Vents Armands Krauklis:jāveido tāda izmēra novadi, kuri ir konkurētspējīgi

 Reģionālo attīstības centru apvienība (RACA) nosūtījusi vēstuli vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK), rosinot veidot līdzvērtīgus novadus, stimulējot mazo apvienošanos.

Organizācijas vadītājs Valkas mērs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) vēstulē ministram norāda, ka būtu jāveido tāda izmēra novadi, kuri ir līdzvērtīgi ar piedāvāto pakalpojumu klāstu un ir konkurētspējīgi. Tas nodrošināšot iedzīvotājiem un uzņēmējiem līdzvērtīgākus apstākļus un tādējādi reformējamo novadu iedzīvotājiem varētu piedāvāt daudzveidīgāku pakalpojumu klāstu.

Lai veicinātu mazo novadu apvienošanos, būtu jāpiedāvā tiem "stimulu pakete", uzskata Krauklis.

Skaidrojot ierosinājumu, vēstulē teikts, ka iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas laikā tika izveidotas ļoti atšķirīgas novadu pašvaldības ar atšķirīgu kapacitāti un iespējām, kur iedzīvotāju skaits vienā administratīvajā teritorijā ir no 1000 iedzīvotājiem līdz 34000 iedzīvotājiem. Vairāki novadi ir bez spēcīgiem attīstības centriem, bet vairāki ir tādi, kuri neatbilst novada statusam, kāds tas minēts likumā, proti, tajos iedzīvotāju skaits nesasniedz 4000.

Vienlaikus RACA uzskata, ka būtu jāpabeidz vēl iepriekšējā reforma, proti, pie lielākajiem novadiem jāpievieno novadi, kuros nav 4000 iedzīvotāju. Savukārt paralēli jaunajai reformai noteikti būtu jānosaka arī obligātā valsts iestāžu pārstāvniecība katrā novadu attīstības centrā.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Novados