Kā tērēt naudu, kas atgriezta par pārmaksātajiem nodokļiem?

Katru gadu 1. martā jebkurš iedzīvotāja ienākuma nodokļa maksātājs var brīvprātīgi iesniegt nodokļu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem (izglītību, ārstniecību, iemaksām pensiju fondos u.c.) par iepriekšējo gadu. Ja tas tiek izdarīts, trīs mēnešu laikā personai tiek atgriezta summa, kas pārmaksāta nodokļos. Šīs summas apjoms ir atkarīgs no attaisnoto izdevumu apjoma un veida, taču parasti tie ir neplānoti ienākumi, līdz ar to rodas lieki naudas līdzekļi. Lielākais vairums tos vienkārši notriec kādās nelietderīgās precēs vai pakalpojumos, un jau pēc neilga laika atkal naudas pietrūkst un ir jāņem atrais kredits, lai risinātu savas finanšu problēmas, taču šo naudu ir iespējams iztērēt arī daudz lietderīgāk. 

Tas, kā tērēt naudu, kas atgriezta par pārmaksātajiem nodokļiem, pirmkārt, ir atkarīgs no saņemtās summas apjoma. Ja iepriekšējā gadā neesat tērējuši daudz naudas par attaisnotajiem izdevumiem, neko daudz atpakaļ nesaņemsit, līdz ar to nauda tiešām vairāk noderēs kādu ikdienas tēriņu segšanai. Ja tomēr arī šie daži eiro jums ir svarīgi, varat tos vienkārši noglabāt, jo nevar zināt, kad tie var būt visvairāk noderīgi.

Tad, ja saņemtā naudas summa pārsniedz 100 eiro, jūs jau varat sākt domāt par racionālākiem naudas tērēšanas vaidiem, piemēram lielāku pirkumu veikšanu vai investīcijām. Ja jums jau sen ir nepieciešamas kādas lielākas preces, piemēram, mēbeles vai sadzīves tehnika, tad šī nauda pati atradīs pielietojumu, tomēr pirms kaut ko pērkat, izvērtējiet, vai prece jums tiešām ir vajadzīga un vai tā vispār tiks izmantota. Nepērciet preces tikai tāpēc, ka jums beidzot ir nauda un varat tās atļauties. Ja no precēm jums īsti nekas nav nepieciešams, varat apsvērt iespēju naudu investēt. Ja runa ir par 100 eiro, tad atvērt krājkontu vai investēt finanšu tirgos tikai šo summu nebūs īpaši ienesīgi, taču varat to uzskatīt par pirmo iemaksu un katru mēnesi veikt tekošās iemaksas. Šie 100 eiro varētu kalpot kā atspēriena punkts investīciju uzsākšanai.

Ja runa ir par vēl lielākām summām, tad jau varam runāt par īstām investīcijām, piemēram, akciju vai obligāciju iegādi, vai depozītnoguldījumiem. Tādā veidā jūs varēsit gūt pasīvos ienākumus, un jūsu nauda vairosies pati no sevis. Ja vēlaties riskēt un cerēt, ka ienesīgums būs liels, tad piemērotākas būs investīcijas akciju tirgos, bet, ja vienkārši vēlaties, lai jūsu naudai nezūd vērtība un varbūt arī mazliet nopelnīt, noguldiet naudu depozītā. Protams, arī lielas summas varat tērēt nepieciešamo lietu iegādei, ja tā tiešām ir nepieciešamība, nevis mirkļa iegriba.

Tomēr, lai kādas summas jūs arī saņemtu, pirms to tērēšanas ir jāizvērtē prioritātes. Piemēram, ja jums ir viens vai vairāki neatmaksāti aizdevumi, naudu pavisam noteikti vajadzētu novirzīt to atmaksai vai vismaz kādas daļas dzēšanai. Nebūtu ieteicams kaut ko pirkt vai investēt naudu, pirms nav nomaksāti kredīti. Ja jums ir paņemti vairāki ātrie kredīti, izmantojiet tādu pakalpojumu kā kredītu apvienošana, lai apvienotu visus maksājumus vienā, un summu, ko saņēmāt par pārmaksātajiem nodokļiem, veltiet šī kredīta apmaksai.

Īsāk sakot, pat tad, ja naudu esat ieguvuši pēkšņi un negaidīti, nevajag to notriekt nevajadzīgās precēs. Ir jāizvērtē savas prioritātes un jāapdomā, kā šī nauda varētu dot jums vislielāko labumu. Pat salīdzinoši mazas summas, piemēram, 100 eiro var būt ļoti noderīgas, ja tās tiek iztērētas pareizajiem mērķiem.

Reklāmraksti