Kursi par lietišķo etiķeti un galda kultūru

14.jūnijā Smiltenes tehnikuma mācību restorānā notika seminārs "Lietišķā etiķete un galda kultūra" Nacionālo bruņotu spēku (NBS) Instruktoru skolas Augstākā instruktora kursa audzēkņiem. Smiltenes tehnikuma skolotāji savās zināšanās ar NBS Instruktoru skolas kursantiem dalās jau daudzus gadus, bet skolas mācību restorānā šāds seminārs notika pirmoreiz. Kursantiem šis pasākums bija īpašs arī ar  to, ka tā noslēgumā notika vairoga aizstāvēšana un pēc tam audzēkņi saņēma izglītības kvalifikācijas nozīmītes.

Vairākiem ciemiņiem tā bija patīkama atgriešanās skolā, kur gūta vērtīga pieredze, tikai - citā statusā...

Viesus uzņēma un semināru vadīja skolotāja Elizabete Pudāne sadarbībā ar seržanti, NBS Instruktoru skolas skolotāju un Smiltenes tehnikuma mājturības specialitātes absolventi Inetu Lāci. Ciemiņus apkalpoja un cienastu gatavoja 4.ēdināšanas pakalpojumu kursa audzēkņi skolotājas Vitas Auderes vadībā.

“Dzīve bez svētkiem ir kā tāls ceļojums bez viesnīcas. Tāpēc, beidzot kursus, aizstāvot savu vairogu un saņemot augstākā instruktora kvalifikācijas zīmi, vēlējāmies jums sagādāt nelielus svētkus, par kuriem parūpējušies Smiltenes tehnikuma audzēkņi un skolotāji,” kursantus uzrunāja seržante, NBS Instruktoru skolas skolotāja Ineta Lāce.

4.ēdināšanas pakalpojumu kursa audzēkņi, kā vienmēr, uzņemot viesus, strādāja divās komandās. Vieni skolas virtuvē rūpējās par to, lai viesus gardi pacienātu. Otri iejutās viesmīļu lomā un prezentēja kursabiedru pagatavotos ēdienus.

Vairāki NBS kursanti nesen atgriezās, papildinājuši zināšanas Ukrainā. Viņiem par godu uzstājās ukraiņu dziedātāja Verkas Serdjučkas latviskais “dubultnieks” - skolas jauno talantu konkursa dalībnieks, Mārcis Petrauskis, kurš Smiltenes tehnikumā mācās par veterinārārsta asistentu.

                                                                                                                                                           Kā pie savējiem…

“Šajā skolā vienmēr atgriežos ar ļoti patīkamām izjūtām. Kā pie savējiem, kā vietā, kur zini, ko vari gaidīt,” saka seržante Ineta Lāce. “Smiltenes tehnikuma mājturības specialitātē ieguvu daudz vērtīgu, dzīvē noderīgu zināšanu. Elizabete Pudāne un Vita Audere bija arī manas skolotājas. Pēc tehnikuma beigšanas Latvijas universitātē izmācījos par mājturības skolotāju. Tad dzīve saveda kopā ar Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolu un darba pienākumi - kursi par lietišķo etiķeti un galda kultūru atkal atveda uz Smiltenes tehnikumu. Grūti pat salīdzināt, kā viss notika pirmajos gados un tagad. Agrāk kursus organizējām kādreizējā firsta pārvaldnieka mājas mazajā banketu zālītē. Pēc tam – nedaudz lielākā firsta zālē. Ienākot Smiltenes tehnikuma mācību restorānā, jūtos kā vienā no Rīgas labākajiem restorāniem.”

Augstākā instruktora kursa seržants Ilmārs Veide atceras 2007. gada vasaru, kad pats kā Augstākā instruktoru kursa kursants Smiltenes tehnikumā apmeklējis kursus par lietišķo etiķeti un galda kultūru. “Patiess prieks, ka skola tā augusi un skolotāji var dalīties savās zināšanās un pieredzē ne vien ar saviem audzēkņiem, bet arī ciemiņiem no Cēsīm, Valmieras un citām pilsētām un skolām.”

Smiltenes tehnikuma mācību restorānu pirmoreiz greznoja Augstākā instruktora kursa standarts. Saskaņā ar kursa reglamentu, kursanti to ņem līdzi uz visām nodarbībām un kursu noslēgumā atdod NBS Instruktoru skolai, pretī saņemot Augstākā instruktora kursa kvalifikācijas nozīmītes. Sākot mācīties, audzēkņi gatavo vairogus - tie simbolizē viņu sapņus un mērķus, kurus kursu laikā iecerēts sasniegt. Kursu noslēgumā tie jāaizstāv, jo ne jau mērķis mūs padara laimīgus, bet grūtības, uz kurām atskatāmies, kam esam izgājuši cauri, lai šo mērķi sasniegtu. Būtiski, lai esi gatavs nepadoties un tikt līdz savam mērķim.

Abpusējs gandarījums

Pasākuma ietvaros tika pārbaudītas kursantu zināšanas par galda kultūru un etiķeti. Dažiem vajadzēja, izmantojot doto ēdienkarti, saklāt galdu. Citiem zināt, kā galda instrumentus novieto maltītes laikā un beigās. Viens no uzdevumiem - komentēt, kas konkrētajā galda klājumā pareizi, kas - nepareizi utt.

Seržante Ineta Lāce katram audzēknim kopā ar veicamo uzdevumu bija sagatavojusi asprātīgu un vienlaikus iedrošinošu domugraudu, kas stiprināja sadarbību neformālā gaisotnē.

Lūk, daži no tiem:

Ja nezini, ko gribi, dabūsi to, kas paliks pāri.

Necenties labot pagātni! Labāk ieliec visus spēkus, lai nesabojātu nākotni!

Dzīvei nav lietošanas pamācības.

Dzīve ir kā saldējums. Baudi to, kamēr nav izkusis!

 “Smiltenes tehnikuma audzēkņiem piedalīšanās šajā pasākumā deva iespēju pilnveidot profesionālās iemaņas un komunikatīvās prasmes, iepazīties tuvāk ar NBS Instruktoru skolas tradīcijām, kā arī piedzīvot gandarījumu par darbu komandā,” atzīst skolotāja Elizabete Pudāne.

Nākamie ēdināšanas pakalpojumu speciālisti, uzņemot viesus, bija mazliet apmulsuši – nav joka lieta, ja savs darbs jāprezentē turpat divdesmit NBS formās tērptiem vīriem… Taču jaunieši sev dotos uzdevumus izpildīja godam. Kursanti slavēja gan garšīgos ēdienus, gan tehnikumiešu viesmīlību un latviešu Verkas Serdjučkas drosmi un talantu.

Paldies visiem, kuri bija kopā ar NBS Instruktoru skolas audzēkņiem viņiem nozīmīgajā dienā! 


Izglītība