Vai ziemas laikā iespējams ietaupīt naudas līdzekļus?

Straujiem soļiem ir pienākusi ziema, tādēļ gan daba, gan mēs paši, pielāgojamies aukstajam laikam un īsajām dienām. Ķeramies ne tikai pie silto džemperu un jaku meklēšanas skapja tālākajā stūrī, bet arī domājam par to, kā lai veiksmīgi apvieno visus tēriņus, kas nāk līdzi ziemas sezonai – Ziemassvētki, brīvdienas, draugu un radu apciemošana – tā ir tikai daļa no izdevumiem. 

Teju ikviens ziemā pamana arī to, ka paaugstinās elektrības un apkures rēķini, jo biežāk izmantojam mākslīgo apgaismojumu, sildītājus, aktivitātes svaigā gaisā nereti iemainām pret ieritināšanos zem segas un filmu skatīšanos utt. 

Lai arī izdevumu ziemā ir daudz, gudri rīkojoties, joprojām ir iespējams ietaupīt! Ieskaties šajos ieteikumos, kas ļaus tev samazināt izdevumus ikdienā.

  • Gatavo maltīti mājās. Padomāsim, kādas ir pašu gatavota ēdiena priekšrocības? Pirmkārt, tu zini, kādas sastāvdaļas tajā izmanto, vari to pielāgot savai un ģimenes locekļu gaumei. Šāda maltīte arī būs lētāka, it īpaši, ja gatavo vairākiem cilvēkiem. 

Turklāt, ja mājās ir krāsns vai cepeškrāsns, tā izplatīs mājoklī ne tikai omulīgu siltumu, bet arī patīkamu aromātu. Iedomājies, kā smaržos māja, cepot kanēļa bulciņas! Mmmm…. Rudenī un ziemā īpaši ieteicams gatavot dažādus ēdienus no sezonas dārzeņiem un augļiem – ķirbjiem, kartupeļiem, burkāniem, bietēm, āboliem utt. Tirgū tos vari nopirkt par salīdzinoši zemu cenu, tādēļ ietaupījums būs ievērojams! Vai vēl labāk – ierīko dārziņu un izaudzē savus mīļākos dārzeņus pats! 

  • Nosiltini mājokli. Šajā gadījumā par siltināšanas apjomu un nepieciešamību jāizlemj pašam – ja dzīvoklis vai māja labi tur siltumu, un par tā zudumu iepriekš nav bijis jāsatraucas, jums ir paveicies, jo daudzos mājokļos Latvijā cilvēki sūdzas par aukstumu, kas telpās ienāk caur durvju un logu rāmju spraugām, zem palodzēm un citur. Siltināšana ir salīdzinoši apjomīgs, taču ļoti vērtīgs ieguldījums, kas atmaksāsies turpmākajos gados, jo mazāk naudas būs jātērē sildītāju darbināšanai un apkurei. 

Ja līdzekļus nepieciešamo siltināšanas materiālu un darbu veikšanai nav bijis iespējams iekrāt, laba alternatīva ir kredītlīnija, kuru pēc tam varēsi pakāpeniski atdot, ar skaidri noteiktām mēneša maksām. Savukārt pagaidu siltināšanai vari izmantot metāla apmales, kuras piestiprināt pie durvju un sētas durvju apakšmalas. Savukārt spraugas pie logiem var aiztaisīt ar silikonu, kurš nopērkams tūbiņās. Tiesa, ja vēlies gūt ievērojamas izmaiņas, ieteicams veikt nopietnākus siltināšanas darbus.

  • Izvēlies LED spuldzes. Ziemā dienas gaismu varam izbaudīt tikai dažas stundas, bet pārējā laikā nepieciešams izmantot mākslīgo apgaismojumu – galda, griestu, sienas lampas u.c. gaismekļus. Lai tumšajā laikā ietaupītu enerģiju, ieteicams izvēlēties LED spuldzes. 

Protams, arī šajā gadījumā tas sākotnēji būs lielāks ieguldījums, jo salīdzinājumā ar parastajām, LED spuldzes ir dārgākas. Taču tās ne tikai patērē par 20% mazāk elektroenerģijas, bet arī kalpo daudz, daudz ilgāk. Vēl viena alternatīva – Ziemassvētku laikā biežāk iededz sveces – tās mājoklī radīs patīkamu atmosfēru. Taču neaizmirsti par drošības noteikumu ievērošanu!

  • Ģērbies silti. Par to, kādai vajadzētu būt ideālajai gaisa temperatūrai mājoklī, cilvēku domas atšķiras. Citiem šķiet, ka labāk uzturēties telpā, kur var uzvilkt tikai plānu t-krekliņu un šortus, lai justos labi savukārt citi dod priekšroku vēsākai istabai, izvēloties biezāku apģērbu. Skatoties no efektivitātes perspektīvas, otrais variants ir prātīgāks, jo lētāk taču ir uzvilkt džemperi, siltas zeķes un bikses, nevis ieslēgt sildītāju, kas tērē elektrību, vai ne? 
  • Sildi telpas pareizi. Protams, mēdz gadīties, ka mājoklis ir tika vēss, ka pat divas jakas un vilnas zeķes nepalīdz, un ir nepieciešams ieslēgt sildītāju. Iemācies to izmantot pareizi. Telpai, kurā konkrētajā brīdī uzturies un esi iedarbinājis sildītāju, ir jāaiztaisa durvis, lai siltums neaizplūstu citur. Ņem vērā, ka šīs iekārtas ir paredzētas nelielu zonu apsildīšanai. 
  • Izmanto aizkarus un žalūzijas savā labā. Teju ikvienam no mums mājoklī logus klāj viena vai pat divas aizkaru kārtas, vai arī žalūzijas. Dienas laikā ir vērts attaisīt visus aizkarus un žalūzijas pilnībā vaļā, lai saules gaisma un siltums ieplūstu telpā. Tas ne tikai paaugstinās temperatūru telpā, bet arī uzlabos garastāvokli un sniegs enerģiju!


Reklāmraksti