Uztura bagātinātāji - kā tos izvēlēties un lietot droši?

Pieaugot cilvēku rūpēm par savu un tuvinieku veselību, arvien palielinās arī interese par dažādu uztura bagātinātāju lietošanu. Liela daļa sabiedrības šos produktus nepazīst un nelieto, citi novērtē atzinīgi, citi negatīvi - kā kaut ko lieku un organismam nevajadzīgu. Kā saprast, vai uztura bagātinātājs var palīdzēt veselībai? Kā to izvēlēties un lietot droši?

Vitamīnus saturoši produkti var būt reģistrēti gan kā zāles, gan kā uztura bagātinātāji. Tādēļ nereti ir ļoti grūti atšķirt, kuri ir uztura bagātinātāji, bet kuri ir zāles, ja abu sastāvi var šķist ļoti līdzīgi. 

Kas ir zāles? 

Zāles ir konkrēta viela vai speciāls vielu salikums, kā īpašības spēj ārstēt slimības vai nodrošināt slimību profilaksi. Latvijā ikvienas zāles tiek reģistrētas Zāļu valsts aģentūrā un vairākkārtīgi, izmantojot vairākas zāļu partijas, atkārtoti tiek pārbaudīta to kvalitāte, efektivitāte un drošība. Latvijā zāles var nopirkt vienīgi licencētās aptiekās. 

Ikviena reģistrēta medikamenta lietošanu nozīmē ārsts, reizē norādot arī tā lietošanas biežumu, ilgumu un devas. Ir būtiski ievērot ārsta norādījumus - zāles nelietot ne par maz, ne par daudz, bet tieši tā, kā noteicis mediķis.  

Kas ir uztura bagātinātāji? 

Uztura bagātinātāji ir koncentrētas uzturvielas, kas tiek izmantotas parastās ēdienkartes bagātināšanai. Šīs uzturvielas var būt vitamīni, minerālvielas un dažādi augu ekstrakti. 

Uztura bagātinātāji var būt uzņemami: 

 • kapsulās
 • tabletēs
 • dražejās
 • pulvera veidā
 • sīrupa veidā
 • ampulās
 • u.c. formās

Šiem preperātiem nav klīniskos pētījumos pierādītu, ārstniecisku īpašību, taču tie var sekmēt labu cilvēka pašsajūtu un labvēlīgi ietekmēt noteiktu orgānu darbību. Tiek uzskatīts, ka Latvijas teritorijā cilvēkiem visbiežāk novērojams joda, fluora, selēna, kalcija un folskābes vielu, kā arī B12, C un E vitamīnu un Omega 3 taukskābju trūkums. Popularitāti ieguvuši arī uztura bagātinātāji aknām, kas satur mārdadža augļu sauso ekstraktu. 

Kur pirkt uztura bagātinātājus? 

Uztura bagātinātāju tirdzniecību Latvijā regulē pārtikas aprites likumdošana, tādēļ tos var pārdot gan aptiekās, gan pārtikas veikalos un īpaši pielāgotās tirdzniecības vietās. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība, ir vai produkts ir reģistrēts Uztura bagātinātāju reģistrā. 

Pārtikas un Veterinārā dienesta mājaslapā atrodamajā Uztura bagātinātāju reģistrā var atrast detalizētu informāciju par uztura bagātinātāju:

 • sastāvu, uzturvērtību vai fizioloģisko ietekmi
 • ražotāju
 • izplatītāju
 • ieteicamo diennakts devu
 • marķējuma tekstu 
 • lietošanas instrukciju

Svarīgi! Nekādā gadījumā nedrīkst pirkt uztura bagātinātājus, kas nav reģistrēti Latvijas Uztura bagātinātāju reģistrā. Lai arī vizuāli produkts var izskatīties ticami, smaržot un garšot labi, par tā reālo sastāvu pircējam nav nekādas drošības. Šādi produkti var radīt kaitējumu tā lietotāja veselībai. 

Vai man šis uztura bagātinātājs ir vajadzīgs?

Lai arī pastāv uzskats, ka cilvēkam visas vajadzīgās uzturvielas ir jāsaņem tikai ēdot un dzerot parastu, veselīgu pārtiku, daudzi cilvēki izvēlas papildus lietot arī uztura bagātinātājus. Speciālisti atzīst, ka par ikvienu uztura bagātinātāja lietošanu allaž jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu aptiekā. Tādējādi cilvēks nesāks lietot neko lieku un neradīs nevajadzīgu slodzi aknām un savam organismam kopumā. Tikpat svarīgi arī apzināties - arī reģistrēti un droši uztura bagātinātāji nav derīgi un vajadzīgi jebkuram cilvēkam, jo katra organisms un veselības stāvoklis ir atšķirīgs. 

Noderīgi! 

 • Pat ja šķiet, ka uztura bagātinātājs varētu veiksmīgi papildināt saņemto uzturvielu daudzumu, pirms tā lietošanas ir ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu. 
 • Pilnīgu informāciju par Latvijā reģistrētiem medikamentiem var atrast Zāļu valsts aģentūras reģistrā
 • Detalizētu informāciju par uztura bagātinātāja sastāvu, ražotāju, izplatītāju, devām un citiem datiem var uzzināt Pārtikas un Veterinārā dienesta mājaslapā atrodamajā Uztura bagātinātāju reģistrā


Reklāmraksti