Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

5 padomi, kā kopt savu piemājas zālienu pēc ziemas sezonas

Skaists un kopts zāliens ir ne tikai dārza entuziastu lepnums. Arī privātmāju un mazdārziņu īpašnieki, pavasarim iestājoties, rūpīgi atsvaidzina sava mauriņa izskatu. Lai gan pagājusī ziema aizvadīta salīdzinoši silta, zālienam tik un tā ir jāpalīdz atjaunoties. 

Kā kopt savu piemājas zālienu pēc ziemas sezonas? Parasti mauriņa kopšanu iesaka sākt tieši ar aprīļa mēnesi. 

Atbrīvojies no vecā

Zāliens prasa regulāru un rūpīgu kopšanu visos gadalaikos. Lai sāktu mauriņa kopšanu, no sākuma jāpārliecinās, vai zāliens ir kārtīgi izžuvis. Apkopi ieteicams sākt ar atbrīvošanos no visa vecā, kas sakrājies uz zemes virsmas. 

Ar grābekļa palīdzību jāatbrīvojas no sakritušajām lapām , zariem un atmirušās zāles. Veicot šos darbus, jānovērtē arī ziemas sezonā iegūtie postījumi, ko nodarījis sniegs un sals. Ja zāliens ir pārklāts ar pelēcīgi brūnganiem vai sārtiem pļeķiem, tos pēc iespējas ātrāk vajadzētu nokasīt. To var izdarīt ar asu grābekli. Šādi pleķi liecina par sniega pelējumu – zāliena slimību, kas rodas gadījumā, ja zālienam ir bijis gaisa trūkums vai bijuši bieži atkušņa un sala periodi. Nenokopjot šo pelējumu, zāliena augšana var tikt būtiski aizkavēta. 

Aerācija

Kad zemes sega ir sagatavota, ir jāķeras pie zāliena vēdināšanas ( aerācijas). Piemājas mauriņu visizplatītākā problēma ir mālaina vai pārāk blīva augsne. Lai Jūsu zāliens spētu efektīvi augt un attīstīties, tam nepieciešama smilšaina augsne.

 Augsnes vēdināšana ir lielisks veids, kā padarīt to smilšaināku un piemērotāku mauriņam. Kā pareizi vēdināt jeb aerēt augsni? Zālienā ar dārza dakšas palīdzību ir jāizdur caurumi. Pēc tam tie ir jāaizpilda ar rupjām smiltīm. Šo darbību rezultātā, zāliena saknes saņem vairāk gaisa. Tas lieliski veicina mauriņa augšanu. 

Pareiza mēslošana

Zāliena augšanas spēju ietekmē arī pareiza un regulāra mēslošana. Mēslošanu ieteicams veikt 3 līdz 4 reizes gadā un pirmā no tām veicama jau pavasarī. Zālienu noteikti jāmēslo arī gadījumā, ja tas veiksmīgi pārcietis ziemu bez jauniegūtam slimībam un izsalšanas. 

Mēslošanai ieteicams izvēlēties slāpekli saturošus minerālmēslus. Šāda tipa mēslojums veicinās Jūsu mauriņa zaļumu un biezumu. Pirmo mēslojuma kārtu nepieciešams izklāt jau aprīlī, kad laika apstākļi pamazām kļūst siltāki. Ja Jūsu piemājas dārziņā atrodas kāds krūms vai augļu koks, zemei ap to pievērsiet īpašu uzmanību. Jo lielāks ir augs, jo vairāk mēslojuma tam nepieciešams. Atcerieties, ka pirmo pavasara mēslošanu vislabāk veikt tieši pirms lietus. Ja tuvākajās dienās lietus nav gaidāms, zālienu pirms mēslošanas vajadzētu aplaistīt. 

Pirmā pļaušana

Pēc zāliena mēslošanas jāuzgaida, kad tā garums ir sasniedzis 10 centimetrus. Pirmajā pļaušanas reizē ieteicams nopļaut 1/3 no visa zāles garuma. Neaizmirstiet, ka veiksmīga rezultāta iegūšanai, svarīgi izvēlēties arī savām vajadzībām piemērotāko zāles pļāvēju vai trimmeri. 

Regulāra un pareiza mauriņa pļaušana veicinās Jūsu zāliena blīvumu, kā arī palīdzēs cīņā pret nezālēm. Ja vēlaties ideālu mauriņu, tas būs jāpļauj pat līdz divām reizēm nedēļā. Pļaušanu ir būtiski veikt pēc iespējas sausākos laika apstākļos, taču jāizvairās arī no pārāk karsta laika. Pēc pļaušanas mauriņu noteikti jāaplaista. 

Tehnika

Pļaušanas procesā svarīgi izmantot kvalitatīvu un Jūsu vajadzībām piemērotu aprīkojumu. Mauriņa apkopes vajadzībām visbiežāk tiek izmantoti zāles pļāvēji vai trimmeri. Izvēle noteikti kritīs par labu trimmerim, ja zālienā ir daudz grūti aizsniedzamu vietu un šķēršļu, piemēram, koki, krūmi un celiņi. 

Ja kopjamais piemājas mauriņš nav liels, ieteicams dot priekšroku ar akumulatoru darbināmam trimmerim. Lielākai platībai jāizvēlas kas jaudīgāks, piemēram, ar benzīna motoru darbināms trimmeris. Zāles pļāvējs noderēs līdzena reljefa zāliena uzturēšanai.

Lai dārza tehnika kalpotu pēc iespējas efektīvāk, ļoti svarīgi parūpēties arī par tās uzglabāšanu. Ierīci pēc pļaušanas ir jānotīra un jāuzglabā sausā vietā – zem pārsega. Nepieciešamo tehniku ērti un ātri iespējams iegādāties attālināti. Zāles pļāvēji internetā pieejami šeit.

Ievērojot visus augstāk minētos padomus, Jūsu mauriņš priecēs gan kaimiņus, gan garāmgājējus. Ieguldiet līdzekļus kvalitatīvas dārza tehnikas iegādei, lai par sava zāliena zaļumu parūpētos pienācīgi. Apskatiet un izvēlieties sev piemērotāko zāles pļāvēju vai trimmeri interneta veikalā 220.lv. Regulāra un rūpīga piemājas zāliena kopšana garantēs skaistu un smaragdzaļu klājumu visa gada garumā. 

Reklāmraksti