Kas patlaban notiek kriptovalūtu tirgū?

Kopš bitcoin pirmajiem soļiem valūtu pasaulē ir  pagājuši vairāk nekā 10 gadi. Tagad ir arī daudzas citas kriptovalūtas, piemēram, NEO, litecoin un ethereum, tomēr bitmonēta ir vislabāk pazīstamais virtuālās naudas veids. 

Kriptovalūta ir digitālā valūta, kas eksistē bez centrālo banku vadošajiem norādījumiem. Tā izvietota blokķēžu tehnoloģiju  pasaulē, un bitcoinus var iegūt ar rakšanas (mining) palīdzību, saņemot atalgojumu par padarīto darbu. 

Bitmonētu rakšana ir  pa spēkam jebkuram, lai gan ir vajadzīgi ieguldījumi “dzelžos” un programmatūrā. Jebkuru darījumu apstiprina vairāki sistēmas dalībnieki, tāpēc nekāda banku vai regulatora uzraudzība nav vajadzīga. Bitcoins ir decentralizēta kriptovalūta, kas dzīvo savu dzīvi. Jāpiebilst, ka bitcoinus var arī iegādāties par naudu, tāpēc kriptovalūtas ir kļuvušas par daudzu iecienītu investīciju mērķi

Vai virtuālās naudas - kriptovalūtas iegāde ir labs un drošs veids, kā ieguldīt līdzekļus? Ja atbilde ir apstiprinoša, vai šis – 2020.gads – ir labākais laiks, lai to darītu? Līdz šim par garlaicību nevarētu sūdzēties, gads ir izdevies notikumiem bagāts un pārsteidzoši piesātināts. Daudzi teiktu, ka tas ir pat pārāk piesātināts. Investīciju un akciju tirgi, zelta un naftas biržu cenu indeksi ir šūpojušies kā koka kuģītis okeānā vētras laikā, pateicoties vīrusa radītajai krīzei. Bitcoina vērtība ir sasniegusi pat 10 tūkstošus eiro, tad nokritusies līdz pat 3500, bet patlaban nostabilizējusies 8500 robežās. Kursa svārstības ir bijušas lielākās kopš 2017.gada, kad vienu brīdi bitmonētas vērtība  bija 18 000 eiro.

Nesenā bitmonētas vērtības palielināšanās ir saistāma ar ASV Centrālās bankas (Federal Reserve) darbībām, kas bija vērstas uz vīrusa graujošās ietekmes mazināšanu uz ekonomiku. Dolāru skaits apgrozībā ievērojami pieauga, tāpēc daudzi lūkojās pēc iespējas ieguldīt līdzekļus kriptovalūtā, lai mazinātu riskus zaudēt savus ietaupījumus, naudai kļūstot mazvērtīgākai. Ir izplatīts viedoklis, ka bitcoinu vērtība nekļūs mazāka, jo to skaits ir ierobežots, turklāt rakšanas gaitā iegūto bitmonētu skaits arvien samazinās. Piedāvājuma kritums un pieprasījuma palielināšanās, loģiski domājot, paaugstinātu kriptovalūtas vērtību, vadoties no klasiskās ekonomikas pamatpostulātiem.

Kriptovalūtu pirmais lielais popularitātes vilnis bija vērojams 2008.gada ekonomiskās krīzes laikā, kad lielum lielais vairums ierasto biržas akciju un citas vērtības strauji kritās cenā. Arī tad, kad parādījās pirmās satraucošās ziņas par Covid-19 vīrusa izplatību, strauji pieauga darījumu skaits kriptovalūtu biržās. 

Paaugstināta aktivitāte tika novērota kriptovalūtu tirdzniecības platformās, tādas kā Binance un MyEtherWallet. Tā vien šķiet, ka centrālo banku rīcība, palielinot naudas apjomu apgrozībā, sekmēja investoru līdzekļu aizplūšanu kriptovalūtu tirgū. 

Arī bitcoin bloku atalgojumu sarukums uz  pusi, kas notika šā gada maijā, sekmēja piedāvājuma samazināšanos un stimulēja interesi par kriptovalūtām. 

Ja cilvēces attīstības gaitā ir pierasts vadīties no vēstures mācībām, tad jāņem vērā, ka pēc pirmā atalgojuma samazinājuma, kas notika 2012.gadā, bitcoina vērtība pieauga par 8000%. Nākamā atalgojuma samazināšanās izraisīja bitmonētas vērtības pieaugumu par 2000% sekojošo 18 mēnešu laikā. Vadoties no šiem notikumiem, var prognozēt, ka BTC vērtība tuvākajā laikā tikai  pieaugs. 

Patlaban, kad daudzi pasaules reģioni un valstis ir  pakļauti vīrusa karantīnai, daudzu uzņēmumu un biznesa iestāžu vērtība katastrofāli samazinās. Ir skaidrs, ka daudzas biznesa struktūras vispār neatjēgsies no vīrusa radītajām sekām. Vai kriptovalūtas šogad ir drošs investīciju lauks? Tas, protams, ir tirgus, kas pakļauts svārstībām, taču domājams, ka vajadzētu izmantot izdevību sekmīgi  ieguldīt līdzekļus.

Reklāmraksti