Grundzāles bērnudārzā ar bažām par nākotni (foto)

Šauri, tik šauri, ka gaitenī pieaugušajiem ir grūti apmainīties. Mazajās telpās uzturas deviņi un pat vairāk bērnu, kuri diendusu guļ vēl mazākās istabiņās divstāvu gultās. Gluži kā mazā mājiņa pasakā par septiņiem rūķīšiem - tā varētu raksturot Grundzāles pagasta pirmskolas izglītības iestādi. Tur lielākā vērtība ir bērni, bet lielākā sāpe - šaurums.

 

Grundzāles pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Inese Ratsepa ar prieku izrāda bērnudārza pieticīgās, toties mājīgās telpas, ar sajūsmu runā par mazo grundzāliešu dienas režīmu, par veiktajiem mazākiem un lielākiem remontdarbiem, tikai sarunas laikā ik pa brīdim viņas balsī jūtamas skumjas un bažas par nākotni.

 

 

Jau kādu laiku pagastā runā, ka 2009. gadā pēc plānotās administratīvi teritoriālās reformas bērnudārzs varētu tikt pievienots Grundzāles pamatskolai. Viedokļi par to ir atšķirīgi.

 

Šogad bērnudārzā ir trīs grupiņas, kurās kopā prasmes un iemaņas apgūst 27 bērni vecumā no diviem līdz sešiem gadiem. Vienā grupiņā ir divus un trīs gadus veci bērni, otrā piecgadnieki, bet trešajā četrus un sešus gadus veci.

 

Pagasta pirmsskolas izglītības iestādē bērni var uzturēties līdz 12 stundām dienā, no pulksten 7.00 līdz 19.00, kur par viņu labsajūtu gādā audzinātājas, vadītāja un pārējie iestādes darbinieki.

 

Tur bērniem nav svarīgi, vai rotaļlietas ir tās, kuras rāda reklāmās, vai ir iekļautas veikalu jaunākajā preču klāstā, jo ne visur var to atļauties. Bērni labprāt spēlējās arī ar klučiem no padomju laikiem, leļļu mēbelēm, kuras veidotas no kartona kastēm un tukšām šampūna pudelēm.

 

 

"Pēdējos gados ir iegādātas jaunas rotaļlietas, tomēr vairāk tērēts mācību procesam. Esam iemācījušās rast dažādus risinājumus, jo pedagogi ir bagāti radošām idejām," piebilst vadītāja.

 

"Labi jūtos, visvairāk man patīk dzīvnieciņi. Mājās tādu nav. Mēs te esam iemācījušās zīmēt, taisīt daudz ko," drosmīgi saka piecgadīgā Līna.

 

Arī Ronalds būvē iebrauktuvi no koka klučiem, kas vecāki par pašu, bet tas nebūt nemazina zēna prieku par paveikto.

 

Nelielās bērnudārza telpas pēdējo gadu laikā ieguvušas jaunāku izskatu. Pavisam nesen izremontēta pašu jaunāko bērnu telpa. Ieklāta lamināta grīda, nokrāsotas sienas un nopirktas dažas mēbeles. Liels ieguvums visā bērnudārzā ir nomainītie logi. "Tagad mums ir siltāk, vienīgi manā kabinetā vēss," drēgnajā laikā saka I. Ratsepa.

 

Remondarbi veikti par pagasta padomes finansējumu. "Paldies viņiem par sapratni," pateicas bērnudārza vadītāja.

 

I. Ratsepa stāsta, ka viņas lepnums ir bērni un darbinieki, tomēr iestādei vajadzību ir trīs reizes vairāk kā iespēju. Bažas rada arī nākotne.

 

 

"Šobrīd esam priecīgi, ka vispār te vēl tādi esam, bet kā būs nākotnē? Grib mūs it kā pievienot skolai, vismaz sešus gadus vecos bērnus. Tas nav nopietni, pie mums bērni var uzturēties daudz ilgāk, kas vecākiem ir ļoti būtiski. Daudzi vecāki brauc strādāt citur," saka vadītāja.

 

Grundzāles pamatskolas direktore Valda Elstiņa apstiprina šīs runas, piebilstot, ka tuvākā nākotnē nekas nevarētu mainīties. "Ne jau mēs ko tādu varam nolemt, bet gan pašvaldība vai plānotā novada dome. Droši vien, ka pievienojot bērnudārzu skolai būtu labāk, bet par to vēl pāragri spriest," uzskata V. Elstiņa.

Izglītība