Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Variņos ir labi dzīvot, būtu tikai darbs

Decembrim neraksturīgi siltais laiks ļāvis varinietei Ivetai Sūcei sagrābt pēdējās šā rudens lapas mājas priekšā. Četru dzīvokļu māja Oktobra ielā 4, kurā dzīvo jaunā sieviete, atrodas Variņu centrā iepretī bērnudārzam. Griboties, lai zāliens mājas priekšā izskatās glīti.

 

Mājas iemītnieki parasti rīko kopīgu pagalma sakopšanas talku. Taču Ivetai ir vairāk brīva laika, lai pastrādātu viena. Viņa jau ilgāku laiku ir bezdarbniece.

"Strādāju "Vudlandē" par kokapstrādes operatori, tad vienu brīdi - ceptuvē Dzeņos nakts maiņā. Tur bija diezgan grūti. Tad vienu brīdi strādāju tepat, pie Anša (domāts Anša Dzērves kokapstrādes uzņēmums SIA "Dzērve" Variņos - redakcijas piezīme). Tur būtu vislabāk iet atpakaļ, bet laikam jau jaunus strādniekus nevajag," spriež I. Sūce.

Viņa novēl uzņēmēja A. Dzērves ražotnei "iet uz augšu" un pieņemt jaunus darbiniekus, jo Variņos atrast darbu neesot iespējams. Ivetas vīrs nesen aizbrauca uz Angliju, kur jau strādā kokzāģētavā.

 

"Pirms tam viņš strādāja firmā "Smiltene - Impex", bet ar nopelnīto nevarējām iztikt. Es arī brauktu uz ārzemēm, taču mamma ir slima ar sirdi. Viņu vienu nevar atstāt," spriež Iveta. Vīrs no Anglijas pirmo algu vēl nav atsūtījis. Ģimene, kurā aug arī septiņus gadus vecs puika, iztiek ar Ivetas mammas nedaudz vairāk kā 100 latus lielo pensiju. Pašas bezdarbnieka pabalsts esot beidzies.

"Nav jau tik traki. Mums ir sava saimniecība, kur iztikšanai audzējam kartupeļus un visu ko citu. Variņos ir labi dzīvot, būtu tikai darbs," saka I. Sūce.

Lielākais darba devējs pagastā ir lauksaimniecības uzņēmums SIA "Palsa". Darbu daudziem variniešiem dod arī pagasta pārvalde un tās iestādes un kokapstrādes uzņēmums SIA "Dzērve".

"Kādreiz nodarbinājām 80 cilvēkus, tad - 50, bet tagad mūsu uzņēmumā ir 23 strādājošie. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, apgrozījums samazinājies gandrīz pieckārtīgi," saka SIA "Dzērve" valdes priekšsēdētājs Ansis Dzērve.

Uzņēmums pēc pasūtījuma gatavo masīvas priedes, bērza, oša un ozola mēbeles un ražo sagataves vairākiem mēbeļu rūpniekiem Latvijā.

A. Dzērve atturas prognozēt, kas uzņēmējdarbību gaida turpmāk tik nestabilas politikas apstākļos. "Jāņem uz izturību. Cerams, ka paliks labāk, bet šķiet, ka drīz sāks pietrūkt pacietības. Var ciesties pusgadu, gadu, bet nu jau neierobežotu laiku valdība maina savu viedokli gandrīz katru dienu. Kā var slēgt ilgtermiņa sadarbības līgumu, ja nav zināms, kādi būs nodokļi?" spriež uzņēmējs.

Tikmēr arvien vairāk biežāk arī Variņos dzirdams, ka atkal kāds vietējais piepulcējies emigrantu straumei, lai atrastu darbu ārzemēs. Mazā Simona Bete pastaigāties dodas kopā ar vecmāmiņu Dzidru, jo meitenītes mamma strādā Īrijā.

Vietējie iedzīvotāji arvien vairāk novērtē katru darba vietu savā pagastā, jo ne visi spēj saņemties un uzsākt jaunu dzīvi svešumā.

Novados