Svarīgākie drošības apsvērumi braukšanai ar auto ziemā

Laikam kļūstot aukstākam, diemžēl pasliktinās arī braukšanas apstākļi uz ceļiem. Tiklīdz gaisa temperatūra noslīd zem nulles un no gaisa sāk krist pirmā sniegpārslas vai lietus lāses, satiksme kļūst lēnāka un šoferiem jābūt īpaši piesardzīgiem. Turpinājumā ielūkojies noderīgos padomos, kas palīdzēs parūpēties par savu un citu drošību, esot pie auto stūres ziemas laikā.

Sagatavo savu transportlīdzekli ziemai! 

Pārliecinies, ka Tavam auto ir uzpildīti visi nepieciešamie šķidrumi, pārbaudītas bremzes, kā arī uzpildīta degviela. Atceries, ka gudrāk ziemas laikā ir censties turēt degvielas bāku uzpildītu, it īpaši, ja plāno doties garākā braucienā.

Atbildīgi šoferi pirms ziemas sezonas aizved savus spēkratus pie uzticama meistara, kas veic rūpīgu tehnisko pārbaudi, pievēršot uzmanību motoram, bremzēm un citām sastāvdaļām, kā arī nomaina nepieciešamos šķidrumus un veic remontu, ja tas vajadzīgs. Šādas profilaktiskas apskates palīdz izvairīties no pamatīgiem izdevumiem, kad, piemēram, pēkšņi jāveic zobsiksnas maiņa vai jālabo cita dārga detaļa.

Nomaini riepas un pārliecinies par atbilstošu spiedienu tajās

Faktam, ka ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam, būtu jābūt zināmam ikvienam autovadītājam. Protams, Latvijā apledojuši ceļi var parādīties arī krietni pirms 1. decembra un pēc 1. marta, tādēļ nepieciešams arī sekot līdzi laikapstākļiem, pielāgojot ziemas riepu lietošanu.

Par riepām ir atbilstoši jārūpējas – lai tās, esot uz ceļa, nepieviltu, pārliecinies, ka ziemas riepu protektora dziļums ir vismaz 4 mm, tās nav pārāk vecas, kā arī riepās ir atbilstošs spiediens. Tavai mašīnai ieteicamo riepu spiedienu atradīsi transportlīdzekļa lietotāja rokasgrāmatā.

Vienmēr piesprādzējies!

Nekad nenovērtē par zemu drošības jostas lietošanu. Piesprādzējies, mērojot gan mazākus, gan lielākus attālumus, kā arī atgādini pasažieriem, lai viņi izmantotu drošības jostu.

Samazini ātrumu

Kad snigšana kļūst spēcīgāka un uz ceļiem parādās melnais ledus vai biezāks apledojums, ikviena satiksmes dalībnieka interesēs ir braukt lēnāk. Tu nekad nevari zināt, kādi ceļa posmi gaidāmi priekšā, kā arī jābūt uzmanīgiem, pievēršot uzmanību apkārt braucošajām mašīnām. Atceries, ka negadījuma izraisīšana ietekmē Tavu Bonus Malus klasi, kas savukārt ir svarīgs faktors OCTA polises cenas veidošanās procesā. Vairāk par Bonus Malus sistēmu lasi šeit

Nebremzē un nepalielini ātrumu strauji

Viens no svarīgākajiem drošības apsvērumiem, kas jāņem vērā ziemas laikā, ir lēna ātruma uzņemšana un samazināšana. Pārāk strauja bremzēšana vai gāzes pedāļa iespiešana grīdā var novest pie tā, ka Tu zaudē kontroli pār auto.

Ieturi distanci

Drošību uz ceļa ietekmējam ne tikai mēs paši, bet arī viss apkārt esošais, tai skaitā citi autovadītāji. Lai pasargātu sevi no riskantām situācijām, ziemas laikā vēlams ieturēt starp savu un priekšā braucošo spēkratu vismaz 6 – 8 sekunžu distanci. Normālos apstākļos tās būtu 3 – 4 sekundes.

Saglabā modrību

Esot pie stūres, sastopamies ar dažādiem uzmanības novērsējiem – telefonu, blakussēdētāju, skaļu mūziku, ēšanu un daudz ko citu. Rūpējies par to, lai nekas Tevi netraucētu koncentrēties uz ceļu un nezaudēt modrību.

Seko līdzi laika apstākļiem un plāno savu maršrutu

Laika apstākļi un gaisa temperatūra var mainīties visai strauji, tādēļ, ja plāno doties ceļā, noteikti noskaidro, ko stāsta laika ziņās. Tāpat arī, ja brauciens ir garāks, laikus saplāno maršrutu, ņemot vērā drošības riskus un satiksmes intensitāti.

Paņem līdzi noderīgus piederumus ārkārtas situācijām

Ikvienam šoferim būtu jāzina, ka mašīnā vienmēr jāatrodas pirmās palīdzības aptieciņai, ugunsdzēšamajam aparātam, avārijas trijstūrim un atstarojošai vestei un rezerves ritenim. Taču ziemas sezonā noderēt var arī lāpsta, maisiņš ar smiltīm, silta sega, rezerves cimdi un cepure, lukturītis, velkamā trose, degvielas kanna un auto startēšanas vadi.

Novēlam drošu braukšanu gan ziemā, gan citās sezonās!

Reklāmraksti