Gaidīts vai ne, bet 1. septembris ir klāt, pulcējot skolēnus un pedagogus 5

Šoedien ielās sabira čalojoši skolēni ar daudzkrāsainiem ziedu pušķiem rokās, un visi viņu ceļi veda uz skolu. Strauji, gandrīz nemanot, ir atsteidzies 1. septembris. Kaut arī daudziem vēl ļoti negribas doties uz skolu, Zinību diena tik un tā ienāks visās ģimenēs, kurās vien ir kāds, kurš mācās vai māca citus pats.

Smilteniete Simona Zaļkalne pirmo reizi sagaida 1. septembri, stājoties klases priekšā. 23 gadus vecā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) absolvente šajā mācību gadā ir vienīgā "Ziemeļlatvijai" zināmā jaunā skolotāja bijušā Valkas rajona teritorijā, kura uzsāk darbu uzreiz no augstskolas sola.

Valkas novadā Kārķu pamatskolā pirmo darba pieredzi iegūs arī Baiba Fjodorova, taču viņa vēl turpina studēt RPIVA otrajā kursā.

Svētki mammas tortes dēļSimona ir sākumskolas skolotāja ar tiesībām mācīt angļu valodu pamatskolā. Pagaidām viņa strādās uz pusslodzi, audzinot 6. klasi un mācot tai angļu valodu. Savu pirmo darba dienu Smiltenes Centra vidusskolā jaunā pedagoģe gaida ar uztraukumu. Ja nu audzināmā klase viņu pēkšņi nepieņems? Jauniete vēl nav aizmirsusi, kā tas ir, - būt skolniekam. Kopš viņa absolvēja Smiltenes ģimnāzijas 12. klasi, pagājuši tikai pieci gadi.

Arī Simona, būdama skolniece, 1. septembrī nebūt nesteidzās uz skolu ar prieku. Šis datums nozīmēja, ka vasara ir beigusies un jāsāk mācīties. Vienīgais iepriecinājums pirmajā skolas dienā bija vecāku sarūpētais pārsteigums savai meitai skolniecītei. "Mājās vienmēr bija svētku brokastis. Mamma katru gadu cepa torti," jaunā skolotāja kavējas patīkamās atmiņās. Tagad, būdama jau pedagoģes statusā, Simona priecājas, ka rīt saņems daudz ziedu. Zinību diena viņai asociējas ar gladiolām, asterēm, saulespuķēm.

Pirmās asteres jaunajā mācību gadā Simonai šonedēļ jau pasniedza Smiltenes Centra vidusskolas jaunā skolniece taizemiete Jutama Tavonga un viņas "audžumāsa" uz vienu mācību gadu, smilteniete Dita Pētersone no Centra vidusskolas 9. klases. Dita izrādīja meitenei no tālās Āzijas zemes viņas jaunās skolas ēku.

Tāda 1. septembra visur navJutama no Taizemes mācīsies Smiltenes Centra vidusskolas 10. klasē visu šo mācību gadu un dzīvos Ditas ģimenē līdz pat nākamā gada jūnijam, pateicoties sadarbībai ar "AFS Latvija". Šī organizācija katru gadu Latvijā uzņem aptuveni 35 skolēnus no dažādām pasaules valstīm, kā arī sniedz iespēju Latvijas skolēniem doties mācīties uz ārzemēm.

Jutama jau atklājusi pirmās atšķirības starp skolu savā dzimtenē un Latvijā. Viņas skolā Taizemē jaunais mācību gads sākas maijā un tad neviens skolotājiem ziedus nedāvina. To darot Skolotāju dienā. Pirmais Jutamas iespaids par Latviju ir, - "šeit ir auksti!". Taču Latvija esot skaista valsts, tieši tāda, kā viņa iztēlojusies no iepriekš grāmatā lasītā.

Taizemes meitenei gaidāms grūts gads, jo jāiemācās latviešu valoda, lai apgūtu visus mācību priekšmetus. Dita gan uzzinājusi, ka Taizemes skolēni jau ir pieraduši pie lielas slodzes. Stundas sākas pulksten 8 un beidzas vēlā pēcpusdienā. Ir daudz mājas darbu, kas savukārt nozīmē, ka skolēniem brīvā laika atliek maz.

Sarunā ar Jutamu tulka lomu uzņemas Simona, lai vēlreiz izvingrinātu "angļu mēli" pirms jaunā mācību gada sākuma. Gaidāmo darbu skolā viņa uztver ar lielu atbildības sajūtu.

"Skolotājam jāmīl bērni," ir pārliecināta Simona, "un tad darbs, ko viņš dara, būs labs. Tikai skolotājam jāprot atrast līdzsvars starp sevi kā draugu un padomdevēju attiecībā pret audzēkņiem, jo pārlieku liels draudzīgums var beigties ar visatļautību klasē."

Jaunā skolotāja cer, ka viņai izdosies. Smiltenē Simona atgriezās apzināti, jo Rīga burzmas un kņadas dēļ nepatīk. Jaunietei jau ir iepaticies jaunais kolēģu kolektīvs Centra vidusskolā, - ļoti jauks un atsaucīgs.

Lai izdodas! "Ziemeļlatvija" novēl visiem skolēniem un skolotājiem sekmīgu jauno mācību gadu, kurā ieguvumi un panākumi būs tikpat daudzkrāsaini un spilgti, kā rītdien uz skolu nestie ziedi.

Komentāri 5

SĢ skolnieks

šitā meitene no taizemes vēl normāla, bet kas sģ mācās, kura grib lai viņu dēvē par pigiju ir tiešs sakars, viņas seja ir vienkārši fenomenāla, kapēc par viņu nav raksts?

pirms 10 gadiem, 2010.09.01 15:35

stefanija

Lai tev, Simona, veicas! Tu esi jauka kā cilvēks un būsi arī laba skolotāja.....

pirms 10 gadiem, 2010.09.01 16:54

Nav skolnieks

Redz cik jauki, ka SCV attīstās piesaisot jaunos skolotājus. Vismaz uz angļu valodas stundām jaunieši ies :)

pirms 10 gadiem, 2010.09.01 20:01

absolvente

Varētu domāt, ka ģimnāzija neattīstās. :))) Manuprāt, vēl vairāk kā scv... ģimnāzija vienmēr paliks atmiņā kā labākā skola, kurā esmu mācījusies!

pirms 10 gadiem, 2010.09.03 11:03

Dūda

Simona ir jauks cilvēks un SCV ir liels ieguvējs, jo tik jauku, jaunu skolotāju iegūt savā kolektīvā ir liela laime. SCV - " LOZE IR LAIMĪGA".

pirms 9 gadiem, 2012.02.10 16:38

Izglītība