Daudziem šī būs vienīgā iespēja mūžā nokļūt skolēnu Dziesmu svētkos

Ceturtdien Valkā un Smiltenē notika abu šo un Strenču novada koru kopmēģinājums, kuros pirmo reizi bija ieradies viens no Dziesmu svētku virsdiriģentiem Gints Ceplenieks.

Pirmo dienas pusi dziedātāji un viņu mūzikas pedagogi pavadīja Valkas pamatskolā, bet otro pusi - Smiltenē. Valkā ieradās arī Ineses Niklavičas vadītais Strenču vidusskolas zēnu koris un 5. - 9. klašu koris.

Jaunais virsdiriģents patīkValkas novada 5. - 9. klašu jauktais koris ir veidots no visu sešu novada skolu koriem. To vada diriģenti Aivars Trēziņš (ģimnāzija), Ināra Vītola (Valkas pamatskola), Liene Skruode (Kārķi), Gita Plūmīte (Ērģeme), Sandra Gaile (Vijciems) un Inga Ruka no Ozolu pamatskolas.

G. Ceplenieks strādāja arī ar A. Trēziņa vadīto Valkas ģimnāzijas jaukto kori. "Virsdiriģents darbojās tikai ar tām dziesmām, kuras pats diriģēs Dziesmu svētkos. Viņš vēlējās izzināt šo dziesmu izpildījuma nianses novadu koru izpildījumā.

Pašlaik notiek gatavošanās novadu skatei, kura notiks 15. aprīlī. Tajā piedalīsies bijušā Valkas rajona teritorijā darbojošies kori," stāsta novada bērnu un jauniešu centra "Mice" direktore Vita Kalvāne. Viņa piebilst, ka jaunais diriģents bērniem ļoti paticis un viņi strādājuši dūšīgi. Arī vietējie diriģenti rūpīgi ieklausījušies viņa sacītajā.

Skolēni reaģē adekvāti"Pirmais, ko vēlos sacīt par kopmēģinājumiem Valkā un Smiltenē, ir tas, ka bērni ir ļoti atsaucīgi. Tas raksturīgs visiem koriem ārpus Rīgas. Man ļoti patīk, ka bērni adekvāti reaģē, kad kora priekšā nostājas svešs diriģents. Man pēc dziedātāju reakcijas ātruma uzreiz viss kļūst skaidrs," situāciju raksturo G. Ceplenieks.

Viņš priecājas, ka valcēnieši tehniski ir atrisinājuši situāciju, ka uz kopmēģinājumu ierodas bērni no visām novada skolām. "Tas ir ļoti veiksmīgs risinājuma modelis cilvēkresursu izmantošanas ziņā. Saprotami, ka mazajās skolās nevar izveidot savu kori, taču, dziedātājus apvienojot, daudziem šī būs vienīgā iespēja mūžā nokļūt skolēnu Dziesmu svētkos," gandarīts virsdiriģents.

Par vienu no šīs situācijas priekšrocībām viņš uzskata arī to, ka mūzikas pedagogi apmainās pieredzē, jo viņiem ir dažāda pieredze un dažādas darba metodes. Tas ir kā nošaut vairākus zaķus ar vienu šāvienu, jo līdzšinējais rezultāts ir pieklājīgs.

Bija kopkora sajūtaRunājot par Valkas ģimnāzijas jaukto kori, speciālists atzīst, ka tam ir gluži tāda pati vainīte kā viņa vadītajam korim - dziedātāji nav vienlīdz labi apmeklējuši mēģinājumus, tāpēc viņu sagatavotības pakāpe ir ļoti atšķirīga. "Skolēnu acīs redzēja, ka vismaz daži ir sapratuši - mēģinājumi ir jāapmeklē un tikai tā varēs iegūt to meistarības pakāpi, kas ļaus nokļūt svētkos Rīgā," pauž G. Ceplenieks.

Jo īpaši un patīkami secinājumi viņam ir par kopmēģinājumu Smiltenē. "Tur es sajutos gandrīz kā Dziesmu svētkos - tik daudz koru. Atmosfēra bija lieliska. Kori repertuāru bija samācījušies tik labi, ka varēju strādāt pie niansēm. Bija kopkora sajūta.

Pa lielam ņemot, gandrīz kā Mežaparkā, kur katram dziedātājam vienīgais glābiņš ir diriģents un dziedātājs blakus," smaida virsdiriģents. Viņš vēl visiem šo trīs novadu koriem veiksmīgi iziet finiša taisnē, lai nokļūtu Mežaparka estrādē. Ticībai ir pamats, jo skolotāji ir daudz strādājuši.

Izglītība