Smiltenes Centra vidusskolā - ceļojošā izstāde

Pagājušajā nedēļā Smiltenes Centra vidusskolas vēstures stundās  viesojās lektore Lita Zemvalde no Latvijas Okupācijas muzeja. Viņa līdzi bija atvedusi ceļojošo izstādi „Latvija no 1939.-1991. gadam. No okupācijas līdz brīvībai.” 

Skolēni varēja iepazīties ar 14 planšetēm, kurās bija bagātīga informācija par Latvijas vēsturi. Planšetēs bija ietverti foto materiāli, dažādas liecības, dokumenti, kartes utt. Skolēniem bija iespēja papildināt vai uzlabot savas zināšanas par tādiem svarīgiem vēstures notikumiem, kā holokausts, PSRS deportācijas, nacistu okupācijas režīms, Nacionālā atmoda, partizānu karš, latviešu trimdas gadi, Baltijas ceļš, barikādes, kā arī nedaudz uzzināt par paša Latvijas Okupācijas muzeja vēsturi. 

Latvijas Okupācijas muzejs ir valsts akreditēts privāts muzejs, kas dibināts 1993. gadā. To uztur un pārvalda sabiedriskā labuma organizācija Latvijas Okupācijas muzeja biedrība (LOMB).  Tā misija ir atcerēties, kas notika ar Latviju, Latvijas tautu un zemi komunistiskās Padomju Savienības un  nacionālsociālistiskās Vācijas režīmu valdīšanas laikā no 1940. līdz 1991. gadam un atgādināt pasaulei svešo varu nodarījumus Latvijas valstij, zemei un tautai.

Visu nedēļu Smiltenes Centra vidusskolā notika dažādi ar ceļojošo izstādi saistīti pasākumi. Skolēniem bija jāpilda radoši uzdevumi un jāmeklē atbildes uz vēstures jautājumiem. Visaktīvākie bija septīto, devīto, kā arī vidusskolas klašu skolēni.

„Iespējams, ne visi var aizbraukt uz apskatīt Okupācijas muzeja materiālus, tādēļ ļoti labi, ka tiek nodrošināta šāda ceļojošā izstāde,” stāsta Smiltenes Centra vidusskolas vēstures skolotāja Dzintra Ozoliņa.  Tieši pateicoties viņas idejai un iniciatīvai, izstāde tika atvesta uz Smiltenes Centra vidusskolu. „Tuvojas strīdīgie kalendārie datumi – 16. un 25.marts, kad parasti notiek politiskās kolīzijas. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka mūsu patieso vēsturi interpretē nepareizi. Latvijai šobrīd jābūt modrai arī saistībā ar notikumiem Ukrainā un ļoti labi jāpārzin sava vēsture, lai mēs nebūtu tik viegli ietekmējami. Diemžēl mūsdienu jauniešiem ir diezgan vājas vēstures zināšanas un izpratne. Atvestie materiāli ir ļoti vērtīgi, un, domāju, tie noteikti palīdzēs skolēniem labāk sagatavoties vēstures eksāmeniem,”piebilst Dz. Ozoliņa.

Arī 9.b klases skolniece Karmena Dž. Marcinkēviča par izstādi un lektores stāstījumu izsakās atzinīgi: „Lektore daudz stāstīja par Otro pasaules karu un atmodas laiku. Uzzināju dažādus interesantus faktus, piemēram, kā politiski ieslodzītie no Kirovas apgabala sūtījuši uz mājām Latvijā vēstules, kas rakstītas uz bērza tāsīm. Kā latvieši 1952.g. izsūtījumā Sibīrijā svinējuši Jāņus. Tas ir apbrīnojami, kā tautieši pūlējās saglabāt savu latvietību pat necilvēcīgajos izsūtījuma apstākļos. Ir svarīgi zināt savu vēsturi, lai saprastu, kā rīkoties uz priekšu, jo vēsture mēdz atkārtoties.”

Izglītība