Dānijā latviešus uztver kā īpašus ciemiņus

Smiltenes Centra vidusskola iesaistījusies projektā, kura mērķis ir iepazīt jauniešu aktivitātes četru dažādu valstu skolās un vietējā pilsētā. Nupat spilgtu redzējumu smilteniešu delegācija guvusi Dānijā.

Eiropas Savienības finansētā Comenius skolu partnerības projektā "Demokrātiska līdzdalība un aktīva pilsonība skolā un ārpus tās" iesaistās piecas dalībvalstis - Latvija, Vācija, Somija, Dānija un Spānija. Projekts paredz, ka katras valsts dalībnieki dodas vizītē pie pārējiem partneriem.

No Smiltenes Centra vidusskolas Dānijas pilsētā Espergaerde piecas dienas pavadīja projekta koordinatore Līga Krūmiņa-Krīgere, skolotāja Silvija Platpīre, pašpārvaldes prezidente Baiba Gutāne un eksprezidente Inese Vasiļjeva.

"Patiešām izdevies brauciens. Atelpa un savā ziņā aizbēgšana no ikdienas. Ceļojuma laikā varēja sajust dažādās mentalitātes un iepazīt atšķirīgo. Piedzīvots tik daudz pozitīvā," par Dānijas braucienu saka 11. klases skolniece B. Gutāne.

Jauniete pastāstīja, ka latviešus un pārējo dalībvalstu pārstāvjus uzņēma Tibberupskolen pamatskola. Sākumā katrs dalībnieks iepazīstināja ar prezentāciju, kurā atspoguļota pilsoniskā līdzdalība skolā un pilsētā.

"Mums skolā ir izveidots parlaments, bet pilsētā aktīvi darbojas jauniešu dome. Daudzi pēc stundām apmeklē mākslas un mūzikas skolu. Mūs pārsteidza, ka Dānijā viss ir pavisam citādāk. Tādas mūzikas un mākslas skolas kā mums, viņiem vispār nav. Ja tu esi pabeidzis pamatskolu, tikai tad vari apgūt mūziku vai mākslu. Paralēli to nevar izdarīt. Interesants dāņiem ir jauniešu centrs, kur par brīvu var apgūt japāņu glezniecību, bītboksu, kosmetoloģiju. Vēl viņiem ļoti populāra ir mūziklu rīkošana," stāsta Baiba un Inese.

Latviešu meitenes pārsteidza tas, ka dāņu jauniešiem ierasta ikdienas nodarbe ir videoklipu filmēšana un filmu uzņemšana. "Mums tas ir kaut kas neredzēts! Tā ir ļoti attīstīta valsts, kurā iepazinām atvērtus, pozitīvus un radošus cilvēkus," saka skolnieces.

Piecas dienas smilteniešu delegācija dzīvoja viesģimenēs, kurās mūsējie jutās labi. "Dzīvoju serbiešu ģimenē, kur visi manā klātbūtnē sarunājās angliski, lai es būtu lietas kursā par notiekošo. Man tas šķita ļoti pieklājīgs žests. Mani iepazīstināja ar vecvecākiem. Tas bija mīļi," stāsta B. Gutāne.

Līdzīgi notika arī ar I. Vasiļjevu. "Ģimenē mani uztvēra kā īpašu viesi, tiku sapazīstināta ar visiem viņu tuvākajiem cilvēkiem. Viņi bija tik saviļņoti, ka ieradies ārzemju ciemiņš. Beigās pat jutos kā ģimenes loceklis, nevis ciemiņš. Mani aizveda ekskursijā uz Kopenhāgenu, kas pat nebija iekļauts programmā. Arī pārējie cilvēki izrādījās ļoti draudzīgi un vienmēr sveicināja. Ja kaut kas bija nepieciešams, uzreiz palīdzēja," tā I. Vasiļjeva.

Projekta koordinatore L. Krūmiņa-Krīgere teic, ka, dzīvojot ģimenēs, skolēni patiesi varēja izjust citas valsts dzīves ritmu un īpatnības.

Kā pastāstīja projekta koordinatore, nākamā dalībnieku tikšanās paredzēta Smiltenē, Centra vidusskolā.

"Dānijā mēs iepazinām viņu tradīcijas, apmeklējām interesantus pasākumus, jaunieši tikās ar politiķiem un uzdeva ar demokrātiju saistītus jautājumus. Viss bija tik aizraujoši, ka arī mēs noteikti veidosim tādu programmu, lai ārzemniekiem patiktu un viesošanās Latvijā spilgti paliktu atmiņā," saka L. Krūmiņa-Krīgere.

Skolnieces piebilst, ka rūpēsies par to, lai projekta dalībnieki Smiltenē laiku aizvadītu interesanti un atraktīvi.

Izglītība