Augstskolas Smiltenes filiālei – pieci gadi

Smiltenietis Jānis Sīklēns (55 gadi) šogad absolvēs Baltijas Starptautiskās akadēmijas (BSA) Smiltenes filiāli. "Paldies Dievam, ka Smiltenē tāda ir. Citādi nebūtu gājis studēt, jo negribu braukāt," atklāj akciju sabiedrības "8CBR" elektroinženieris, kurš studē uzņēmējdarbību, lai savu dzīvi padarītu daudzveidīgāku.

 

Aizvadītajā piektdienā Jānis Sīklēns, citi studiju biedri, absolventi un pasniedzēji satikās Smiltenē konferencē, lai atskatītos uz BSA Smiltenes filiāles darbības pieciem gadiem.Pērn pirmajā izlaidumā filiāli absolvēja 170 studenti, galvenokārt vidzemnieki.

BSA ir septiņas filiāles, bet tikai viena no tām atrodas Vidzemē, turklāt mazpilsētā, proti, Smiltenē.

 

BSA Smiltenes filiāles direktore Ilze Vergina ievērojusi tendenci, - studēt vēlas arvien jaunāki cilvēki, pat tūlīt pēc vidusskolas sola. Ne viens vien atzīst, ka studijas pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai izmaksā lētāk.

 

"Pats svarīgākais ir tas, ka mūsu studenti pēc augstskolas beigšanas ar savām ģimenēm paliek dzīvot un strādāt tepat, Vidzemē, - Smiltenē, Cēsīs, Valmierā vai citur, un nepārceļas uz Rīgu vai citām lielajām pilsētām," ir gandarīta I. Vergina.

 

Augstskolu filiāles mazpilsētā ir viena no iespējām, kā noturēt jauniešus dzimtajā pusē, uzsver Smiltenes pilsētas domes Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Andris Lapiņš. Izstrādājot Smiltenes pilsētas attīstības programmu, nesen atklājās drūma tendence, - savu nākotni ar Smilteni saista ļoti maz skolu absolventu.

 

Smiltenē šobrīd iespēju iegūt augstāko izglītību piedāvā tikai BSA studiju programmās "Tiesību zinātne" un "Uzņēmējdarbība". Blakus pilsētai, Smiltenes pagasta Kalnamuižā, uz Smiltenes tehnikuma bāzes filiāli atvērusi augstskola "Attīstība", sagatavojot sociālos darbiniekus. Jaunajā mācību gadā studentus turpat tehnikumā atvērtajā filiālē uzņems Latvijas Lauksaimniecības akadēmija programmās "Ēdināšanas serviss" un "Viesnīcu serviss". Iespējas iegūt augstāko izglītību rajonā ir arī Valkā, kur atvērta Latvijas Universitātes filiāle, piedāvājot apgūt programmas vadības zinībās, pedagoģijā un māszinībās.

 

A. Lapiņš domā, ka augstskolu filiālēm vajadzētu piedāvāt padziļināti apgūt tās nozares, uz kurām specializējas Smiltene un apkārtējā teritorija. "Būtu labi, ja Smiltenē varētu padziļināti studiju līmenī apgūt arī ceļu būvi un visu, kas saistās ar koku, - mežu apsaimniekošanu, kokapstrādi un tamlīdzīgi. Pagaidām tā ir brīva niša," viņš secina.

 

Pašvaldības speciālists rosina BSA papildināt studiju piedāvājumu ar jaunām programmām, piemēram, datordizainu, jo šī specialitāte ļautu cilvēkiem strādāt, piemēram, Rīgā, bet dzīvot Smiltenē.

 

BSA rektors Arkādijs Vocišs "Ziemeļlatvijai" atzīst, ka nākotnē Smiltenes filiālē noteikti vajadzēs attīstīt vēl kādu no augstskolas piedāvātajām vairāk nekā 20 studiju programmām papildu jau esošajām. Smiltenes filiālei viņš prognozē labu nākotni.

 

"Jaunajā augstskolu likuma projektā paredzēts visu mācību procesu realizēt valsts valodā ar atsevišķiem izņēmumiem. Smiltenes filiālei ir ļoti liela priekšrocība, jo tajā ir tikai latviešu plūsma. Nekas sevišķi nebūs jāpārkārto. Liels paldies arī Smiltenes filiāles direktorei Ilzei Verginai. Viņa ļoti veiksmīgi un aktīvi vada filiāli," saka A. Vocišs.

Izglītība