Rudens ir īstais laiks, kad pēc sauļošanās sezonas veikt dzimumzīmju pārbaudi

No vasaras jau esam atvadījušies un šobrīd kavējamies atmiņās, baudot saules starus un dabas krāsas “zelta” rudenī. Rudens ir arī tas brīdis, kad ar jaunu sparu atsākam savus ierastos darbus un rutīnu, tāpēc ir īstais laiks padomāt par veselību un profilaktiskajām pārbaudēm. Pēc vasaras sauļošanās sezonas viena no aktualitātēm ir ādas veselība, tāpēc dermatologi tieši rudenī iesaka veikt dzimumzīmju pārbaudi un noskaidrot, vai pa vasaru, kad vairāk esam gozējušies saulītē, nav notikušas nevēlamas pārmaiņas. 

Melanoma – viltīga slimība ar augstu mirstību

Melanoma jeb ādas vēzis ir viena no slimībām, par kurām pēdējos gados tiek runāts arvien vairāk un skaļāk, jo saslimstības rādītāji nav iepriecinoši. SPKC dati liecina, ka ar melanomu Latvijā ik gadu saslimst apmēram 200 cilvēku. Visbiežāk tās ir sievietes, vidējais pacientu vecums ir 40-60 gadi. Arvien biežāk saslimt arī gados jauni cilvēki. 

Melanomas gadījumā vislielākās izredzes uzveikt slimību ir tad, ja tā diagnosticēta agrīnā stadijā. Ja slimība jau progresējusi, organismā izveidojušās metastāzes, tad mirstība ir augsta. Tāpēc dermatologi un onkologi aicina iedzīvotājus izveidot paradumu par savu ādas veselību domāt profilaktiski. Tieši regulāras pārbaudes un došanās pie ārsta pat mazāko aizdomu gadījumā ir ļoti svarīgs solis, lai spētu šo saslimšanu “noķert” agrīnā stadijā, kad tā pietiekami labi reaģē uz ārstēšanu. 

Dzimumzīmes un ādas veidojumi – melanomas riska faktori

Melanoma attīstās no pigmenta šūnām melanocītiem, kas ražo tumšo pigmentu melanīnu. Melanoma var izveidoties jebkurā ķermeņa vietā, kur ir melanocīti, bet visbiežāk tā attīstās tieši uz ādas. Ādas melanoma parasti ir grūti atpazīstama ar neapbruņotu aci, jo nav atšķirama no parastas dzimumzīmes. Tieši tāpēc ir tik svarīgi regulāri veikt dzimumzīmju pārbaudi un dermatologam parādīt katru jaunu veidojumu uz ādas, ja tas iepriekš tur nav bijis. Bieži vien tieši pēc vasaras parādās jauni ādas veidojumi vai notiek izmaiņas dzimumzīmju struktūrā.

Dzimumzīmju pārbaude jeb dermatoskopija ir nesāpīga procedūra, ko veic dermatologs. Aizdomu gadījumā ārsts var nozīmēt detalizētākas pārbaudes. Ja apskates laikā ārsts nekonstatē ļaundabīgas pazīmes, tad šo dzimumzīmi vai ādas veidojumu arī var noņemt ar lāzeru. Dzimumzīmju noņemšana var preventīvi pasargāt no komplikācijām nākotnē, ja veidojums atrodas vietā, kur ir risks to traumēt, berzē apģērbs. Protams, dzimumzīmes visbiežāk izvēlas noņemt tieši kosmētikos un estētiskos nolūkos. Dzimumzīmju noņemšana ar lāzeru ir ātra, mazsāpīga un droša procedūra.

Izmaiņas dzimumzīmēs, ko nedrīkst ignorēt

Dzimumzīmju pārbaude spoguļa priekšā regulāri jāveic arī mājās, lai nepalaistu garām nevēlamas izmaiņas vai aizdomīgus veidojumus. Apskates laikā jāpievērš uzmanība tam, cik lielas un kādas ir dzimumzīmes, ādas veidojumi, atmiņā salīdzinot ar iepriekšējo pašapskates reizi. Pazīmes, kam noteikti jāpievērš uzmanība un jādodas pie dermatologa:

  • Asimetriskums. Vesela dzimumzīme ir simetriska, tai ir labi saskatāmas visas malas. Ja veidojums ir asimetrisks, ar izplūdušām malām, tā jau ir riskanta pazīme.
  • Strauja palielināšanās. Ja neilgā laika posmā dzimumzīme ir strauji palielinājusi savu izmēru, arī tas ir faktors, ko nedrīkst ignorēt.
  • Vairāk nekā divas krāsas. Visbiežāk vesela dzimumzīme ir vienā vai divās krāsas. Ja krāsu ir vairāk, noteikti ir jāveic pārbaude pie dermatologa.
  • Asiņošana, zvīņošanās, kreveles. Ja uz dzimumzīmes virsmas ir čūlas, zvīņas, kreveles, izdalās asinis, tad nekavējoties jāparāda tā dermatologam. 

Jāatgādina, ka galvenie riska faktori, kas palielina iespēju saslimt ar melanomu, ir iedzimtība, pārmērīga sauļošanās, saules aizsarglīdzekļu neizmantošana, solārija apmeklēšana, arī dzimumzīmju un ādas veidojumu traumas. Izvairoties no šiem apstākļiem un regulāri veicot pārbaudes pie dermatologa, iespējams ievērojami samazināt risku saslimt gan ar melanomu, gan citām ādas slimībām.


Reklāmraksti