Svarīgākais, ko nezini par savu kredītlimitu

Privātpersonām Latvijā tagad ir iespēja noskaidrot savu kredītlimitu un vienlaikus maksāt tikai par reāli iztērēto. Jau no 18 gadiem pieejamā kredītlīnija ir samērā līdzīga kredītkartes funkcionalitātei. Pēc pieteikuma aizpildīšanas katram klientam tiek noteikts individuāls kredītlimits, kas pozitīva lēmuma gadījumā pieejams uzreiz. Aizdevumu var tērēt visu uzreiz vai pa daļām, bet procenti jāmaksā par reāli iztērēto. Detalizētāku informāciju par izmaksu struktūru varat noskaidrot aizdevēja mājaslapā. Pirms aizņemties vērtējiet iespējas atmaksāt. Ja aizņemieties, rīkojieties atbildīgi. 


Banku piedāvātās kredītkartes Latvijā ir zināmas jau sen, bet tikai ar kredītlīnijas izplatību internetā, šis pakalpojums ir kļuvis populārāks. Iespējams, ka tādēļ, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju domā, ka viņiem jau sen ir kredītkarte, lai arī patiesībā īpašumā ir tikai parasta maksājumu karte – debetkarte bez bankas piešķirtā kredītlimita. Pakalpojuma galvenā pievilcība slēpjas tā drošumā. Atšķirībā no patēriņa aizdevumiem, kur procenti ir jāmaksā par visu piešķirto summu, kredītlīnijas piedāvā daudz lielāku elastīgumu. Ne visi var uzreiz zināt, cik daudz papildus nauda būs vajadzīga un, ņemot parasto kredītu, aizņemas ar rezervīti. Situācijās, kad visa aizdevuma summa netiek iztērēta, parastajiem kredītiem procenti tāpat ir jāmaksā par visu aizdevuma apmēru. Tas neliekas pareizi un kreditēšanas līnija šo nepareizību cenšas izlabot. 


Piesakot pakalpojumu, kredītlimita apmērs darba dienās tiek noteikts vidēji 10 – 30 minūšu laikā, pie nosacījuma, ka visa vajadzīgā informācija ir aizdevējam pieejama. Situācijās, kad nepieciešami papildus dati, piemēram, izziņa no bankas par privātpersonas pēdējo mēnešu ienākumiem, izvērtējumam būs vajadzīgs ilgāks laiks. Šāda informācija mēdz būt vajadzīga reizēs, kad klients vēlas uzreiz pieteikties lielam kredītlimitam vai nav pārliecība par anketā norādītās informācijas pareizību. Tā kā finanšu darījumos drošībā ir ieinteresētas abas puses (kreditors un debitors), tad brīžos, kad nav pārliecība par saņemtajām ziņām, ir vajadzīga papildus pārbaude. Nenoliedzami tas prasa papildus laiku, bet reizē arī garantē, ka netiek pieņemti kļūdaini lēmumi. Ilgtermiņā neviens kredītņēmējs nebūs iepriecināts, ja viņam aizdos vairāk naudu nekā viņš var atļauties. Kārdinājums iztērēt vairāk vienmēr būs klātesošs, bet nespēja izpildīt saistības var novest pie nepatīkamām sekām – sabojāta kredītvēsture, papildus izdevumi, tiesu darbi, maksātnespēja u.c. varianti. 


Pieejamie kredītlimiti mēdz būt saistīti ne tikai ar ienākumiem un kredītvēsturi, bet arī ar klienta vecumu. Kredītlīnija no 20 gadiem tiek piešķirta ar augstāku limitu nekā 18 vai 19 gados. Šādi ierobežojumi ir balstīti uz aizdevēju pieredzi un pasaules praksi, kas liecina, ka jaunieši, sevišķi tikko pilngadību sasniegušie ne vienmēr ir spējīgi objektīvi izvērtēt riskus. Lai viņus pārbaudītu kreditori ir gatavi sākotnēji aizdot mazāk, lai pārliecinātos, ka kredītņēmējs tur savu doto vārdu. Sadarbībai esot veiksmīgai, kredītlīnijas apmēru palielina un tēriņiem pieejama jau lielāka naudas summa. Kredit mājaslapā ir apkopoti vairāki kredītlīniju piedāvājumi, ko sniedz nebanku aizdevēji. Neskatoties uz to, ka arī bankas, piemēram, swedbank aizvien aktīvāk iesaistās šajā lauciņā, tomēr tieši uzņēmumi, kas darbojas ārpus banku sektora, šobrīd ir daudz redzamāki. 


Noslēdzot līgumu, ir ļoti svarīgi rīkoties pārdomāti. Viena no būtiskākajām kļūdām, ko pieļauj aizņēmēji ir neiepazīšanās ar līguma nosacījumiem. Automātiska piekrišana visam ir ļoti vilinoša, jo  liekas, ka tiek ietaupīts laiks, bet, cik vērtīgs patiesībā ir mūsu laiks. Ir preces un pakalpojumi, kas ir nedaudz lētāki vienā tirdzniecības vietā un mēs tādēļ ejam tieši uz to konkrēto veikalu. Piesakoties kredītlimitam izmaksas var būt daudz augstākas, bet tiem, kas nav informēti par tām, var rasties nepareizs priekšstats par darījuma nosacījumiem. Šī iemesla dēļ labākais, ko varat izdarīt, piesakoties kredītlīnijas limitam internetā, ir atvēlēt uzdevumam pietiekami daudz laiku. Ja līgumu nevarat izlasīt uzreiz, tad atlieciet lēmuma pieņemšanu uz nākamo dienu vai pat nedēļu. Ir lietas, kurām laiku ir jāvar atrast, lai tas maksātu, ko maksādams un finanšu darījumos līguma nosacījumi ir viena no šādām lietām. 


Reklāmraksti