Aicina apgūt restauratora profesiju 1

Mākslas akadēmijas Restaurācijas katedrai pirms diviem gadiem bija 15 gadu darba jubileja. Tai par godu tapa izstāde, kuru veiksmīgi atrādīja akadēmijas lielajā aulā, taču pagāja krietns laika sprīdis, lai, pateicoties Kultūrkapitāla fondam, to redzētu arī citās Latvijas vietās - pašlaik Valkas mākslas skolā.

Šo ekspozīciju sakārtoja ceļojošas izstādes formātā un pirmie to var aplūkot vidzemnieki. Pirmie skatītāji ārpus Rīgas bija Valmieras Valsts ģimnāzijā, kur nupat to apskatīja arī Valsts prezidents Valdis Zatlers. Nākamais pieturas punkts ir Valka, bet pēc tam būs Cēsis, Madona un citu novadu pilsētas, kuras izteiks vēlmi to parādīt saviem cilvēkiem. Izstādē ir arīdzan strencēnietes Lienes Opmanes un valcēnietes Elīnas Palmas darbi, kura pašlaik turpina studijas maģistratūras programmā.

Restauratora uniforma - balts halātiņšEkspozīcijā lakoniskā veidā un koncentrēti ir parādīts, kas ir restauratora profesija un ar kādām problēmām viņam visbiežāk jāsaskaras. "Apskatot izstādi, cilvēkam rodas apjausma, ko nevajadzētu darīt pašam, lai lietu nesabojātu un kas jāuztic profesionālam restauratoram," skaidro projekta kuratore Inga Meldere. Valkā izstādi iekārtot palīdzēja Evita Melbārde, L. Opmane un Ieva Poriete.Ekspozīciju papildina īpaši balti halātiņi, kas ir šās profesijas cilvēku "uniforma". Katram darbam klāt ir paskaidrojumi, kas un kālab tajā restaurēts. Tur apskatāmas gan fotogrāfijas, gan gleznojumi, kas sastrādāti nodaļas pastāvēšanas 15 gadu laikā. Tie ir studentu spilgtākie darbi, kas pirms tam pamatīgi vētīti.

Attīra gadsimtu uzslāņojumusLīdztekus tiešajam restauratora darbam studentus māca pareizi kopēt. Viens stends ir veltīts tikai tam. Ekspozīcijā ir arī interaktīvi elementi, piemēram, ikviens var pabungāt pa pārgruntētu audeklu un sajust, ko ļaunu tas gleznai nodara.Mākslas skolas direktore Maruta Stabulniece uzskata, ka šajā izstādē skolēniem redzama ļoti vērtīga informācija. "Es ļoti šaubos, vai viņiem kādreiz būs iespēja tik detalizēti redzēt restaurācijas procesu. Mēs daudz mācāmies par meistardarbiem, un te labi redzam, kā no darba attīra gadsimteņu uzslāņojumus un arī autora radošās mokas," skaidro mākslas pedagoģe.Visnotaļ interesanti ir darbus aplūkot caur rentgenu. Tur redzams, kā autors ir meklējis īsto kompozīciju.Šī izstāde mākslas skolā ienes ko jaunu un nebijušu, turklāt radošu gaisotni, un tas rada emocionālu pacēlumu. Mākslas akadēmijas studentes smej, ka ir laiks vēl kādam valcēnietim apgūt restauratora profesiju, jo īpaši zēniem, kuriem dažās nodaļās mēdz būt atlaides zināšanās.

Komentāri 1

interesents

Īsti nesapratu, kur šī izstāde Valkā ir apskatāma? - Mākslas skolā? un kādā darba laikā. Raksta, bet galveno neuzraksta=)

pirms 13 gadiem, 2008.02.27 08:52

Izglītība