Ko neaizmirst tiem, kuri plāno pavadīt atvaļinājumu uz riteņiem?

Aktīvās atpūtas pavadīšanas veidi kļūst ļoti populārāki pēdējos gados. Vasarā došanās pie jūras, pārgājienos ar kājām vai izbraucienos ar velosipēdu, došanās vienkārši dabā vai pa upi ar smailītēm – tā izskatās gandrīz katra tipiskā latvieša nedēļas nogale. Protams, tik īsas vasaras laikā gribas izbaidīt katru skaisto dienu, bet lai izbrauciens neapniktu, tam pienācīgi jāsagatavojas. Neatkarīgi no tā, vai tiek plānots tuvs vai tāls ceļojums, jāgatavojas vienlīdz atbildīgi un jāizvēlas atbilstošas autopreces. 

Pirmais punkts sarakstā – drošība

Par sevi un saviem tuviniekiem noteikti ir jārūpējas katru dienu, taču dodoties izbraucienā dabā būtu jāparūpējas par visiem iespējamiem piederumiem, lai pasargātu sevi pret dažādo apkārtējās vides ietekmi. Šeit galvenokārt tiek runāts par fizisko drošību. Gatavojoties ceļojumam ar maziem bērniem, noteikti ceļojumā jāņem līdzi auto sēdeklīši. Būtu jāatceras, ka karstā laikā un ļoti sakarstot automobilim, bērni pirmie noreaģē uz gaisa izmaiņām, tāpēc periodiski būtu jāapstājas, jāpastaigā un jāpaelpo svaigs gaiss. Noteikti būs noderīgi pat īsā ceļojumā paņemt līdzi auto ledusskapi. Tajā var ne tikai ilgstošāk saglabāt svaigos pārtikas produktus, lai izvairītos no iespējamās saindēšanās ar pārtiku, bet arī glabāt svaigos dzērienus vai vienkārši ūdeni, kas palīdzēs atjaunot šķidruma līdzsvaru organismā. Tas ir svarīgi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem, jo dehidratācija ir viens no biežākajiem organisma komplikācijas radošajiem traucējumiem. Protams, pirms ceļojuma svarīgi pārbaudīt arī automobiļa tehnisko stāvokli un ceļojumā doties tikai tad, ja transportlīdzeklis ir darba kārtībā. 

Runājot par pārtiku, būtu jāizvairās no ātrbojīgiem produktiem pat tādā gadījumā, ja automobilī ir uzstādīts pārnēsājamais ledusskapis. Izslēdzot automobiļa dzinēju vai izlādējoties akumulatoram, pārtika var ātri sabojāties un kļūt par saindēšanās cēloni.

Lai būtu ērts brauciens

Galvenās problēmas, ar kurām vasaras laikā sastopas tūristi, ir patiešām vienkāršas un diezgan viegli risināmas – tie ir uzmācīgie kukaiņi un saules staru radītie apdegumi. Gan no vienas, gan arī no otras problēmas varam viegli izvairīties pienācīgi nodrošinoties ar profilaktiskiem līdzekļiem. Lai izvairītos no saules staru radītā kaitējuma, vislabāk samērīgi atrasties saules staros, un arī šādā gadījumā izmantot aizsargkrēmu pret sauli. Protams, dažos gadījumos šāda aizsardzība nav pietiekama, tāpēc arī krēmam pēc sauļošanās būtu jāatrodas katra ceļotāja higiēnas līdzekļu somiņā. 

Runājot par kukaiņiem, no tiem paslēpties ir daudz grūtāk, nekā no tiešiem saules stariem. Tomēr var sagādāt dažādus līdzekļus, kas neapšaubāmi palīdzēs izbraucienu dabā padarīt patīkamāku. Pret odiem un ērcēm aizsargāties palīdzēs dažādi aerosoli, bet tiem, kuri gatavojas gulēt zem atklātām debesīm, būtu jānodrošinās ar aizsargsietiņiem – tādā gadījumā kukaiņiem tiktu radīti papildu šķēršļi un no tiem cietīsiet daudz mazāk. 

Pārtikas gatavošanas svaigā gaisā – nepieciešamība

Pārtikas gatavošana ārpus telpām jau kopš seniem laikiem ir neatņemama izbraukumu dabā sastāvdaļa, tāpēc iepriekš jānodrošinās ar griliem steikiem vai šašliekiem (atkarībā no tā, kādu pārtiku gatavosiet). Protams, ja nepieciešams, šādā gadījumā izpalīdzēs vienreizlietojamie grili, kurus tādos interneta veikalos kā 220.lv var iegādāties tikai par dažiem eiro. Taču, gatavojoties tūrisma sezonai, būtu jāpadomā par ilgtermiņa ieguldījumu. Par dažiem desmitiem eiro var iegādāties ilgmūžīgu nerūsējošā tērauda grilu, kuru, pateicoties papildu funkcijām, būs ērti lietot un viegli transportēt. Protams, izbraukumā noteikti negribas domāt par trauku mazgāšanu, tāpēc jānodrošinās ar vienreiz lietojamiem traukiem un galda piederumiem – tas ievērojami atvieglos plānošanas rūpes. Tie, kuriem rūp daba, var izvēlēties papīra traukus – tos pēc izmantošanas var viegli sadedzināt ugunskurā. Šādā veidā viegli izvairīsieties no trauku mazgāšanas, kā arī neatstāsiet pēc sevis kaudzi nevēlamu plastmasas atkritumu.

Noteikti jāpadomā par nakšņošanu

Ja runājam par vairāku dienu izbraukumu, noteikti nākas padomāt par nakšņošanas iespējām. Īstie dabas cienītāji labprāt izvēlas nakšņošanu zem atklātām debesīm jau sākot no agra pavasara. Ko darīt, lai šāds izbrauciens netiek sabojāts ar laikapstākļiem, kas negaidīti pasliktinās? Ir jānodrošinās ar pat sliktam vai aukstam laikam pielāgotiem guļammaisiem un teltīm. Tie noteiktie netiek pirkti vienai sezonai, tāpēc ģimenēm, kuras regulāri plāno izbraukumus dabā, jāinvestē kvalitatīvos produktos. Guļammaisiem jābūt atbilstoša izmēra, kā arī jānoskaidro temperatūra, kurā ir paredzēts tos lietot.  Ja tiek plānots lietot guļammaisu agrā pavasarī, kad naktīs vēl iespējams sals, noteikti jāiegādājas dārgāks un zemākai temperatūrai pielāgots modelis. 

Kvalitatīvu telti izvēlēties nav sarežģīti. Protams, jebkura telts nodrošinās nepieciešamo aizvēju labos laikapstākļos, taču daudz lielāks izaicinājums ir tad, ja no debesīm līst lietus. Šī iemesla dēļ būtu jāizvēlas divu slāņu telts un jānoskaidro, kādus ūdensizturības rādītājus deklarē ražotājs. Lai ērti izgulētos uz zāles vai koka saknēm, noteikti būs nepieciešami tūristu paklājiņi. Veicot to izvēli, noteikti jāizvairās no lētākajiem variantiem, jo tie vada zemes radīto aukstumu un ļoti ātri saplīst. Tāpēc investējot tūrisma aprīkojumā kvalitāte nebūtu jāupurē zemākas produkta cenas dēļ. 


Reklāmraksti