Eiropa grib liegt skolēnu autobusus pieaugušajiem 30

Pagājušajā nedēļā masu medijos parādījās ziņa, ka šajā mācību gadā skolēnu pārvadāšanai pašvaldībām piešķirtajos jaunajos autobusos, kas iegūti ar Šveices un Pasaules Bankas līdzfinansējumu, nedrīkstēs braukt pieaugušie.

Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrija skaidro, ka tāds ir projektu finansētāju norādījums, turklāt notikšot pārbaudes, kontrolējot, vai šis noteikums tiek ievērots. Autobusus lēmējvaras saņems līdz gada beigām.

Minētā projekta ietvaros pa vienam autobusam būs arī Valkas un Strenču novadam. Jaunā ziņa ir satraukusi gan novadu pašvaldību vadītājus, gan iedzīvotājus, jo, kā atzina dažas lēmējvaru amatpersonas, agrāk runas par šādiem ierobežojumiem nav bijušas.

Noteikumi līdzinās murgamStrenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons tādu noteikumu uzskata par kārtējo murgu, ko radījusi birokrātiska attieksme. "Neko nesaimnieciskāku es nespēju iedomāties. Uz Strenču vidusskolu bērni brauc no Plāņiem un Jērcēniem un, protams, dažkārt viņiem līdzi atbrauc arī vecāki. Pārlieku daudz tādu iedzīvotāju nav, kuri izmanto skolēnu autobusu, lai nokļūtu uz darbu pilsētā, bet neliela daļa ir.

Turklāt norādīts, ka šiem skolēnu autobusiem jākursē maršrutos, pa kuriem nebrauc satiksmes autobuss. Vai tad savu pirmklasnieku mamma iesēdinās autobusā un pati paliks uz ielas? Tas vienkārši ir murgs. Ja prasība būs stingra, tad arī mums to vajadzēs ievērot, bet domāsim, kā problēmu atrisināt. Iespējams, aiz jaunā būs jāliek braukt vecajam autobusam, bet tas galīgi nav saimnieciski," spriež J. Pētersons.

Arī Jērcēnu pagasta pārvaldes vadītājs Kārlis Kārkliņš uzskata, ka tāds noteikums nav pārdomāts. "Mūspusē skolēnu autobusu dažreiz izmanto Ķeižu gala iedzīvotāji, lai aizbrauktu līdz pilsētai. Viņu gan nav daudz, lielākoties braucēji ir bērni, tomēr satiksme nav tik ideāla, lai katrs laucinieks, kad ir vajadzība, varētu aizbraukt uz pilsētu, un tad noder skolēnu autobuss," saka K. Kārkliņš.

Iedzīvotāji neslēpj neapmierinātībuValkas novadā ar Šveices un Pasaules Bankas atbalstu iegādātais autobuss paredzēts Valkas pagastā dzīvojošo skolēnu pārvadāšanai. No pagasta Sēļu un Lugažu ciemata līdz šim vairāki iedzīvotāji ar skolēnu autobusu devās uz darbu Valkā, jo ziemā tā daudziem ir vienīgā iespēja. Tādēļ par gaidāmajām pārmaiņām daudzi iedzīvotāji neslēpj neapmierinātību.

"Man alga nav tik liela, lai nopirktu vieglo automašīnu. Turklāt ziemā ar to nav iespējams izbraukt piesnigušos lauku ceļus. Skolēnu autobuss, kura maršrutā ceļu tīra ir mūsu vienīgā iespēja nokļūt darbā. Daudz runā par darbavietu nepieciešamību, par bezdarba likvidēšanu un infrastruktūras attīstību, bet patiesībā kļūst tikai sliktāk. Ja nebūs iespēju izmantot autobusu, tad bezdarbnieku laukos kļūs vēl vairāk. Valsts no tā tikai zaudēs, ne iegūs," apliecina Pedeles iedzīvotāja Valentīna Aržanova.

Arī trīs bērnu māmiņa Judīte Martinsone atzīst, ka tādā gadījumā uz pilsētu būs grūti tikt. "Satiksmes autobuss kursē tikai divas dienas nedēļā. Ja nevarēs izmantot skolēnu autobusu, būs problēmas. Tad jau labāk, lai kursē tas pats vecais pagasta autobuss," saka J. Martinsone.

Iedzīvotāji stāsta, ka skolēnu autobusa vadītājs ir laipns un izpalīdzīgs. Ja, vedot skolēnus, viņš redzējis pilsētas virzienā ejam kādu no vietējiem, vienmēr pieturējis autobusu. Tagad, ja tas viss būšot tik stingri, šoferītim vajadzēšot izlikties, ka pazīstamus gājējus vairs nepazīst.

Novada dome sola atrast risinājumuDiez vai izdosies uzzināt, kuram ienācis prātā šādu normu par pasažieru neuzņemšanu ieviest Latvijā. Iespējams, Šveicē, kur ir daudz augstāks dzīves līmenis, nav saprotams, ka lielai daļai Latvijas lauku cilvēku skolēnu autobuss ir gandrīz vienīgā saikne ar pilsētu. Mūsu valsts amatpersonām gan tas nav jaunums. Kādēļ tās naudas piešķīrējiem nav izskaidrojušas Latvijas dzīves īstenību? Tagad iecerētais uzlabojums var pārvērsties par apgrūtinājumu.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs "Ziemeļlatvijai" apliecināja, ka Valkas pagasta iedzīvotāji no projekta Eiropas atbalstītāju noteikumiem necietīs. "Mēs atradīsim iespēju, kā cilvēkiem nodrošināt iespēju nokļūt pilsētā.

Es zinu, ka daudzi pagasta iedzīvotāji strādā Valkā, un tas novadam ir ekonomiski izdevīgi. Arī šogad cilvēki rudens un ziemas mēnešos varēs tikt uz darbu," saka K. Albergs.

Kopumā visā Latvijā kursēs 184 autobusi, kas iegādāti ar Šveices un Pasaules Bankas finansiālu atbalstu.

Komentāri 30

Krievs

Aiz jauna jaliek braukt vecam.

---------
Jega? Lai jaunais stav ka relikvija, bet jaturpina braukt ar vecu, vedot visus pec SAVAS gribas.


Morale.

Talu ieveda un ievedis virziba uz rietumiem, kautkada Sveice izkalpinas ka gribes, ta turpinat biedri, PSRS laikos nekas tads galvaa neienaktu.

Sveicei gan cepums, jaizdoma prasibu vel, piemeram iekapt tikai sarkana cepure, nav sarkanas cepures staiga kajaam.
Naudai ir vara.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 14:39

Es gan uzskatu, ka tas ir normāli, ka pieaugušie nevarēs braukt ar skolēnu autobusu!!

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 15:15

asara

Jādara viss iespējamais, lai cilvēki varētu nokļut uz darbu vai pilsētu. Tāds aizliegums jau tā dramatisko stāvokli laukos padarīs vēl sliktāku.Jo tālāk,jo trakāk.Tad tāds autobuss nav vajadzīgs.Pateicoties pašvaldībām visus šos gadus varējām izmantot autobusu un uz skolu tika gan skolnieki, gan uz darbu iedzīvotāji.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 16:07

...

Vienkarsi m usu cinavnieki ir tik tupi, ka nespej izskaidrot, kada ir latvijas situacija. sveice, protams, pieaugusie uz darbu brauc ar savu auto, vini nevar iedomaties, ka latvija laukos nav ne auto, ne satiksmes autobuss.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 17:00

Es piekrītu, ka skolēnu autobuss ir skolēnu autobuss.
Priekš kam specializētā skolēnu autobusā jābrauc līdzi ir mammai? Nu pat 1.klasniekus taču uz skolu aizvedīs.
Uz vecāku sapulci? Nu tās no rītiem parasti nenotiek.

UZ DARBU? Nu atvainojiet, pieauguši cilvēki pašiem vajadzētu tikt uz darbu. Man vēl nav nodotēts autobuss uz darbu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 17:06

Ha

a ko sveice izdaris, ja uz vinu prasibam uzsplausim? atnems autobusu? tak lai nem. ar tadam prasibam par velti neko nevajag. brauksim pa veco.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 17:29

Realists.

17/06/24

Laikam esi ierindas pilsetas dienaszaglis ar algu virs 300ls, nekad nedzivoji laukos un neapzinies specifiku.

Ne visiem tada laime, darbaa sanemt 300ls un vel DARBA LAIKA spet spamot beztemaa, laukos cilveki priecigi stradat par minimalo, uzturot gimeni.

Ka jus necien. dienaszaglis iedomajaties ieklauties minimalas algas summa perkot auto, vai terejot naudu satiksmes autobusam.

Kads ieminejas par tupiem cinavniekiem.
Ne, vini nav tupi, vini ir mazattistiti, kas sis komentators, vini neapjedz situaciju, un no sava skatupunkta domaa, ka paris latu dienaa biletei ir viss tads nieks.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 17:32

Realists

Un, jums nekad nebus nodotets autobuss, jo neesat pelnijusi, jus vajag izdzit ar sudaino mietu.

Pardodat savu dzivokli pilsetas centraa, noperciet kautkur attala ciema un paskatisimies ka raudasiet jau pec paris menesiem, kad bez si skolenu autobusa naksies teret biletem vai benzinam pusi no algas.

Kur jus tadi dauni rodaties?

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 17:35

zzs

Ceru, ka tiks atrisināta problēma arī vecāku, pagasta iedzīvotāju nokļūšanai līdz centram, līdz darba vietai.Tas, ka kāds dzīvo novada centrā, acīmredzot nesaprot, ko nozīmē dzīvot laukos, kur nav darba, ka nokļūšanai līdz centram nepieciešams savs braucamais, bet tajā arī kaut kas jālej iekšā, lai uz priekšu kustētu, tā kā te vietā teiciens- paēdušais neēdušo nesaprot.Man personīgi nav iebildumu un atbalstu šo iedzīvotāju nokļūšanu līdz darbam ar skolēnu autobusu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.24 19:26

arī

Tie kas brauc uz darbu ar skolnieku autobusu ir tādi paši nodokļu maksātāji un ja to dara pensionārs,tad arī to sen jau ir nopelnījis.Un ja jau kāds bērns jūtas tik šausmīgi apdraudēts no tās lauku tantes vai onkuļa, tad taču smalkie vecāki', ar savu mašīnu uz darbu braucot, var aizvest arī bērniņu, lai tak nepielīp tās smakas:).
Un rakstītājs "no laukiem", laikam ir aizmirsis, ka 3 mēneši ir vasara, bet iet kājām vai braukt ar velosipēdu ziemā ir gan bīstami gan nepatīkami.
Domāju nevienam nekas nav noticis un draudzīgi saspiežoties visi varētu braukt kā līdz šim.Ļoti novēlu tiem paštaisnajiem cilvēciņiem nonākt tādā stāvoklī, ka nopelnīt ,labākajā gadījumā, vari tikai iztikai, tas domāšanu ļoti izmainītu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 08:27

to Realists

jautājums ir no kurienes mums patērētāju kultūra - cilvēki, kas par visu varu čīkst, sten un tik padod viņiem visu - bezmaksas autobusu, bezmaksas ārstu, jo ir taču grūta dzīve, pabalstus, jāstrādā par minimālo algu.
Lūdzu, uzsāciet savu biznesu laukos - gan nebūs nekur jābrauc, gan nopelnīt varēs tik, cik reāli būs nostrādājis.
Un es jau varu derēt, ka tūlīt būs - kādu biznesu, tam vajag naudu, neko nevaru, pilsētnieki lauku cilvēkus nesaprot, utt. Forši ir tikai teikt nē, nevis meklēt risinājumus.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 08:33

to Realists

Neaizmirsti, ka daunisms ir slimība un ar tādiem vārdiem nemētājies. Atceries bumeranga efektu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 09:52

nauda

Dodiet iespēju nokļūt no darba un uz darbu ar satiksmes autobusu un daudzi to izmantos.Tā jau mūsu valstī pieņemts-izlikties problēmu neredzam un domāt, ka viņas nav.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 10:05

Realists

no laukiem, mazak skatiies serialus. Laukos neviens nvevar izkapt ar nekitram domam, jo visi visus zin, un pat ja, ko talak? Begt?

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:25

Realists

to Realists,
cik ta tev biznesu pilsetaa? Ja jau smirdigas latvijas laukos velies plaukstosu biznesu, tev pilsetaa vajadzetu but minimums divi taadu.
Cik tev ir?
Neviena? Tad pakluse.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:29

Realists

to Realists,
un ja tu doma ka nevajadzetu but neka bezmaksas, atbildi man, kur jega maksat nodoklus?
Lai barotu 100 idiotu Rigaa, un sazin cik novados?

Tad labak atteikties maksat principiali, izveidot kopienu, kur cilveki dzivos perkot lieto kopaa, necerot uz valsti, kurai nekas nav jadod, tikai janem.

Bus cilvekiem sava mazina valstina, ar saviem arstiem, poli4iem un autobusu.

Doma slikti? Pilnigi reali. Slikti, a varbut labi, tikai tas ka visi kuri spej beg prom no si purva uz neatgriesanos.
Tur kur cilveks skaitas vertiiba, nevis naudas raustisanas objekts.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:33

Krievs

Prieks redzet tadus ka saule un no laukiem.
Kad politiki tribines kliedz, vienotiba, latviskums, utt.
Realitate, cilveki kaujas un gatavi noest viens otru par nieka kapeikam, nolamajot visiem vardiem tikai tapec ka pasam palaimejas dzivee.
Ta turpinat.

PSRS ir speeks.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:39

ekstra

Un jautājums-vai tad tas autobuss "tiek padots"speciāli lauku tantuku vešanai? Smirdīgi vai nesmirdīgi, bet tie ir pagastu cilvēki un ja jau pat trūcīgā valsts sniedz iespējamo atbalstu GMI utt., tad nu te nebūtu ko tik briesmīgi satraukties.Pat Rīgā pensionāri braukās par brīvu.Bet šīs debates saasinās vienmēr, jo visiem nav tādu iespēju, būtu-tāpat izmantotu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:44

lauki

Visu laiku ir tā braukuši un neviens nav izvarots ne krūmos ievilkts. Mūsu pašu bērniņi gan spļaudās pa labi un pa kreisi un vēl bojā autobusu sēdēkļus.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:48

ll

Labi nebūs ne vienādi, ne otrādi. Kāpēc daži varēs braukt par velti, bet citiem pašiem par to jādomā un par visu jāmaksā. Viegli ir avīzei ko sasolīt, bet vajadzīgs padomāt, kā to pildīt. Novads neaprobežojas ar Valkas pagastu.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 14:05

Izglītība