Ko tas īsti nozīmē – aizņemties atbildīgi

Likumdošana paredz, ka aizdevējiem ir jābrīdina savi potenciālie klienti aizņemties atbildīgi, izvērtējos savas iespējas atmaksāt kredītu. Tomēr, ko tas īsti nozīmē – aizņemties atbildīgi? Kādi soļi būtu jāsper, lai ar pilnu pārliecību varētu teikt, ka esat kredītu noformējuši atbildīgi? Par to vairāk varat lasīt šajā rakstā.

Apdomājiet, vai kredīts jums patiešām ir nepieciešams

Pirmais solis uz atbildīgu aizņemšanos ir izvērtēt, vai jums aizdevums vispār ir nepieciešamas. Vai nopietnās finansiālās saistības, ko grasāties uzņemties, attaisno to mērķi? Varbūt situācijai, kuras dēļ vēlaties ņemt aizdevumu, ir citi risinājumi? Diezin vai vēlme ļauties luksusa dzīvesveidam, pirkt zīmolu preces un izklaidēties ir labi iemesli kredīta ņemšanai. 

Veltiet laiku kredītpiedāvājumu izpētei

Ja tiešām esat pārliecināti, ka iemesls ņemt aizdevumu ir gana nopietns, tad varat spert soli tālāk un veltīt laiku potenciālo kredītpiedāvājumu izpētei. Noteikti ieteicams izpētīt dažādus kredītu veidus, lai saprastu, kurš no tiem ir piemērotāks un izdevīgāks jūsu situācijā. Noderīgi var būt arī kredītu salīdzināšanas portāli, kur uzskatāmi varēsiet salīdzināt kredītpiedāvājumus pēc svarīgākajām pozīcijām.

Lai saprastu, cik plašs ir piedāvājums finanšu pakalpojumu jomā, varat kaut vai atvērt attiecīgo sadaļu uzņēmumu datubāzē.

Iegūstiet sīkāku informāciju par izvēlēto aizdevēju

Kad no plašā aizdevēju piedāvājumu klāsta viens vai vairāki iezīmējušies kā potenciāli izdevīgie, vēl nepieciešams uzzināt detalizētu informāciju par šiem konkrētajiem finanšu pakalpojumu uzņēmumiem – sīkākus kontaktus, darbības virzienu, klientu apkalpošanas centru darba laikus un citu informāciju. Lūk, viens piemērs: https://infolapa.zl.lv/latvijas-hipoteka-sia/. Tāpat ieteicams izpētīt arī citu klientu atsauksmes par šo pakalpojumu un uzņēmumu.

Noskaidrojiet, kāda būs kopējā atmaksājamā summa

Maksājumu procenti, gada procentu likme, maksājumu grafiks un citas lietas – tas viss var radīt apjukumu un neļauj apjaust, cik tad īsti nāksies maksāt par kredītu. Tāpēc vienmēr nepieciešams arī noskaidrot, cik liela summa kopā būs jāatmaksā par šo aizdevumu. Tas arī ļaus labāk saprast, cik aizdevums ir izdevīgs.

Noskaidrojiet, vai būs vajadzīgs kredīta nodrošinājums

Tāpat nepieciešams noskaidrot, vai un kāds nodrošinājums noskatītajam aizdevumam būs nepieciešams. Aizņemoties lielāku naudas summu, kredīts parasti tiek izsniegts pret nekustamā īpašuma ķīlu. Lemjot par šādu soli, jābūt īpaši atbildīgiem, jāizvērtē visi par un pret, jo galu galā riskējat ar savu nekustamo īpašumu. Ja notiks kaut kas neparedzēts un nevarēsiet veikt maksājumus, varat zaudēt nekustamo īpašumu.

Izvērtējiet, vai varat atļauties kredītu

Protams, ka viens no svarīgākajiem soļiem ir savas maksātspējas izvērtēšana. Nepieciešams sastādīt savu vai ģimenes kopējo budžetu un saprast, cik daudz jums ir brīvu naudas līdzekļu. Vai ar tiem pietiks, lai segtu ikmēneša maksājumu par aizdevumu? Tāpat arī nevajadzētu būt situācijai, kad kredītam ierēķināt pēdējos līdzekļus, līdz ar to nepaliek līdzekļu neparedzētiem tēriņiem.

Nevajadzētu aizņemties, lai apmaksātu citus kredītus

Ja jums ir doma aizņemties naudu, lai samaksātu par citām kredītsaistībām, tad jāsaka, ka tā nav īpaši laba doma. Šāda situācija pati par sevi jau signalizē, ka jums kaut kas nav kārtībā ar finanšu situāciju un plānošanu. Diez vai jūs varat atļauties vēl kādas kredītsaistības. Tas drīzāko kopējo situāciju tikai pasliktinās. Protams, var būt runa par izdevīgu kredītu apvienošanu, kas tiešām ļaus ietaupīt un samazināt izdevumus, bet arī šis solis ir rūpīgi jāapdomā.

Neslēdziet kredītlīgumu steigā un emociju iespaidā

Kredītpiedāvājumu izpētei ieteicams veltīt pietiekami daudz laika, lai paspētu visu kārtīgi apdomāt, izvērtēt dažādus variantus. Līguma slēgšanu steigā un emociju iespaidā var nākties ātri nožēlot, jo būsiet tikuši pie neizdevīga līguma, kas beigās tikai kļūs par problēmu, nevis risinājumu, kā sākumā bijāt cerējuši.

Reklāmraksti