Bilskas pamatskolā saruna par Miķeļdienu un ne tikai

Ieejot Bilskas pamatskolā, šķiet, ka nule te viesojies pats rudentiņš, lai bērniem ar savām dāvanām apliecinātu, ka tiešām ir bagāts vīrs.

Paverot durvis uz telpu, kur mācās 2. klases audzēkņi, uzreiz redzams ziediem un dažādiem dārzeņiem noklāts galds. Vēl vesels klāsts burkānu gaida kastītēs, kad arī tiem tiks gods papildināt kādu kompozīciju.

Pasākumi, kas paliek atmiņāSkolas direktore Mārīte Jansone stāsta, ka rīt tāda aina būs redzama visā mācību iestādē, jo tad tiks atklāta Miķeļdienas izstāde, kuras ekspozīciju veidos interesantu formu dārzeņi. Otrklasnieki apliecina, ka visu atnesto ir paši izaudzējuši. Starp sarūpētajiem dārzeņiem netrūkst īstu savdabju, kuru formas rosina fantāziju. M. Jansone piebilst, ka ar to vēl Miķeļdienas pasākumi nebeidzas. "9. klases auzdēkņi aiz skolas veido trasi ar kontrolpunktiem un trases veicēji katrā no tiem saņem kādu uzdevumu.

Iepriekšējos gados dabā bija jāatrod kāda lieta vai arī jāpagaršo dažādi ievārījumi un jāpasaka, no kādām ogām katrs izvārīts," stāsta M. Jansone. Pēc viņas domām, šādi un līdzīgi pasākumi bērniem liek iemīlēt savu pirmo skolu un ilgi to atcerēties.

Skolēnu skaits sarucisKāds būs turpmākais mācību iestādes liktenis, to gan skolas direktore nevar konkrēti pateikt. Šogad pamatskolā mācās 72 bērni, par pieciem mazāk kā pērn. Vērtējot pēc audzēkņu skaita, Bilskas pamatskola ir pati mazākā Smiltenes novadā.

"Mums bija skaitliski liela 9. klase. Tās beidzēji aizgāja, bet klāt pienāca mazāk. Nākotne ir mazliet cerīgāka. Pašā Bilskā 1. klasei gatavojas 25 pirmsskolas vecuma bērni, bet Birzuļos 19. Nākamgad krituma nebūs, mācīsies tikpat daudz bērnu, cik šogad. Cik esam ar viņiem par šo tēmu runājuši, lielākajai daļai skolēnu grūti iedomāties citur savu pirmo skolu," saka direktore.

M. Jansone atceras, ka vēl 1995. gadā, kad viņa sāka strādāt skolā, tajā mācījās 186 bērni. Direktore cer, ka pamatskola Bilskā paliks arī turpmāk, jo tās sakārtošanā mācību gadam ir ieguldīti ievērojami līdzekļi. Par Eiropas Savienības naudu ēkai ir veikta siltināšana un nomainīti logi.

"1. septembrī mums visiem bija prieks, cik tagad skaista izskatās skola. Tādā ēkā būs patīkami sagaidīt Latvijas valsts svētkus novembrī, jo tad gaidāms arī svinīgs brīdis pie mums. Notiks skolas karoga iesvētīšana," atklāj M. Jansone un izstāsta karoga tapšanas vēsturi.

Skolotājs strādā visādos apstākļosKarogam metus un skices skolas kolektīvs veidojis apmēram trīs gadus, cenšoties atrast visatbilstošāko zīmējumu. Pērn izlaidumā devītklasnieki kā karoga sponsori to uzdāvināja skolai.

Karogā attēloti trīs ceļi, kas saplūst kopā pie liela ozola, ko ietver uzlecoša saule. Direktore skaidro, ka trīs ceļi nozīmē trīs mazas skoliņas, no kurām savulaik izveidojusies Bilskas pamatskola. Tās pastāvēšanu skolēni nolēmuši salīdzināt ar ozola stiprumu.

Mūsu saruna notiek dažas dienas pirms Skolotāju dienas, tādēļ vēlos uzzināt, ar kādām domām Bilskas pedagogi sagaida savus profesionālos svētkus, jo nav noslēpums, ka viņu atbildīgais darbs valstī joprojām netiek pilnībā novērtēts, par to liecina valdībā kārtējās runas par pedagogu algu samazināšanu.

"Mūsu profesijā visu laiku mainās darba samaksa. Te to palielina, te samazina. Tomēr skolotājs ir tas cilvēks, kas vienmēr un visos apstākļos veic savu pienākumu," apliecina M. Jansone.

Bērni, izvēloties simbolu karogā, nav kļūdījušies. Bilskas pedagogu apņēmībā un darbā jaušams ozola stiprums.

Izglītība