Kontaktlēcas – ērtākais risinājums ikdienas situācijām

Par acu veselību nereti ikdienā aizdomājamies gaužām reti, ārsta palīdzību meklējot vien tad, kad saskaramies ar acu veselības problēmām vai redzes traucējumiem. Vērts ielāgot, ka redzes pasliktināšanās noris pakāpeniski, tāpēc iesākumā tai bieži netiek pievērsta pienācīga vērība, un vajadzīgās pārbaudes tiek veiktas jau tad, kad bez redzes korekcijas vairs neiztikt, proti, traucējumi nopietni kaitē indivīda dzīves kvalitātei. Par laimi, mūsdienās pieejamas vairākas redzes korekcijas metodes, ļaujot ikvienam izvēlēties sev ērtāko un piemērotāko. Lai gan brilles ir gana ērts risinājums, turklāt veikalu sortimentā atrodami visdažādāko krāsu un formu modeļi, tās ne vienmēr būs parocīgas dažādās ikdienas situācijās, piemēram, ceļojot, sportojot un citos apstākļos. Šī iemesla dēļ visērtākais redzes korekcijas līdzeklis ir kontaktlēcas – risinājums, kas piemērots gan ikdienas lietošanai, gan atsevišķos gadījumos.

Kontaktlēcu veidi

Lēcas ir salīdzinoši jauns zinātnes atklājums, un vēl pirms dažiem gadu desmitiem tās bija pieejamas vien nelielai cilvēku daļai – kontaktlēcas bija ne vien neērtas, bet arī dārgas, turklāt lēcas bija iespējams valkāt vien dažas stundas, un tās varēja piemērot tikai atsevišķiem pacientiem. Pateicoties tehnoloģiju progresam, kontaktlēcu attīstība ievērojami virzījusies uz priekšu, un mūsdienās tām pieejami dažādi veidi, no kuriem atbilstošu iespējams piemeklēt teju katram. 

Šobrīd tirdzniecībā ir pieejamas divu veidu kontaktlēcas – cietās un mīkstās lēcas. Cietās lēcas ir izgatavotas no īpaša stikla vai gāzu caurlaidīga materiāla. Lai gan mūsdienās šāda veida lēcas ir īpaši pielāgotas tam, lai nodrošinātu pilnvērtīgu gaismas un skābekļa cirkulāciju, šāda veida lēcas ir sarežģīti lietojamas, turklāt tām vajadzīga īpaši rūpīga kopšana. Lielāko tirgus daļu veido dažāda veida mīkstās kontaktlēcas – lēcas, kas izgatavotas no polimēra materiāliem, ļaujot nevainojami imitēt acs dabisko vidi un padarot to lietošanu ērtu un vienkāršu. Kontaktlēcas ir elastīgas, tādējādi tās ir viegli ievietot acīs, un to kopšana ir gluži vienkārša un neaizņem daudz laika. Lai gan iesākumā kontaktlēcas var radīt niecīgu diskomfortu, pareizi piemeklētas, tās drīz vien vairs nevar sajust, kā rezultātā indivīdam tiek nodrošināta lieliska redze bez it nekādām nepatīkamām sajūtām. Atšķirībā no brillēm, kontaktlēcas nerada nekādu optisku efektu un nepārveido valkātāja redzes lauku, līdz ar to ļauj korekti uztvert apkārt notiekošo, kas būtiski ne vien sportojot, bet arī ikdienā.

Mīkstās lēcas iespējams iedalīt pēc to valkāšanas termiņa. Veikalu sortimentā pieejamas vienas dienas lēcas, ko var izmantot vienu reizi, neraizējoties par atbilstošu kopšanu – šādas kontaktlēcas būs piemērotas tad, ja ikdienā priekšroku dod brillēm un lēcas vēlies izmantot vien atsevišķos gadījumos. Tāpat iespējams iegādāties nedēļas, divu nedēļu, mēneša, trīs mēnešu un pat pusgada un gada kontaktlēcas – pareizo termiņu izvēlēsies tavs acu ārsts, ņemot vērā tavu acu veselības stāvokli un ikdienas ieradumus.

Mīkstās lēcas tāpat iedalāmas pēc to lietošanas režīmā. Ir iespējams iegādāties kontaktlēcas, kas valkājamas pa dienu, proti, aptuveni astoņu līdz 12 stundu garumā, tādas lēcas, ko var valkāt arī naktīs – proti, droši paturēt acīs visu diennakti, kā arī kontaktlēcas, kas acīs ievietojamas vien naktsmiera laikā. Šādas lēcas īslaicīgi izmaina redzes lauku un ļauj saglabāt nevainojamu redzi aptuveni desmit līdz 12 stundas pēc to izņemšanas.

Svarīgi izšķirt arī to, kādam nolūkam kontaktlēcas paredzētas. Atšķirīgas lēcas būs nepieciešamas tuvredzības vai tālredzības korekcijai, savukārt, diagnosticējot presbiopiju, tev noderēs progresīvās lēcas – īpašs kontaktlēcu veids, kas ļauj vienlīdz labi redzēt gan tuvumā, gan lielākā attālumā.

Kontaktlēcu kopšana

Svarīgi ņemt vērā, ka, iegādājoties kontaktlēcas, tev būs nepieciešams pievērst īpašu uzmanību to kopšanai. Standarta dienas lēcas nekādā gadījumā nedrīkst atstāt acīs, dodoties pie miera. Vakaros tās jāizņem, rūpīgi jānotīra un jāievieto tām paredzētajā lēcu konteinerītī, kas piepildīts ar lēcu kopšanas šķidrumu. Tāpat jāielāgo, ka ar kontaktlēcām nedrīkst peldēties, apmeklēt baseinu vai iet pirtī – ūdens un garaiņi var kaitēt lēcu kvalitātei, tādējādi radot apdraudējumu tavu acu veselībai. Arī tad, ja esi devis priekšroku diennakts režīma lēcām, ielāgo, ka tās nevajadzētu valkāt bez apstājas. Dažas dienas nedēļā tās tomēr ieteicams uz nakti izņemt, tādā veidā ļaujot acīm atpūsties. 

Nekādā gadījumā nelieto lēcas ilgāk nekā paredz to termiņš – noteiktā periodā uz lēcu virsmas uzkrājas putekļi, lipīdi un citi netīrumi, kas var radīt labvēlīgu vidi baktērijām un tādējādi veicināt iekaisumu un citas saslimšanas. Tāpat atceries, ka laikus jānomaina gan lēcu kopšanas šķidrums, gan to uzglabāšanas konteinerītis. Arī šeit laika gaitā vairojas baktērijas, kas var radīt diskomfortu kontaktlēcu lietošanas laikā vai acu veselības problēmas.

Visbeidzot pievērs papildu uzmanību higiēnai, vienmēr nomazgājot rokas, pirms pieskaries acīm, kā arī aplūko lēcas, ik reizi pirms to ievietošanas, tādā veidā konstatējot, vai lēcas nav bojātas.

Iegādājies kvalitatīvas un sev piemērotas kontaktlēcas no uzticama tirgotāja. Interneta veikalā Lensor atradīsi oriģinālas un kvalitatīvas vienas dienas, mēneša, krāsainās un progresīvās lēcas, kā arī tām piemērotus kopšanas līdzekļus un piederumus. Ātra un ērta piegāde un apmaksas kārtība, plaša izvēle un augstvērtīgas preces – Lensor.eu.

 


Reklāmraksti