Grafiķiem veidojas cerīga sadarbība

No 26. līdz 30. oktobrim Valkā un Valgā norisinās grafikas meistardarbnīcas. Tā ir pieredzes apmaiņa starp Latvijas un Igaunijas grafikas mākslas skolām mācību metodikā un izteiksmes līdzekļu dažādošanā, lai iepazītu un salīdzinātu abu valstu grafikas skolu.

 

Četrpadsmit jauniešiem no abām dvīņu pilsētām tā ir iespēja apgūt dažādas grafikas tehnikas - kologrāfiju, sauso adatu un linogriezumu.

 

Meistardarbnīcā piedalās septiņi bērni no Valkas mākslas skolas un tikpat daudz no Valgas. Grafikas meistardarbnīcu vada Valkas mākslas skolas pedagoģe Līva Dorša un igauņu grafiķe Tartu mākslas augstskolas pasniedzēja Kalli Kalde.

 

Kad brīvdienās nav ko darītNo Valkas mākslas skolas šajā meistardarbnīcā piedalās Sabīne Ščegoļeva, Elīza Skutāne, Gunārs Sīka, Maira Eglīte, Vitālijs Derjabins, Dāgs Ikšelis un Dana Ieva Stoša.

"Domāju, ka skolas brīvlaikā nebūs ko darīt, tāpēc arī pieteicos te pastrādāt. Nezinu, ar ko tas beigsies, bet, gadu mācoties pie skolotājas Līvas, man grafikas tehnikas iepatikās, cenšos uzzīmēt biti," stāsta Dāgs. Arī Danai ir līdzīga motivācija - mājās nav ko darīt. Viņai grafika patiešām patīkot.

Pirmdien un otrdien K. Kaldes vadībā nodarbības notiek Igaunijas pusē, sadarbībā ar veikalu "Rossi". Savukārt trešdien, ceturtdien un piektdien - Valkas mākslas skolā, mākslinieces grafiķes L. Doršas vadībā.

 

"Strādāsim ar linoleju, darbosimies sausās adatas un kologrāfijas tehnikā, kur tiek izmantots papīrs, līme un dažādi sīki reljefi materiāli," skaidro pedagoģe.

 

Grafikas pedagoģe arī gleznoL. Kalde skolēnus mācīja strādāt ar ģipsi. Vispirms izveidojot šā materiāla plāksnes, pēc tam pārkopējot uz tām iepriekš sagatavoto zīmējumu un to izgrebjot. Atliek vien uzlikt krāsu un veidot nospiedumus.

 

"Es šo sadarbību starp abām valstīm uzskatu par cerīgu. Pēc darba ar ģipsi strādāsim linogriezuma tehnikā un apdrukāsim tekstīlijas. Ģipsi izvēlējāmies tāpēc, ka tā ir pati vienkāršākā un pieejamākā tehnika. Ar to var darboties arī mājās, jo nav nepieciešamas nekādas spiedes," skaidro K. Kalde.

 

Ikdienā viņa ir ne tikai zīmēšanas pedagoģe mākslas skolā un augstskolā, bet arī ilustrē grāmatas litogrāfijas tehnikā. Tomēr tuvāka Kallei ir gleznošana eļļas tehnikā. Pašlaik viņas darbi redzami izstādē Tartu un Kopenhāgenā.

 

Iespiedīs kabatas kalendārusMeistardarbnīcā tapušo darbu atspiedumi tiks noformēti izstādē, kas kuplinās Igaunijas mākslas mēneša pasākumus Valgā. Izstādes apmeklētājiem būs iespējams vērtēt, cik daudzveidīgi iespējams izpildīt savu radošo ieceri. Noslēgumā jauniešu radītās grafikas tiks reproducētas, iespiežot kabatas kalendārus.

Jauniešiem tas ir lielisks piedāvājums un iespēja - mācību brīvlaikā praktizēties pie profesionāliem māksliniekiem - grafiķiem. Balstoties uz atsaucību, Valkas mākslas skolas nākotnes iecere ir arī turpmāk organizēt jauniešu saturīgu brīvā laika aizpildīšanu.

Projekta nozīmīga aktivitāte būs Valkas mākslas skolas rekonstrukcija nākamgad, mākslas un kultūras izglītības pasākumi abu dvīņu pilsētu jauniešiem arī turpmāk. Tā kā Valgas pilsētai nav savas mākslas skolas, Valkas mākslas skola tiks rekonstruēta kā abu dvīņu pilsētu mākslas un kultūrizglītības centrs.

Izglītība