Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Trīs nedēļas Igaunijā, Francijā un Čehijā

Kamēr “Erasmus+” stratēģiskās partnerības projekta dalībnieki Latvijā apguva asistenta pienākumus suņu/kaķu kastrācijas operāciju laikā, sešas Smiltenes tehnikuma trešā veterinārmedicīnas kursa audzēknes kopā ar jauniešiem no Francijas, Čehijas un Igaunijas devās apgūt šajās valstīs izstrādātos veterinārmedicīnas mācību moduļus. Atgriezušās, visas ir priecīgas par iegūtajām zināšanām un jaunajiem sertifikātiem, kas pavērs plašākas iespējas gan profesionālās kvalifikācijas praksē, gan pēc skolas beigšanas, darba gaitās.

Igaunijā

Rebeka Krista Mieze un Zane Zembaha “Erasmus+” stratēģiskās partnerības projekta ietvaros bija papildināt zināšanas Igaunijā. Abas nodarbojas ar jāšanas sportu, tāpēc izvēlējās  Igaunijas pārstāvju piedāvāto veterinārmedicīnas mācību moduli  par zirgu labturību. “Ļoti interesantas un vērtīgas bija nodarbības par zirgu barošanu un pirmās palīdzības sniegšanu. Šīs tēmas jau ir aktuālas vienmēr, jo nepārtraukti nāk klāt jauna informācija,” stāsta jaunietes. “Vairākiem jautājumiem, kurus apspriedām, mācoties Igaunijā, tehnikumā nebijām pieskārušies. Taču vēlāk, eksāmenos, noderēs arī anatomijas zināšanu atkārtošana.”

Rebeka Krista un Zane priecājas par jaunajiem draugiem, ko ieguvušas, mācoties Igaunijā. “Visvairāk iznāca kontaktēties ar jaunietēm no Francijas. Divas no viņām mācījās par zooveikala darbiniecēm, viena – par veterinārārsta asistenti. Arī viņas interesējās par zirgiem. Līdz ar to nebija pavisam bez priekšzināšanām. Taču jaunietim, kuram, atnākot apgūt šādu mācību moduli, nav pamata zināšanu, trīs nedēļas varētu būt par maz, lai to visu iemācītos. Īpaši - anatomiju. Bet tas nav arī neiespējami. Ja vien ir vajadzīgā motivācija.”

Rebekai Kristai svešvalodu zināšanas grūtības nesagādāja. Zanei no sarežģītākām situācijām palīdzēja izvairīties tas, ka viņai visur līdzi bija pašai savs tulks – Rebeka Krista.

Ar iegūto sertifikātu abas jaunietes var gatavot zirgus sacensībām un sniegt viņiem pirmo palīdzību. Rebeka Krista Igaunijā iegūtās zināšanas izmantos, nodarbojoties ar jāšanas sportu. Zane nesen sāka strādāt stallī. 

Ja pavērtos līdzīga iespēja – trīs nedēļās apgūt kādu mācību moduli, kas padziļinātu zināšanas viņu izvēlētajā specialitātē, jaunietes to noteikti izmant

Francijā

3.veterinārmedicīnas kursa audzēknes Lana Dekterjova un Laura Blaua projekta ietvaros trīs nedēļas mācījās eksotisko dzīvnieku aprūpi Francijā. “Skola piedāvāja šādu iespēju un piekritām. Mācību laikā iepazināmies ar svarīgāko, kas jāzina, strādājot ar dažādiem eksotiskajiem dzīvniekiem. Daudzus no viņiem nebijām pat rokās turējušas. Par laimi, neviens no mūsu grupas nebaidījās no čūskām, ķirzakām un dažādiem grauzējiem.”

Lanai un Laurai arī pirms došanās uz Franciju nebija negatīvas emocijas pret čūskām, ķirzakām un dažādiem grauzējiem. Pēc mācībām tie kļuva vēl tuvāki.

“Veicām ultrasonogrāfiju un endoskopiju čūskām. Pirmoreiz mūžā nonācām saskarsmē ar bārdaino drakonu. Tās bija trīs spraigas nedēļas, kurās guvām daudz skaistu iespaidu. Brīvajā laikā braucām ekskursijās.”

Lana un Laura uzskata, ka trīs nedēļas ir pietiekami ilgs laiks, lai iegūtu pamatzināšanas. Taču ideālajā variantā – konkrētā mācību moduļa apguvei vajadzētu veltīt mēnesi. “Cilvēkiem, kuru darbs saistīts ar eksotiskajiem dzīvniekiem, labi jāpārzina likumdošana. Vairākas nodarbības tika veltītas higiēnas jautājumiem. Daudz informācijas vajadzēja meklēt arī pašiem.”

Francijā iegūtais sertifikāts Lanai un Laurai pavērs iespēju profesionālās kvalifikācijas prakses laikā un arī pēc skolas beigšanas strādāt zoodārzos un citviet, kur nodarbojas ar eksotisko dzīvnieku aprūpi.

Jaunietes priecājas arī par draudzīgo grupu. Visi turpina sazināties WhatsApp.

Čehijā

“Ja projekta  ietvaros varētu mācīties divās valstīs, tad izvēlētos arī Francijas piedāvājumu,” saka 3.veterinārmedicīnas kursa audzēkne Zanda Ostrovska, kura kopā ar kursabiedreni Dianu Dubovsku Čehijā apguva mākslīgās apsēklošanas pamatus. “Iegūtais sertifikāts ir labs papildinājums CV. Esmu ļoti priecīga, jo zinu, ka šīs zināšanas noteikti noderēs vēlāk darbā. Ja viss veiksies, kā iecerēts, tad, iespējams, Siguldā ātrāk varēšu iegūt arī mākslīgās apsēklošanas sertifikātu.”

Zanda uzskata: trīs nedēļas jauniešiem, kas mācījušies veterinārmedicīnu, ir pietiekami, lai apgūtu to, kas ietverts konkrētajā mācību modulī. “Cilvēkiem bez priekšzināšanām vajadzīgs vismaz pusotrs mēnesis. Šī tēma ir ļoti plaša. Mācījāmies gan par govīm, gan cūkām, suņiem, kaķiem, gan par bitēm un zirgiem. Taču ar trim nedēļām ir pietiekami, lai saprastu, vai šī joma interesē vai nē. Tāpat – ja mācības notiktu ilgāk, ļoti iekavētos skola…”

Jaunietēm Čehijā visvairāk patika praktiskās nodarbības. “Īpaši interesantas bija nodarbības, ko vadīja skolotāja, kurai ir sava klīnika. Viņa tik labi prata izskaidrot teoriju! Mazliet grūtāk gāja stundās, kas notika ar tulka starpniecību, jo medicīnas termini tomēr ir specifiski… Taču Diana ļoti labi prot krievu un ukraiņu valodu, līdz ar to viņa daudz ko saprata arī no čehu valodas. Līdz ar to mums pārāk lielu problēmu nebija,” atzīst  Zanda. “Teorētiskā apmācība notika Smiltenes tehnikumam līdzīgā skolā, bet praktiskajās nodarbībās braucām uz dažādām fermām.”

Jaunietes saka vislielāko paldies jaukajiem skolotājiem, kuri, katru brīvo brīdi izmantoja, lai viņas iepazīstinātu ar Čehijas skaistākajām vietām un celtnēm. “Čehi ļoti lepojas ar savu vēsturi un par to labprāt stāstīja arī mums.”


Izglītība