 

 

Tas viss radies tādēļ, kā līdzās esošajos tīrumos ir aizsalušas meliorācijas akas. Te to var labi redzēt. Ūdens laukā krājas ap aku un plūst ceļa virzienā, jo citur tam nav kur aiztecēt. Tagad arī remontēt ceļu nevaram, jāgaida, kamēr viss ūdens aizskries," secina G. Bašķis.

 

Līdzīga situācija ir arī uz ceļa pie "Vīndedžu" mājām aiz Pedeles. Tur pēc paliem caurtekas vajadzēs no jauna ierīkot. "Mēs apmēram trīs gadus taupījām līdzekļus, lai to ceļu sakārtotu.

 

Tagad ietaupītais būs jāizdod par izpostītā brauktuves posma salabošanu," saka pagasta padomes priekšsēdētājs.

 

Viņš piebilst, ka šogad pavasaris izstrādājis pavisam nelāgu joku, kas prasīs iepriekš neplānotus izdevumus. "Situāciju sarežģī vēl tas, ka šogad ceļu fondam piešķirtās naudas ir uz pusi mazāk. Neko daudz nevarēsim paņemt arī no pamatbudžeta. Tajā pašā laikā izpostītos ceļus noteikti vajadzēs remontēt, jo bez tiem nevar iztikt. Tas nozīmē, ka brauktuvju sakārtošanā aizplūdīs visi ietaupījumi.

 

 

Vēl jau arī īsti nezinām, cik stipri ir bojātas caurtekas uz Beku - Zīles ceļa. Kādreiz bija doma vietā, kur tagad pāri gāžas ūdens, ierīkot stipru betona tiltu ar vienu lielu, pamatīgi nostiprinātu caurteku. Pagaidām no šīs idejas vajadzēs atteikties, jo tāds darbs izmaksā vismaz 15 tūkstošus latu.

 

 

Daudz naudas iztērējām ziemas mēnešos, tīrot ceļus. Pašlaik, cik varam, cenšamies ceļus pielabot ar saviem spēkiem, kas prasa mazāk līdzekļu. Lielo remontu pēc paliem veiks SIA "Valkas meliorācija"," skaidro G. Bašķis.

 

Ūdeņi aiztecēs, zeme apžūs, bet atmiņas par nodarīto pašvaldības vadībai ilgi paliks.

 

Novados