Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemā tūrisma biznesā daudz kas atkarīgs no radošas izdomas

Šajās dienās, kad sniegs klāj laukus, ziemas miers pagastos ir iestājies arī vairākos viesu namos. Uzņēmēji domā, kā izdzīvot līdz nākamajai viesu sezonai, ir arī vairāk laika novērtēt aizvadīto gadu.

 

Vijciema pagasta viesu nama "Dravnieki" saimnieks Gunārs Kuga atzīst, ka pašlaik tikpat kā nekādu ienākumu nav, jo viesu pavisam maz. "Jauno gadu daži atbrauca sagaidīt, bet tās bija nelielas grupas.

 

Man gan būtu izdevīgāk sagaidīt vairāk cilvēku, bet jāiztiek vien ar to, kas ir," saka G. Kuga. Viņš piebilst, ka ziemā parasti atpūtnieku ir ievērojami mazāk kā tūrisma sezonā. "Apkārtnē nav arī lielu kalnu, kas varētu pievilināt slēpotājus un kamaniņu braucējus. Uz dīķa ledus esam uzstādījuši vella ratu ar strēli, pie kuras varētu turēties un slidot pa apli, bet pagaidām arī tam ir dīkstāve," saka G. Kuga.

 

Biznesu ietekmējusi krīzePar pašreizējo mieru viesu namā uzņēmējs nav īpaši pārsteigts, jo arī pagājušogad kopumā atpūtnieku bijis mazāk kā aizpērn. "Precīzi aprēķinājis neesmu, bet apmēram trīs reizes mazāk atbraucēju bija gan. Domāju, ka tas tā bija ekonomiskās krīzes iespaidā. Turklāt tā saucamajos treknajos gados mūsu biznesā ir saradies vairāk konkurentu. Arī tas ietekmē," skaidro uzņēmējs.

Optimisms saimnieku gan nav atstājis. "Abi ar sievu esam pensionāri, tādēļ cits nekas neatliek, kā kustēties, lai nezaudētu mundrumu. Tagad šo to sakārtojam, sakopjam. Jācer, ka pavasarī viss pavērsīsies uz labo pusi," saka G. Kuga.

 

Jārada sava tradīcijaSavukārt Ērģemes pagasta viesu nama "Ausmas" līdzīpašniece Ilze Leicāne uzskata, ka ziema ir laiks, kad pašam uzņēmējam vairāk radoši jādomā, kā panākt, lai tūrisma un atpūtas biznesā ienākumi neapsīktu.

 

"Šī ziema "Ausmās" nav tas pats sliktākais laiks. Lai interese par viesu namu neapsīktu, esam pārveidojuši pirti un tagad mums ir īsta tā saucamā melnā pirts, kurā pēršanās ir ļoti veselīga. Jāapzinās, ka Valkas novadā liela daļa viesu namu ar savu piedāvājumu ir diezgan līdzvērtīgi, tādēļ jāizdomā kāda īpaša tradīcija vai atpūtas veids, ko šajā jomā varētu piedāvāt katrs uzņēmējs. Mums, piemēram, katra mēneša otrajā piektdienā ir melnās pirts diena," saka I. Leicāne.

Viņa atzīst, ka problēmas ziemas laikā var radīt ceļu stāvoklis. "Daudz kas atkarīgs arī no tā, kā vietējās pagastu pārvaldes rūpējas par ceļu iztīrīšanu, jo iebraucamo ceļu atpūtas bāzē saimnieks pats var attīrīt. Mums šādu problēmu nav, jo pa lielceļu divreiz nedēļā kursē satiksmes autobuss, tādēļ arī lielceļš tiek tīrīts," skaidro I. Leicāne.

 

Pēc viņas domām, viesu nama saimniekiem nevajadzētu tikai gaidīt, kad kāds atpūtnieks ieradīsies, lai laukos pavadītu nedēļas nogali, bet jāizdomā, ko piedāvāt brīvā laika pavadīšanai. "Varianti ir dažādi. Iespējams piedāvāt zupas vārīšanu ārā, tējas dzeršanu, to pašu pēršanos pirtī vai šaušanu mērķī ar pneimatisko šauteni," ar savu pieredzi iepazīstina I. Leicāne.

 

Viņa piebilst, ka ir arī citas iespējas, bet to piedāvājumam jāgatavojas jau vasarā. "Ziema ir arī slēpošanas un kamaniņu braukšanas laiks. Laba izklaide ir braukšana ar kvadracikliem. Tomēr, ja ir vēlēšanās šo atpūtas veidu piedāvāt, tad inventārs jāsagādā jau vasarā," saka I. Leicāne.

Arī "Ausmu" saimnieku - Ilzes un viņas vīra Alda - uzņēmējdarbību ir ietekmējusi krīze. "To, ka apgrozījums saruks, varēja paredzēt jau vasarā, tādēļ domājām, ko vēlāk cilvēkiem piedāvāt, iztērējot iespējami mazāk naudas.

 

Attiecīgi bija jāmaina arī pakalpojumu cena ar domu, lai viesi varētu atļauties braucienu pie mums. Protams, tas viss kopumā ienākumus samazina, bet ir iespējams vismaz segt nama uzturēšanas izdevumus," skaidro I. Leicāne.

 

Nozīme arī reklāmaiViņa uzskata, ka ziemā atpūtas organizatoriem lielāku uzmanību vajag pievērst arī reklāmai. "Šim laikam ir arī savas priekšrocības. Ziemā vairs nav lielu darbu un daļa cilvēku vairāk ieskatās reklāmās, domājot, kur atpūsties. Ja saimnieks nepietiekamu ienākumu dēļ viesu namu slēdz, tad, protams, par tā esamību neviens neuzzina. Tas ir galīgi neizdevīgi, jo nav jēgas uzturēt lielu namu, ja tas netiek izmantots," saka I. Leicāne.

Viņa piemin vēl vienu savas ģimenes izdomātu tradīciju - jaunā gada sagaidīšanu. "Gadu mijā pie mums atbrauc diezgan daudz rīdzinieku. Mēs izdomājam pasākumu plānu, lai cilvēki negarlaikotos no vecā gada pēdējās dienas līdz jaunā gada rītam.

 

Šajā gadu mijā atpūtnieki varēja šaut mērķī pa mežacūkas maketu, bērni devās mežā meklēt un pušķot egli, kā arī centās atrast pazudušo dāvanu maisu, ārā pie viesu nama bija iespēja vārīt un baudīt putru. Domāju, ka visi bija apmierināti, bet tas nozīmē, ka viesu netrūks arī šāgada beigās," apliecina I. Leicāne.

Novados