Automašīna - vai tiešām nepieciešamība?

Dažkārt dzirdamas dažādas debates par to, vai automašīna mūsdienās ir nepieciešamība vai tomēr greznība. Uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav, jo tas lielā mērā atkarīgs no tā, kāda iemesla dēļ automašīna tiek iegādāta. 

Ja automašīna tiek iegādāta drīzāk kā statusa simbols, tad to var uzskatīt par greznību, nevis nepieciešamību. Tas pats attiecas arī uz lēmumu iegādāties luksus klases automašīnu, ko patiesībā nemaz nevari atļauties. Ja auto iegādei nepieciešams patēriņa kredīts tikai tādēļ, lai nopirktu ekskluzīvu auto, ar ko atstāt iespaidu uz citiem vai vienkārši justos labāk par sevi, tad to diez vai var uzskatīt par pārdomātu rīcību. 

No otras puses - automašīna ir dzīves nepieciešamība, ja tas kalpo kā galvenais (vai vienīgais) transportlīdzeklis, ar ko nokļūt, piemēram, darbā vai savlaicīgi izvadāt bērnus uz skolu un ārpusskolas nodarbībām. Šādā gadījumā lielāka nozīme būs nevis tam, cik ekskluzīvs ir auto, bet gan tam, ka tas ir uzticams un atbilst konkrētām vajadzībām. 

Kā redzams - automašīnas iegādi var uzskatīt gan par greznību, gan nepieciešamību - viss atkarīgs no Jūsu vajadzībām. 

Vai Jums nepieciešams auto? 

Automašīnas uzturēšana ir dārgāka kā jebkad agrāk. Pilsētu satiksme ir tik noslogota, ka pārvietošanās ar auto mēdz sagādāt pamatīgas galvassāpes - īpaši sastrēgumu laikā. Turklāt bieži vien ir grūtības atrast brīvu vietu, kur novietot auto. Šie ir vieni no galvenajiem iemesliem, kādēļ daudzi sākuši pārvērtēt nepieciešamību pēc savas personīgās automašīnas. 

Tātad - vai Jums nepieciešams auto? Lēmums atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram:

  • Cik tālu ir Jūsu darba vieta;
  • Cik tuvu Jūsu dzīvesvietai ir sabiedriskā transporta pietura, vai publiskā transporta satiksme ir pietiekami ērta un atbilst Jūsu vajadzībām;
  • Kāds ir Jūsu ienākumu līmenis - piemēram,  ja automašīnas uzturēšanai regulāri nepieciešama kredītlīnija, jāizvērtē, vai auto vispār varat atļauties;
  • Kāds ir Jūsu dzīvesveids un attieksme pret vidi;
  • Cik augstu vērtējat savu laiku un ērtības

Kopumā ir daudz mainīgo faktoru, kas var ietekmēt vienu vai otru lēmumu. 

Domājot par šo jautājumu, noteikti jāvērtē arī priekšrocības un trūkumi. Tā, piemēram, dzīve bez automašīnas palīdz ietaupīt naudu, jo nav regulāri jāuzpilda degviela un jāsedz citas ar automašīnas uzturēšanu saistītās izmaksas. Tāpat automašīnas neesamība var mazināt stresu, jo auto iegāde un uzturēšana prasa pieņemt dažādus lēmumus - un ne vienmēr tie ir vienkāršākie. 

Un, protams, iztiekot bez automašīnas, radām mazāku kaitējumu videi. 

Nevar nepieminēt arī tās priekšrocības, ko var baudīt auto īpašnieks. Pirmkārt, tas ir būtisks laika ietaupījums - nav jāpaļaujas uz sabiedriskā transporta kursēšanas grafiku vai to, cik ātri atbrauks izsauktais taksometrs. Otrkārt, automašīna sniedz ērtības un drošību. 

Ar izvēlēto auto Jūs arī nododat pasaulei vēstījumu par sevi - par savu personību, vērtībām un dzīvesveidu. 

Kā noteikt, vai dzīve bez automašīnas Jums ir piemērota?

Šie jautājumi Jums var palīdzēt pieņemt lēmumu:

  • Vai pastāv kādas alternatīvas? Piemēram, sabiedriskais transports, velosipēds;
  • Vai tā varat panākt būtisku naudas ietaupījumu? Jāņem vērā, ka, iztiekot bez automašīnas, daļa ietaupīto līdzekļu transporta izmaksām tik un tā būs jāatvēl;
  • Vai sabiedriskais transports kursē atbilstoši Jūsu darba grafikam un citām vajadzībām;
  • Vai Jūsu darba devējs sedz transporta izmaksas uz un no darba? Ja tā ir, tad dzīve bez automašīnas kļūst vēl izdevīgāka

Izvērtējot visus šos faktorus, būs vieglāk saprast - automašīna ir greznība vai tomēr nepieciešamība. 

Reklāmraksti