Modernā autokosmētika - kā to pareizi lietot?

Nav noslēpums, ka tīri un kopti auto ir ļoti pievilcīgi un tie pievērš cilvēku uzmanību. Kurš gan cilvēks nevēlētos savā īpašumā vizuāli pievilcīgu automašīnu? Jāsaka, ka auto kopšana prasa laiku, un tā var nebūt arī pārāk vienkārša. Tomēr, jo regulārāk auto tiks tīrīts un spodrināts, jo mazāk laiku vajadzēs nākamajai tīrīšanas reizei. 

Mūsdienās veikalos ir pieejama daudz un dažāda autokosmētika. Katra no tām pilda savas funkcijas. Lai tā darbotos auto labā, jāzina, kā pareizi to pielietot. Pirms veikalā izvēlēties kādu konkrētu kopšanas līdzekli, jāizlasa gan tā sastāvs, gan lietošanas instrukcija, kā arī jāsaprot, vai pats mācēsi pielietot šo līdzekli. 

Raksta turpinājumā būs pāris ieteikumi, kā pareizi lietot autokosmētiku.

Pirmais solis – automašīnas mazgāšana

Vispirms noteikti jāsāk ar automašīnas virsbūves mazgāšanu. To nepieciešams atbrīvot no visiem netīrumiem, kas braukšanas laikā ir sakrājušies. Lai gan mūsdienās ļoti populāras ir palikušas pašapkalpošanās automazgātuves, kur savu auto var nomazgāt ar augstspiediena mazgātāju, visrūpīgāk auto tomēr varēs nomazgāt, izmantojot spaini un sūkli. Šāda mazgāšana nepieciešama, ja pēc tam vēlēsies izmantot vasku. Tāpat šāda mazgāšana ir krietni vien lētāka. 

Piemēroti tīrīšanas līdzekļi

Ir dažādu veidu šampūni, kurus var izmantot auto mazgāšanai. Arī cenu ziņā tie atšķiras. Ja vēlies pietiekami labu, bet ne pārāk dārgu šampūnu, tad vari izvēlēties, piemēram, Turtle Wax šampūnu. Uz 10 litriem ūdens nepieciešami vien 2 vāciņi šampūna, tāpēc tas pietiks diezgan ilgam laikam.

Kad ūdens un šampūns ir sajaukts pareizajās proporcijās, jāsāk ķerties klāt virsbūves mazgāšanai. Jāņem vēra, ka auto nevajadzētu mazgāt tiešos saules staros, citādi šampūns piekaltīs un uz virsbūves būs redzami pleķi, kurus nomazgāt būs ļoti grūti. Vislabāk auto ir sākt mazgāt no augšas, pakāpeniski virzoties uz leju. Kad auto ir nomazgāts ar šampūnu, nevilcinoties tas ir jānoskalo ar tīru ūdeni. Pēc tam nepieciešams ar labi uzsūcošu lupatiņu noslaucīt lieko ūdeni no virsbūves. Šādā veidā uz tās nepaliks ūdens pilīšu traipi un auto būs gatavs nākamajiem spodrināšanas darbiem.    

Viedās keramikas izmantošana

Mūsdienās autokosmētikas līdzekļu klāsts paliek arvien plašāks. Veikalos ir iespējams iegādāties arī šampūnus ar vaskojošām īpašībām, piemēram, no Turtle Wax Hybrid sērijas.  Šo šampūnu sastāvā atrodas dažādi keramiski komponenti, kas spēj sasniegt apbrīnojamus rezultātus. Šādi šampūni ļoti labi notīra netīrumus no auto virsbūves, neskrāpējot ne stiklus, ne auto krāsu. Turklāt diezgan ilgu laiku pēc mazgāšanas saglabājas ūdens atvairošs efekts. Tas ir daudz noturīgāks, kā parasto šampūnu sniegtais efekts.

Vaskošana

Varētu teikt, ka vaskošana ir diezgan laikietilpīgs process, kas prasa arī lielu rūpību. Vairs nav palikuši daudz tādu auto īpašnieku, kuri pašu spēkiem vasko savu spēkratu, jo to var izdarīt arī salonos, tikai jārēķinās, ka tas nebūs lēti. Tomēr arī veikalos pieejamie vaski ir labi. 

Kā pareizi vaskot auto virsbūvi?

  • Vasks obligāti jāiestrādā tikai un vienīgi uz tīras, kā arī sausas virsbūves. Tomēr ir arī iespēja izmantot ātros vaskus. Tie vairāk būs piemēroti steidzīgiem cilvēkiem, jo ātros vaskus var lietot uzreiz pēc virsbūves skalošanas.
  • Vaskot nav ieteicams tiešos saules staros. Lielā karstumā vasks piecepas pie virsbūves un pēc tam to ir ļoti grūti izpulēt. Vislabāk auto vaskošanu ir veikt vakarā vai dienās, kad nav saules.
  • Vasku nepieciešams uzklāt uz virsbūves mazos laukumos, piemēram, pusmetrs reiz pusmetrs. Vislabāk to ir darīt apļveida kustībām. Kad ir uzklāts vasks, ir jāpagaida līdz tas kļūs nedaudz dūmakains, pēc tam nepieciešams sākt spodrināt virsbūvi.  
  • Svarīgi atcerēties, ka vaskot drīkst tikai un vienīgi nebojātas virsbūves vietas. Nevajadzētu vaskot vietas, kur ir atsegts aizsarglakas slānis.
  • Vairums veikalos pieejamie vaski ir domāti krāsotām virsmām. Ja šāda veida vasks nokļūs citās vietās, jārēķinās, ka tiks atstāti pleķi. Tāpēc, ja ir sanācis uzklāt vasku uz kāda no plastikāta buferiem, jāņem palīgā plastmasas pulieris. Ar plastmasas puliera palīdzību varēs atbrīvoties no vaska radītajiem baltajiem traipiem.
  • Lai vasku varētu uzklāt vienmērīgi, vislabāk izmantot viegli samitrinātu sūkli, kas nav pārāk raupjš, kā arī mikrošķiedras drāniņu. Savukārt, lai izpulētu vasku, nepieciešama sausa mikrošķiedras drāniņa.

Auto tīrīšana un mazgāšana, kā arī regulāra apkope un servisa apmeklējumi ir svarīgi, jo tikai rūpes par automašīnu paildzinās tās kalpošanas mūžu. Tomēr iepriekš minētās lietas nav vienīgās, kas attiecas uz automašīnas uzturēšanu. 

Nepieciešams atcerēties arī par obligāto apdrošināšanu. Piemēram, polisubanka.lv mājas lapā varēsi uzzināt vairāk par OCTA vai KASKO apdrošināšanu, kā arī izvēlēties sev izdevīgāko variantu. Tāpat šajā mājas lapā varēsi sekot līdzi apdrošināšanas derīguma termiņam. 

Reklāmraksti