"Ceļinieku" ikdiena - darbīga, brīžiem ļoti smaga

12.jūnijā profesionālās kvalifikācijas praksi aizstāvēja nākamie "ceļinieki". Jaunieši guvuši bagātu pieredzi dažādos Latvijas un ārzemju uzņēmumos. Vairākums prakses vietās uzaicināti palikt pastāvīgā darbā. Lielākā daļa jau nokārtojuši arī eksāmenu B, C, E un G kategoriju celtniecības un ceļu būves mašīnu vadītāja apliecību iegūšanai. Tikai nav bijis laika izņemt tiesības. Tāda ir "ceļinieku" ikdiena - darbīga, brīžiem ļoti smaga, bet tikai viņi vien zina, kāds tas ir gandarījums, apzinoties, ka mūsu Latvijai ir par vienu skaistu ceļu vai tiltu vairāk! Un šī ceļa un tilta būvēšanā ielikts viņu darbs, sapņi un cerības.

Arī Smiltenes tehnikuma skolotājiem ir gandarījums dzirdēt par saviem audzēkņiem tik daudz uzņēmēju - jauniešu prakses vadītāju pozitīvu atsauksmju. 4.b transporta kursa audzēknis Edgars Kalniņš, kurš bija praksē SIA “Ošukalns”, maijā izpelnījās mēneša labākā darbinieka titulu.

Lielākā daļa jaunekļu prakses laikā guvuši apstiprinājumu, ka izvēlējušies savu īsto profesiju, darbu, kas no sirds patīk. Jaunieši neslēpj - reizēm darba diena beidzas divos naktī, bet no rīta astoņos jau atkal jābūt darbā. Taču šīs profesijas pārstāvjiem bezdarbnieku rindās nevajadzēs stāties un arī par atalgojumu nebūs iemesla žēloties.

Puiši, kuri vēlas nākotnē ieņemt augstākus amatus un strādāt atbildīgākus darbus, turpinās mācības koledžās vai augstskolās.

Jānis Šteins prakses laikā strādāja uzņēmumā “We build parks”, kas projektē un būvē atpūtas parkus. Pēc tehnikuma beigšanas Jānis turpinās darbu “We build parks”. Vasarā viņš kā šā uzņēmuma pārstāvis dosies veikt kādu pasūtījumu Austrijā. Pēc tam puisi gaida objekts tepat Latvijā – Aucē, tad - pasūtījums Lietuvā.

“Darbs nav viegls, bet manējais!”

“Darbs nav viegls, bet – manējais,” pēc prakses SIA “Binders” atzīst nākamais celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķis Raivis Apse. Viņa dzīves aicinājums ir darbs ar tehniku. Raivis, tāpat kā citi tehnikuma audzēkņi, saka lielu paldies uzņēmumam “Binders”, kura darbinieki bijuši ļoti pretimnākoši, visu paskaidrojuši, ja vajadzējis – palīdzējuši.

Ja strādā ar visaugstāko atbildības sajūtu, tad pie atbildīgāku darbu veikšanas var tikt jau prakses laikā. Tāda ir nākamā celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa Toma Karpova pieredze. Toms prakses beigās jau strādāja SIA “Binders” ofisā un piedalījās defektu aktu analizēšanā.

Nauris Vāveris profesionālās kvalifikācijas prakses laikā strādāja SIA “STATS serviss” Rīgā. Uzņēmums iznomā celtniecības un ceļu būves tehniku, piedāvājot arī operatora pakalpojumus. “Prakses laikā bija iespēja iepazīties ar ļoti dažāda veida tehniku. Veicu arī tehniskās apkopes. Vislielākais izaicinājums bija braukt ar vēl neiepazītām būvniecības mašīnām pa Rīgu. Taču tas deva labu psiholoģisko rūdījumu, iemācījos labāk izjust tehniku.” Pēc tehnikuma beigšanas Nauris paliks strādāt SIA “STATS serviss”. “Pēc kāda laika, iespējams, papildināšu zināšanas koledžā vai augstskolā.”

Jāsāk ar pirmo pakāpienu!

“Lai kļūtu par labu inženieri vai ieņemtu citu atbildīgu amatu, ir jāsāk ar pirmo pakāpienu. Citādi diez vai iespējams saprast savus padotos un pilnībā pārzināt izvēlēto nozari,” uzskata Niklāvs Ādams Pētersons, kurš brīvlaiku pēc profesionālās kvalifikācijas prakses pirmās daļas a/s “Ceļu pārvaldē” izmantoja, lai ar “Erasmus+” projektu atbalstu gūtu jaunu pieredzi kādā Itālijas ceļu būves uzņēmumā. Niklāva godprātīgo darbu un līdera dotības ātri pamanīja un novērtēja gan Latvijā, gan Itālijā. Jaunietim izteikti vairāki finansiāli izdevīgi darba piedāvājumi, taču Niklāvs Ādams pēc tehnikuma beigšanas mācīsies, lai piepildītu savus lielākos sapņus.

Prakses laiks kā dažas dienas paskrējis arī nākamajam “ceļiniekam” Sandim Botckim. Viņš strādāja SIA “8 CBR”. Piedalījās skrejceļa rekonstrukcijā Viļņas lidostā, vairāku tiltu rekonstrukcijā tepat Latvijā. Sandis kopā ar Niklāvu Ādamu šopavasar pārstāvēja skolu nacionālajā jauno profesionāļu konkursā “SkillsLatvia 2018”, nominācijā – “Smago spēkratu remonts un apkope”. Niklāvs mājās atgriezās ar 7.vietu, Sandis – ar 5. vietu Latvijā.

SIA “8 CBR” bija arī prakses vieta nākamajam “ceļiniekam” Linardam Naprim. Viņa darba ikdiena galvenokārt pagāja, atjaunot Gaujas tilta uz autoceļa Jaunpiebalga – Jēči. Pēc skolas beigšanas Linards turpinās iesāktos darbus “8CBR”. “Mans aicinājums ir tiltu būvēšana,” pārliecinājies Linards. “Būvēt tiltus ir grūtāk, nekā strādāt uz ceļiem, bet šis darbs dod lielāku rūdījumu un pēc padarītā – divkāršu gandarījumu.”

Katrs pienākums kā jauns izaicinājums

Ēriks Solzemnieks prakses laikā strādāja a/s “Ceļu pārvalde”, kur  iesaistījās bruģēšanas darbos, ietvju rekonstrukcijā, asfaltēšanā, asfalta frēzēšanā, vinčošanā un apkārtnes apzaļumošanā. Ērikam bija iespēja piedalīties arī smago automobiļu riepu protektoru padziļināšanā, metināšanas darbos, ratu pievilkšanā ar dinamometrisko atslēgu. Viņš pildīja šofera pienākumus, kā arī veda uz tehniskajām apskatēm automašīnas. A/s “Ceļu pārvalde” jaunieti pēc skolas beigšanas uzaicinājusi pastāvīgā darbā.

4.a transporta audzēkņa Dzintara Daļecka prakses vieta - SIA “Vecpiebalgas kompānija”. “Pēc tehnikuma beigšanas vēlos pieņemt lielākus dzīves izaicinājumus, tāpēc mācīšos,” saka Dzintars. “Jo atbildīgāks darbs, jo vairāk zināšanu nepieciešams.”

Renārs Pelšs no 4.a transporta kursa strādāja Smiltenes uzņēmumā – kravas automašīnu servisa un rezerves daļu tirdzniecības centrā SIA “Dzērves nami”. “Nodarbojos ar motoru tehnisko apkopi un remontu. Darbs nebija grūts, bet atbildīgs. Strādāju no plkst.8.00 līdz plkst. 17.00. Uzskatu, ka jauniešiem, kuriem interesē tehnika, serviss ir ļoti laba prakses vieta.”

“Ceļinieku” zināšanas noder daudzās jomās

Dins Zagorskis prakses laikā strādāja Alūksnē, VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”. “Laboju asfalta segumus, nodarbojos ar izskalojumu novēršanu, strādājām ar auksto remontasfaltu. Priecājos, ka visas skolā iegūtās teorētiskās zināšanas varēju nostiprināt praktiskajā darbā.”

“Prakses laiks bija ļoti interesants. Varēju pārbaudīt savu varēšanu visdažādākās jomās,” atzīst arī nākamais “ceļinieks” Kristaps Priževoits, kura prakses vieta bija mežizstrādes uzņēmums SIA “Grantiņi 1”. “Frēzēju augsni, piedalījos jaunaudžu stādīšanā, celmu rakšanā u.tt. Strādāju ar meža tehniku, bija iespēja izmantot visas skolā iegūtās zināšanas.”

Puiši prakses laikā piedzīvojuši arī dažādas nestandarta situācijas. Tas tikai kārtējo reizi apliecinājis, ka jāmācās būs visu mūžu… 


Izglītība