Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Labs meistars no debesīm nekrīt

"Amats ir pamats. Jo vairāk pratīsim un zināsim, jo bagātāki būsim. Latvija var kļūt par labklājības zemi, ja tajā būs daudz meistaru, labu sava aroda meistaru,” pateicoties uzņēmējiem un prakšu vadītājiem par veiksmīgo sadarbību, saka Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālās struktūrvienības metodiķe un karjeras konsultante Astrīda Bētere.

Ne katrs uzņēmējs ir gatavs pieņemt savā uzņēmumā profesionālās kvalifikācijas praksē audzēkņus ar veselības problēmām. Taču tieši prakses laikā apgūtās un nostiprinātās profesionālās iemaņas bieži ir galvenais priekšnoteikums, lai viņi pēc skolas beigšanas atrastu savu vietu darba tirgū. Nereti uzņēmēju un skolas audzēkņu sadarbība prakses laika sadarbība ir sākums darba attiecībām, kas turpinās arī pēc izlaiduma.

“Laiks baltu galdautu klāt!”

Pateicībā par doto iespēju Alsviķu struktūrvienības audzēkņi uzņēmējiem un prakšu vadītājiem 9. jūnijā bija sarūpējuši muzikālu priekšnesumu “Laiks baltu galdautu klāt,” kas tapa vairāku mēnešu garumā, cītīgi gatavojoties profesionāli izglītojošo skolu lielākajam kultūras pasākumam “Radi, rādi, raidi!” Priekšnesums bija struktūrvienības audzēkņu veltījums Latvijai un vienlaikus arī aicinājums uz brīdi apstāties un izjust balto domu spēku, kas palīdz atdzimt ikvienam cilvēkam. Jaunieši uz skatuves simboliski cēla māju, klāja galdu ar rudzu maizīti centrā, atgādinot par to, ka dzīves lielākās vērtības meklējamas ģimenē, mierā, saticībā, mīlestībā vienam pret otru. Kopīgā darbā un cieņā pret mūsu tautas tradīcijām un bagāto kultūras mantojumu.

“Tava sirds ir tavas mājas, ārā tevi neizdzīt. Katrā tunelī ir gaisma, tikai jāprot saskatīt! Tava sirds ir tavas mājas. Dzīvo tā un esi brīvs! Viss, kam jānotiek, reiz notiks. Viss, kas labs, ir mūžam dzīvs,”  G. Rača vārdiem dziedāja audzēkņi, ar šo un citiem priekšnesumiem sagādājot patiesu prieku ikvienam klātesošajam.

Latvijas sabiedrība pret cilvēkiem ar nopietnām veselības problēmām joprojām izturas distancēti. Atbilstoši Eiropas Savienības prasībām nodrošinātās īpašās uzbrauktuves pie ēkām vēl negarantē, ka šiem cilvēkiem visur laipni atvērs arī durvis. Taču labā ziņa ir tā, ka, lai arī lēni, bet pozitīvās pārmaiņas notiek. Kā Alsviķu struktūrvienības audzēkņi atzina pasākumā uzņēmējiem: “Ja kādas durvis aizveras, tad būs citas, kas atvērsies.”

 “Paldies ikvienam, kurš palīdz skolas audzēkņiem šajā dzīvē justies kādam vajadzīgiem! Ne visu šajā dzīvē var izvērtēt materiāli. Reizēm daudz lielāku gandarījumu sagādā apziņa, ka vari kādam palīdzēt! Mēs visi esam viens otram ļoti vajadzīgi. Ne vienmēr svarīgākās ir formulas un definīcijas. Svarīgākā ir dzīves skola,” skolas audzēkņus un ciemiņus uzrunāja direktors Andris Miezītis.

                                        Uzņēmēja ar pedagoga talantu

Uzņēmēji pasākuma laikā dalījās pieredzē, kas gūta, sadarbojoties ar Alsviķu struktūrvienības audzēkņiem profesionālās kvalifikācijas prakses laikā. “Pirmajā brīdī biju mazliet sabijusies,” atzīst šūšanas darbnīcas vadītāja Sana Raipale no Apes. Taču strādājot atklājās, ka katram no audzēkņiem ir kāds īpašs talants.“Ja man būtu liels pasūtījums, zinu, ka ikvienam no šiem jauniešiem, kas bija pie manis praksē, varētu piezvanīt un viņi nāktu. Bija jau arī “melnās dienas”, kurās es dusmojos uz viņiem, viņi – uz mani. Bet prakses beigās jutāmies kā ģimene. Prieks, ka jaunieši strādājot ne vien guva bagātu praktisko pieredzi, bet arī saprata, ka par profesionālo izaugsmi jādomā visa mūža garumā.  

“Aizejot praksē, audzēkņiem galvenokārt ir tikai  teorētiskās zināšanas. Tāpēc no sirds priecājos par katru viņiem dāvāto iespēju apgūt kaut ko jaunu ārpus mācību programmas,” saka skolas ilggadējā, pieredzes bagātā šuvēju skolotāja Velga  Vimba. “Ir tik daudz lietu, ko viņi apgūst tieši prakses laikā! Sana ar mūsu skolas audzēkņiem prata fantastiski  sadarboties! Viņai ir pedagoga talants!“

Alsviķu struktūrvienībā jau sākusies jauno audzēkņu uzņemšana. Nākamajā mācību gadā šuvējus apmācīs Jauniešu garantijas programmas ietvaros. Mācību ilgums – gads.

                                               Paldies arī audzēkņiem!

Vairāk nekā desmit gadus uzticams skolas sadarbības partneris bijis sociālās aprūpes centrs “Alūksne”. “Par Alsviķu struktūrvienības audzēkņiem varam teikt tikai tos labākos vārdus,” atzina gan centra vadītāja Rasma Muceniece, gan viņas  vietniece saimnieciskajā darbā Baiba Meistere. “ Teorētiskās zināšanas ir viens, bet dzīvē bieži viss notiek citādāk. Tāpēc tieši to apgūt vissvarīgāk.  Arī mums bija grūtākas dienas, tomēr saulaino - vairāk. Alsviķu struktūrvienības audzēkņi ir ļoti atsaucīgi, atvērti visam jaunajam un dzīvespriecīgi. Viņi mūsu kolektīvā ienesa tādu dzīvesprieku! Paldies par to!”

“Skola sagatavo patiešām labus jaunos speciālistus,” uzskata arī Alsviķu pirmskolas izglītības iestāde “Saulīte”  vadītāja Evija Kubulniece,  pie kuras praksē gāja nākamie aprūpētāji un pavāri. Bērnudārza vadītāja ļoti novērtē to, ka audzēkņi nākuši uz darbu ar smaidu, vienmēr pozitīvi noskaņoti, kas īpaši būtiski saskarsmē ar bērniem.

Aprūpētājs ir Latvijas darba tirgū ļoti pieprasīta profesija, kura ne mirkli nepazūd no darba sludinājumiem. Audzēkņi, kas apguvuši šo profesiju, var strādāt slimnīcā, bērnudārzā, pansionātos, dienas un sociālajos centros. Lai kļūtu par aprūpētāju, jāmācās trīs gadus.

                                          Galdniecībā jaunietes

Pasākuma laikā arī paši struktūrvienības audzēkņi klātesošajiem pastāstīja, kurās jomās savā darbā jutušies noderīgi visvairāk, kā viņi vērtē sadarbību ar uzņēmējiem. Interesants izvērtās nākamo galdnieču un Evitas Lepikas un Kristas Upenieces stāstītais par to, kā abām gājis praksē pie uzņēmējiem Jāņa Zeltiņa un Kristapa Kaulakana. Abas jaunietes ir ļoti pateicīgas par uzticēšanos, meistaru sniegtajiem padomiem un doto iespēju strādāt ar galdniecības iekārtām. Jāņa Zeltiņa uzņēmumā top greznas masīvkoka mēbeles, bet Kristapa Kaulakana “Wood studio” izgatavo skaistas koka rotaļlietas, spēles, oriģinālus koka suvenīrus ar personalizētu apdruku. Ar viņa gādību tapusi arī skaistā koka grāmata, ko Alsviķu struktūrvienības pārstāvji uzdāvināja Smiltenes tehnikumam 95 gadu jubilejā, kā arī gaumīgie magnētiņi ar skolas simbolu - pūcīti, kas tagad priecē ikviena sirdi, kam skola pasākumā teica paldies par sadarbību.

“Atzīšos – sākumā jau bija mazliet bail laist pie galdniecības iekārtām meiteni. Bet drīz vien sapratu, ka Kristai var pilnībā uzticēties. Pati visu darīja, ja kaut ko nezināja, nekautrējās prasīt padomu,” stāsta Jānis Zeltiņš. Arī Kristaps Kaulakalns par sadarbību ar Evitu teica tikai tos labākos vārdus.

Paldies SIA “Marienburga” ražošanas direktoram Renāram Jēkabsonam – arī viņš bagātīgi dalījās aroda zināšanās ar Alsviķu struktūrvienības nākamajiem galdniekiem!

Savās pārdomās par sadarbību ar skolas audzēkņiem dalījās arī ilggadējais nākamo galdnieku skolotājs Raitis Ramanis, kurš atzina, ka īpaši liels izaicinājums bijis strādāt ar jauniešu garantijas programmas audzēkņiem, kuriem profesionālās zināšanas jāpaspēj iedot gada laikā. “Tas, ko viņi apgūst šeit, skolā, ir pamats. Šīs prasmes vajadzēs izmantot un pilnveidot visu turpmāko mūžu.”

Skolotājiem darba netrūks arī nākamajā mācību gadā. Alsviķu struktūrvienība tuvākajā apkārtnē ir vienīgā skola, kas piedāvā apgūt šo vienu skaistākajiem arodiem.

                                              Atbalsts, kas tik būtisks…

“Paldies pedagogiem, kas bija audzēkņiem blakus visu skolas laiku, jo viņi ir īsti sava amata pratēji,” teica Astrīda Bētere, pateicoties ikvienam skolas kolektīva darbiniekam, kurš atbalstīja audzēkņus, lai viņi apgūtu savas izvēlētās profesijas.

Nākamo pavāru un pavāru palīgu skolotāja Astrīda Melece Alsviķu struktūrvienībā strādā jau 20 gadus. Kad viņa ar audzēkņiem aktīvi darbojas virtuvē, smaržo viss ēkas pirmais stāvs. Arī šī skolotāja, sazinoties ar audzēkņu prakšu vadītājiem, par savējiem nedzirdējusi nevienu sliktu atsauksmi. To, ka skolā strādā patiešām talantīgi sava izvēlētā aroda meistari, apliecināja arī skaistais un garšīgais cienasts, ko pateicībā prakšu vadītājiem bija sarūpējuši audzēkņi.

Alsviķos pavāra profesiju varēs apgūt arī nākamajā mācību gadā. Mācību ilgums - trīs gadi.

Svētku dienā skolā viesojās arī tās absolvents Agris Meiss. Apavu labotājs, kurš profesiju apguvis Alsviķu struktūrvienībā, tagad savās aroda zināšanās dalās ar skolas audzēkņiem.

“Audzēkņiem novēlu vienmēr satikt labus un stiprus cilvēkus, bet uzņēmējiem: lai jums nekad nepienāk brīdis, kad gribas teikt: “Šoreiz nē!” Jūsu atbalsts mums ir ļoti būtisks,” pasākuma noslēgumā sacīja Astrīda Bētere.

“Skola un prakse šeit daudziem ir ne vien piedzīvojums, bet arī nopietns pārdzīvojums,” atzina struktūrvienības vadītāja vietas izpildītāja Inita Kokoreviča. “Paldies par uzdrīkstēšanos! Paldies, ka nenobijāties! Ļoti ceram, ka būsiet mūsu sadarbības partneri vēl daudzus gadus!” 

Izglītība